Výstup na sopku San Pedro

Výstup na sopku San Pedro

Královská vyhlídka na jezero Atitlán

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 8:00 hod

Nejdostupnější sopka v okolí jezera Atitlán je San Pedro (3 020 m n. m.) monumentálně se tyčící nad stejnojmenným městečkem. Výstup na sopku vlhkou džunglí je dost úmorný. Naštěstí je okořeněný krásným vrcholovým výhledem na hřeben guatemalských sopek a azurové jezero Atitlán hluboko dole. Nemusíte mít zas až tolik štěstí, abyste viděli na obzoru nějaký vulkán čmoudit.

Obsah článku
Recenze

Cestička džunglí

Výstup na San Pedro je ideální začít kvůli čisté obloze bez mraků a nižší teplotě již brzy ráno. Každý z místních navíc doporučuje cestovat „na lehko“ bez hodnotných věcí, jelikož se prý okolní kopce „hemží“ los banditos. Nejen z tohoto důvodu je dobré si vzít radši i lokálního guida. Východisko na výstup je městečko San Pedro (1 570m n. m.), kde si lze zaplatit tuk tuk, který vás vyveze až k budově parku (1 820m n. m.). Tím ušetříte cca 250 výškových metrů nezáživného výšlapu po silnici. Zde se každý turista musí zapsat do návštěvní knihy, ze které lze vyčíst, že je tu každý den jen 10–15 návštěvníků, což rozhodně nejsou žádné davy.

Cestička džunglí

Horská džungle

Navigovat na mapě

Nejdříve se stoupá plantážemi kávy. Pak už začíná pravá horská džungle – bohužel bez výhledů do kraje, tak se tu turista musí kochat jen místní vegetací.

Horská džungle

První pořádná vyhlídka na Atitlán

Konečně se přijde na ideální svačinové místo s parádním výhledem na kalderu prastaré sopky zaplněnou vodou jezera Atitlán. Městečko San Pedro už je hluboko pod námi. Tento pohled směle konkuruje vrcholovému výhledu.

První pořádná vyhlídka na Atitlán

Výhled z vrcholu sopky San Pedro

Konečně na vrcholu! Rozhodně nejlepší výhled je na východ – záliv s městem Santiago Atitlán, za kterým se tyčí nejvyšší sopka v okolí – Volcano Atitlán (3 535m n. m.) a vedle ní nižší dvojvrcholový Tolimán (3 158m n. m.). Vrchol není nějaká plošina, ale sestava menších skalek.

Výhled z vrcholu sopky San Pedro

Výhled na Volcano Tolimán a Atitlán

Navigovat na mapě

V pozadí lze občas zahlédnout i malé exploze doprovázené mrakem kouře pocházející z velmi aktivní sopky Fuego.

Výhled na Volcano Tolimán a Atitlán

Průvodce Pedro si hraje na banditu

Sestup zpět po stejné cestě se zdá nekonečný. Rozveselit vás může třeba průvodce imitující místní bandity :-)

Průvodce Pedro si hraje na banditu

Pohled při sestupu za kalderu

Postupem času se zvedají mraky, takže ranní výstup se opravdu vyplatí.

Pohled při sestupu za kalderu


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam