Prohlídka Tikalu

Prohlídka Tikalu

Mayské město ztracené v džungli

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 5:00 hod

Tikal patří mezi nejhezčí mayská města nejen v Guatemale, ale i v celé Střední Americe. Navíc je prorostlý bujnou tropickou vegetací, což mu také dodává na kráse. Na rozdíl od též krásného Palenque v Mexiku je tu ale daleko méně návštěvníků, tak u vzdálenějších ruin máte chvilkami i pocit, že jste tu skoro sami.

Obsah článku
Recenze [3x]

Guatemalská džungle

Navigovat na mapě

Ruiny mayského města Tikal leží obklopené jedním z nejrozsáhlejších tropických pralesů ve Střední Americe chráněného národním parkem. Jeho části zasahují až do Mexika a Belize. Nejjednodušší doprava je z pěkného turistického města Flores ležícího na ostrově v laguně Peten Itzá mikrobusy nahánějící každé ráno turisty na tento výlet.

Cesta vede nejdřív zemědělskou, původně džunglovou krajinou až po hranici národního parku, odkud se už jede cca 17km pralesem. Návštěvnické centrum je pak vzdálené ještě víc jak 15 minut chůze od prvních památek, takže se po cestě můžete kochat místním pralesem. Velmi pěkné jsou vysoké stromy Ceiba, které dorůstají až sedmdesáti metrů.

Guatemalská džungle

Temple I Jaguar - zezadu

Navigovat na mapě

Po patnácti minutách příjemné chůze džunglí na vás konečně vykoukne zadní stěna Templu I. Je vysoký pěkných 47 metrů.

Temple I Jaguar - zezadu

Maler´s Palace

Hned zkraje je dobré vystoupat po schodištích na vrcholek paláce, který je zajímavý tím, že je z něj pěkně vidět na Velké náměstí, severní akropoli a Temple I z boku.

Maler´s Palace

Temple II

Velké náměstí je porostlé krátce střiženým trávníčkem a je ideální na rozhledy na všechny strany. Přímo proti Templu I je Temple II, na jehož vrchol se vyplatí vyškrábat, neboť je to nejlepší vyhlídka v celém Tikalu.

Temple II

Severní Akropole

Navigovat na mapě

Za řadou posvátných obelisků jsou menší chrámy Severní akropole. Na první pohled nevypadají oproti ostatním chrámům tak zajímavě, ale určitě se tam vyplatí podívat už jen pro pohled na Temple II či tam můžete vidět zajímavé ptáky Krocany Paví.

Severní Akropole

Krocan Paví (Meleagris Ocellata)

V Severní akropoli se dost často vykrucují krásní Krocani Paví. Jejich jméno je opravdu výstižné, protože tak nějak byste si představili, že může vypadat kříženec krocana a páva.

Krocan Paví (Meleagris Ocellata)

Temple II z Akropole

Navigovat na mapě

Z Akropole je úžasně vidět Temple II – úplně názorně je vidět místní architektura až do detailu.

Výstup na samotný Temple II si nechte až na zpáteční cestu, až se sluníčku trochu posune.

Samotný Tikal je dost rozsáhlý, ale bohužel to nejhezčí v okolí Velkého Náměstí vidíte hned zkraje, takže na vás nečeká už žádná „bomba“ na závěr.

Temple II z Akropole

Nosál

Potkáte tu i žebravé nosály, „kupodivu“ hlavně u cedule „nekrmte zvěř“.

Nosál

Obelisky

Po hodince prohlížení si okolí Velkého náměstí vás zase pohltí džungle, pokud se vydáte dál na západ až na vyhlídku k Templu IV. Po cestě jsou k vidění zajímavé obelisky.

Obelisky

Peténská džungle

Na konci cesty v džungli se nachází Temple IV, který je z velké části prorostlý vegetací, tak ani nevypadá na to, že je ze svými 64 metry nejvyšší mayskou stavbou vůbec. Z jeho vrcholku je však pěkný výhled na nedozírnou peténskou džungli, ze které vykukují jen špičky místních templů.

Peténská džungle

Mundo Perdido

Navigovat na mapě

Mundo Perdido „Ztracený svět“ je nejrozsáhlejší ceremoniální komplex v Tikalu. Pyramida je částečně zarostlá a i na jejím vrcholu rostou stromy.

Mundo Perdido

Mundo Perdido

Bohužel stejně jako na Temple I je i na Mundo Perdido zákaz vstupu.

Mundo Perdido

Temple V

Navigovat na mapě

Templem V uzavíráte jihozápadní okruh po památkách v Tikalu. Původní schodiště je pro turisty zavřené, ale vedle je naštěstí postavené extra prudké schodiště, spíš tedy žebřík pro ty netrpící na závratě. Z templu je docela pěkný pohled na džungli a na Temple I, viz úvodní snímek fotoreportu.

Temple V

Temple I z Templu II

Zhruba po 2–3 hodinách prohlídky jste zpět na Velkém náměstí. Nyní už se sluníčku posunulo, tak se vyplatí vylézt na Temple II a kochat se výhledem.

Temple I z Templu II

Cesta k Templu VI

Většina turistů se už pomalu vrací nazpátek, ale pokud máte ještě sílu, můžete se ještě džunglí vypravit na úplný jihovýchod památek k Templu VI. (chrám Nápisů). Potkáte zde i varovné cedule „pozor na bandity“ – guatemalská klasika, ale nejspíš zde nepotkáte ani bandity, ale ani turisty.

Cesta k Templu VI

Temple VI

Vlastní Temple VI už tak moc zajímavý není ve srovnání s ostatními stavbami, které zde uvidíte. To snad i ta cesta džunglí k němu byla zajímavější.

Každopádně Tikal vás určitě chytne za srdce – úžasné památky v krásné přírodě a navíc ne úplně turisticky obležené.

Temple VI


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam