Výlet na Los Muchachos

Výlet na Los Muchachos

Po severním okraji Caldera de Taburiente

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 4:00 hod

Jednou z největších atrakcí ostrova La Palma je národní park Caldera de Taburiente. Jeho součástí je i nejvyšší vrchol Roque de los Muchachos (2 426m n.m.). Naopak spodní část sopečné propadliny je ve výšce pouze 400 m.n.m. Po hraně tohoto přírodního skvostu vede okružní cesta, která nabízí úchvatné pohledy do okolní krajiny. Přístup je velmi snadný, protože až na severní kraj kaldery lze vyjet autem po pěkné horské silnici. Níže popsaná cesta je krátkou, ale nádhernou procházkou z parkoviště u Roque de los Muchachos východním směrem těsně za vrchol Pico de la Cruz.

Obsah článku
Recenze [1x]

Astronomická observatoř

Fakt, že k vrcholu vede silnice, je zřejmě dán existencí poměrně rozsáhlé astronomické observatoře. Je tu řada kopulí a dalších zařízení různých evropských vědeckých institucí. V budově návštěvního centra je malá výstava a lze se tu objednat na komentovanou prohlídku některých astronomických přístrojů. 

Astronomická observatoř

Pohled k jihu La Palmy

Vyjet nahoru se doporučuje hned ráno. Využití horního parkoviště je limitováno jeho kapacitou a během dne tu bývá dost těsno.  Na delší procházku východním směrem se ale žádné masy turistů nevydávají. Po minutí několika astronomických staveb se otevírá pohled na ostrov jižním směrem. 

Pohled k jihu La Palmy

Dno kaldery

Velký výškový rozdíl mezi okrajem a spodní částí kaldery je na pohled velmi atraktivní. Kdo má chuť a odvahu, může si výhledy zpestřit (opatrně) šplháním po okolních skalních sopečných útvarech.

Dno kaldery

Tekoucí mraky

Dalším postupem JV směrem se zřetelněji objevuje pohled na něco, co je na La Palmě velmi typickým jevem. Středem ostrova se táhne od severu k jihu sedlo Cumbre Nueva, které odděluje východní a západní část. Často se tudy od východu k západu valí pasátová oblaka, kopírují sedlo a jako zázrakem se rozplývají. Vnitřkem sedla vede dlouhý silniční tunel. Na východní straně do něj vjedete se zapnutými stěrači, při výjezdu na straně západní je jasno. Malý zázrak.

Tekoucí mraky

Jižní okraj kaldery

Tyto tři nápadné skalní útvary nelze minout. Vybízejí k zastavení a pohledům dolů i po okolí. Jižní část kaldery střeží vrcholy Piedras del Catre (vlevo) a Pico Bejenado (vpravo). Na oba se lze dostat po značených stezkách. K jihu se táhne hřeben, po němž vede „vulkanická cesta“, tedy Ruta de los Volcanes, další „must“ ostrova.

Jižní okraj kaldery

Stěny

Výsledkem místy dvoukilometrového výškového rozdílu jsou velmi strmé skalní svahy.

Stěny

Vyhlídka

Po návratu k parkovišti je možné se projít k oficiální vyhlídce, kam nejčastěji míří většina turistů.

Vyhlídka

Tenerife

V případě, že je již odpoledne a slunce kdesi na JZ až Z, je z vyhlídky často vidět na východ položený sousední ostrov Tenerife. Přesněji řečeno na jeho nejmonumentálnější část, stratovulkán Pico de Teide, který se hrdě tyčí do výšky 3718 m.n.m.

Tenerife

Astronomická zařízení

Při sjezdu z okraje kaldery lze udělat další zastávku u některého z astronomických zařízení. Velmi atraktivní jsou např. dva mikrovlnné teleskopy.    

Astronomická zařízeníČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam