Výlet do Tulumu

Výlet do Tulumu

Karibská perla Yucatánu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 3 dny

Vstupní branou na relativně nedotčený pás krásného karibského pobřeží Riviera Maya s bělostným pískem a kokosovými palmami je provinční město Tulum. V samotném městě moc zajímavostí nenajdete, ale je to dobrá autobusová křižovatka, ze které se dostanete jednoduše do všech lokalit na Yucatanu či do Chiapasu (Palenque). Z města je to ještě několik kilometrů k předlouhé pláži obestavěné naštěstí jen decentními cabaňas a nízkými hotýlky. Hned vedle je i zajímavá mayská pevnost.

Obsah článku
Recenze [2x]

1. až 2. den

Koupání, procházka po pláži a mayská pevnost

Začátek relaxačního pobytu v Tulumu je nasnadě: koupání a odpočinek na místní pláži. Severní část pláže je ohraničena útesy, na kterých je mayská pevnost. Směrem na jih je téměř dva kilometry nepřerušovaného písku, což skýtá možnost ideální procházky, než začnou útesy a malé zátočiny. Ideální místo pro ty vyznávající spíše soukromí. Koupání je zde ale už o něco horší. Druhý den je ideální na návštěvu místní pevnosti. Zkuste dorazit co nejdříve, ať se vyhnete davům, které sem přijíždí organizovanými zájezdy z Cancúnu. 

Článek: Prohlídka Tulumské pláže

Krásné koupání kousek od mayské pevnosti

Jedno z nejoblíbenějších míst pro nezávislé cestovatele na Mayské riviéře je pás pobřeží jen pár kilometrů od města Tulum. Bílý písek, azurové moře, kokosové palmy, žádné gigantické resorty, jednoduché cabaňas, večerní sezení po barech a pití tequily - prostě taková naprostá karibská pohodička. Dá se tu navíc velice dobře koupat – vln tak akorát a příjemný vstup do vody. Jen pár set metrů odtud jsou zachovalé rozvaliny mayského přístavu. Ceny jsou tu však nepatrně vyšší než v ostatních částech Mexika.

Článek: Prohlídka Tulumské pevnosti

Mayské rozvaliny přímo na pláži

Jen málo archeologických pavilonů na světě má svou vlastní nádhernou pláž jako rozvaliny mayského města Tulum. Prohlídka této pěkně zachovalé památky je navíc okořeněna všudypřítomnými leguány vyhřívajících se na rozpálených kamenech.


Tipy na výlety na další dny

  • Sian Ka´an: chráněná oblast s původní Yucatanskou florou a faunou je jednoduše dostupná člunem či po silnici z Tulumu.
  • Muyil: laguna a máyské pyramidy propojené pralesní stezkou.
  • Cenot Grand: krásný cenot najdete jen pár kilometrů od Tulumu
  • Cobá: Mayské ruiny vystavěné kolem skupiny jezer s jednou z nejvyšších pyramid na Yucatanu – Nohoch Mul, 42 metrů vysokou.
  • Valladolid a cenot Dzintup
  • Chitzen Itza: asi nejslavnější mayské památky

Článek: Sian Kaan

Karibská přírodní rezervace

Přímořská přírodní rezervace Sian Kaan nabízí nejen možnosti příjemné relaxace na sluncem zalitých plážích Karibského moře, ale i setkání s mnoha tamními zvířecími obyvateli, jako jsou krabi, želvy, ještěři a ptáci.

Článek: Prohlídka Cobá

Druhá nejvyšší máyská pyramida

Pyramida v Cobá, tak jako další desítky Mayských pyramid na Yucatanu, je umístěna v pralese, který po dlouhá staletí znemožňoval její objevení Evropskými dobyvateli. Jako jedna z mála pyramid je pro turisty volně přístupná a i přes její značnou výšku, nebo právě proto, je mezi turisty velmi oblíbená. Najdeme jí cca 60 km od přímořského města Tulum na severozápad.

Článek: Prohlídka Valladolidu

Město ve středu Yucatánu

Klidné padesátitisícové město těžící ze strategické pozice na křižovatce silnic spojujících Cancún a Tulum s Méridou a blízkostí s hlavními yucatánskými ruinami Chichen Itzá vzdálených jen 40km. Toto třetí největší město na poloostrově Yucatán je relativně hodně zelené, je čtvercového půdorysu s pěknými domky a věhlasnými cukrárnami. Mayské ženy zde nabízejí huipiles (tradiční vyšívané blůzy). Oblíbené výlety kousek za město jsou ke krásným podzemním cenotům, ve kterých se lze i vykoupat.

Článek: Prohlídka Chichén Itzá

Nejslavnější mayská památka

Chichén Itzá je jedním z novodobých divů světa. Původně se zde nacházelo mayské město. Je to archeologická lokalita s mnoha památkami. Nachází se v džungli a má spoustu zákoutí, kte kterým se váže mnoho legend. Jedná se o nejnavštěvovanější památku na Yucatánu. Také je zahrnuta do UNESCO.


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam