Nejznámější mayské pyramidy

Nejznámější mayské pyramidy

Nejkrásnější mayské města a ruiny

Mayská města najdete hlavně na Yucatanu a v jeho blízkém okolí, na území států Mexiko, Guatemala, Belize a Honduras. Návštěvníky uchvacují hlavně krásné pyramidy a okolní džunglozní krajina. Většina z těchto m­ěst je doposavad pohlcená džunglí.

Obsah článku
Prohlídka Chichén Itzá
20.684, -88.568
39 m / 128 ft

#1 Prohlídka Chichén Itzá

Nejslavnější mayská památka

Chichén Itzá je jedním z novodobých divů světa. Původně se zde nacházelo mayské město. Je to archeologická lokalita s mnoha památkami. Nachází se v džungli a má spoustu zákoutí, kte kterým se váže mnoho legend. Jedná se o nejnavštěvovanější památku na Yucatánu. Také je zahrnuta do UNESCO.

Chci tam
Byl jsem tam
mx
Prohlídka Palenque
17.484, -92.046
150 m / 492 ft

#2 Prohlídka Palenque

Nejkrásnější máyská památka v Mexiku

Velké bývalé mayské město Palenque je malebně položené v podhůří chiapaských hor, obklopené zbytky pralesa. Se svým guatemalským rivalem soutěží o post nejkrásnějších mayských ruin. Většina návštěvníků se shoduje, že zdejší stavby jsou možná o něco krásnější, ale díky daleko větším davům je zde zase oproti  Tikalu o něco menší atmosféra místa. Každopádně Palenque určitě patří mezi "povinné" zastávky vaší cesty po Mexiku. Navíc jen pár kilometrů vedle jsou další velmi pěkná místa - vodopády  Agua Azul a Misol Ha.

Chci tam
Byl jsem tam
mx
Prohlídka Tikalu
17.222, -89.624
320 m / 1 050 ft

#3 Prohlídka Tikalu

Mayské město ztracené v džungli

Tikal patří mezi nejhezčí mayská města nejen v Guatemale, ale i v celé Střední Americe. Navíc je prorostlý bujnou tropickou vegetací, což mu také dodává na kráse. Na rozdíl od též krásného Palenque v Mexiku je tu ale daleko méně návštěvníků, tak u vzdálenějších ruin máte chvilkami i pocit, že jste tu skoro sami.

Chci tam
Byl jsem tam
gt

Prohlídka Cobá
20.495, -87.72
21 m / 69 ft

#4 Prohlídka Cobá

Druhá nejvyšší máyská pyramida

Pyramida v Cobá, tak jako další desítky Mayských pyramid na Yucatanu, je umístěna v pralese, který po dlouhá staletí znemožňoval její objevení Evropskými dobyvateli. Jako jedna z mála pyramid je pro turisty volně přístupná a i přes její značnou výšku, nebo právě proto, je mezi turisty velmi oblíbená. Najdeme jí cca 60 km od přímořského města Tulum na severozápad.

Chci tam
Byl jsem tam
mx
Prohlídka Tulumské pevnosti
20.214, -87.43
8 m / 26 ft

#5 Prohlídka Tulumské pevnosti

Mayské rozvaliny přímo na pláži

Jen málo archeologických pavilonů na světě má svou vlastní nádhernou pláž jako rozvaliny mayského města Tulum. Prohlídka této pěkně zachovalé památky je navíc okořeněna všudypřítomnými leguány vyhřívajících se na rozpálených kamenech.

Chci tam
Byl jsem tam
mx