Výlet k jezeru Atitlán - západ

Výlet k jezeru Atitlán - západ

Výlet k sopečnému jezeru

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 3 dny

Návštěva jezera Atitlán patří po zásluze k nejoblíbenějším výletům v Guatemale. Můžete se zde procházet po březích jezera a přitom navštívit okolní indiánské vesničky, kde místní doposud chodí v tradičních krojích, podnikat výstupy na okolní sopky či využívat vodní taxi mezi jednotlivými vesnicemi u jezera. Určitě vás uchvátí kouzelná okolní krajina s modrým jezerem uprostřed. Západní část jezera je výhodnější pro ty, kteří sem přijíždějí z Mexika, respektive po pacifické silnici CA-2 (Carretera al Pacífico) nebo pro ty, kteří se chtějí vyhnout nejrušnějšímu městečku Panajachel.

Obsah článku
Recenze

1. den

Městečka Santiago a San Pedro

Pokud k jezeru Atitlán přijedete od jihu po silnici č.11, bude vaší první zastávkou buď San Lucas Tolimán nebo spíše až zajímavé Santiágo Atitlán (1 600m n. m.) o něco dále. Ze Santiága je krásný výhled na sopku San Pedro, takže se určitě vyplatí vylézt na střechu vašeho hotýlku a pokochat se pohledem po okolních sopkách a jezeru. Navíc je tu i zajímavý trh (hlavně v pátek a v neděli). Ze Santiága se poté můžete vydat lodí do dalšího příjemného městečka San Pedro. Kdo má více času, může cestovat volněji a dát si to rovnou na dva dny.
 

  • TIP: Pro vášnivé turisty je zajímavou možností dlouhý výstup do sedla El Chanan (2 550m n. m.) mezi sopky Atitlán (3 535m n. m.) a Tolimán (3 158m n. m.), kde mohou zdolat jeden či oba dva tyto vrcholy. Na tuto túru počítejte se dvěma dny.

Článek: Prohlídka Santiaga Atitlan

Město mezi vulkány

Přímo u největší zátočiny na jezeře Atitlán leží rušné městečko s úžasným výhledem na sopku San Pedro. Pro většinu turistů je to i vstupní místo do celé této oblasti. Nezapomenutelná jsou tu rána, kdy se pozvolna nasvěcuje celé jezero a okolní sopky. Za návštěvu stojí i místní barvité trhy.

Článek: Plavba Santiago - San Pedro

Po jezeře podél sopky San Pedro

Lodní doprava mezi Santiagem a San Pedrem je stále častější než po silničce na jižním úpatí sopky San Pedro. Navíc je to i docela pěkná plavba s výhledem na mocný kužel San Pedra. Na to, že se pluje po jezeře, jsou občas docela velké vlny.


Článek: Prohlídka San Pedro la Laguna

Město pod sopkou

San Pedro la Laguna je malé barvité městečko rozkládající se ve svahu nad jezerem. Jsou tu hned dva přístavy obsluhující linky na Panajechal a Santiago Atitlan. Naprosto ideální je jako východisko na sopku San Pedro a na procházku podél jezera. Navíc většina místních hotýlků má balkon s krásným výhledem na jezero a okolní sopky. Co víc si přát.

2. den

Pochod okolo jezera

Druhý den je ideální vyrazit na procházku podél jezera a udělat si pěkný obrázek o zdejším životě doplněný krásnými výhledy na sopky San Pedro, Atitlán a Tolimán. Zde popisujeme pochod mezi San Pedrem a San Marcosem, který je obecně považovaný jako bezpečný.
 

  • Cyklistický TIP: další zajímavou možností je jízda z Panajechelu až do San Pabla, cca 80km, kdy mimo severní části objedete celé jezero.
  • Turistický TIP: pochod ze San Marcos přes Tzunuma, Jaibalito do Santa Cruz.. Toto je túra nejodlehlejší částí pobřeží jezera (nevede zde zatím silnice). Místní ale varují, že zde můžete narazit na bandity, takže se předtím radši zeptejte na aktuální situaci.
  • Silniční TIP: silnička klikatící se ze San Pabla do Santa Clara (2 120m n. m.) skýtá za pěkného dne úžasné výhledy na jezero. Nejspíš tudy pojedete autobusem, pokud vyrazíte směr historická Antigua. Pokud máte čas, můžete ze Santa Clary vystoupat necelých sto výškových metrů na vyhlídkovou horu s přenádherným výhledem.

Článek: Túra San Pedro - San Marcos

Procházka po západním břehu jezera

Nejjednodušší způsob jak poznat život u jezera Atitlán je vydat se po svých podél břehu a navštívit místní vesničky. Po cestě jsou krásné výhledy nejen na jezero, ale hlavně na okolní sopky. Nazpátek je ideální se vrátit lodí a užít si ještě plavbu po jezeře.


3. den

Výstup na sopku San Pedro

Když už jste v oblasti Atitlánu, určitě stojí za to vystoupat alespoň na jednu sopku. Nejschůdnější z nich je San Pedro přímo nad stejnojmenným městem. Ale i tento výstup prověří vaší výdrž nekonečným stoupáním. 

Článek: Výstup na sopku San Pedro

Královská vyhlídka na jezero Atitlán

Nejdostupnější sopka v okolí jezera Atitlán je San Pedro (3 020 m n. m.) monumentálně se tyčící nad stejnojmenným městečkem. Výstup na sopku vlhkou džunglí je dost úmorný. Naštěstí je okořeněný krásným vrcholovým výhledem na hřeben guatemalských sopek a azurové jezero Atitlán hluboko dole. Nemusíte mít zas až tolik štěstí, abyste viděli na obzoru nějaký vulkán čmoudit.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam