Trenckova rokle

Trenckova rokle

Po stopách Barona Trencka údolím Bobrůvky

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 2 dny

Tuhle oblast považuji hned po údolí Oslavy a Jihlavy za jednu z nejmalebnějších v nedalekém okolí Brna. Osobně mám cesty podél řek moc ráda, ve stínu lesa, loukami a studánkami v kapradí. Česko je bohaté na podobné lokality, ale ne všude můžete cestou ochutnat pivo z Balónového pivovaru, navštívit Westernové městečko nebo přespat na zřícenině. Navíc celou dobu půjdete téměř sami, ale rozhodně se nebudete cítit opuštění, díky vesničkám, které cestu protínají.

Obsah článku
Recenze

Den první - vlakem začíná to správné dobrodružství

Brno - Sklené nad Oslavou

V sobotu nasedáme na vlak (je to příjemná změna a taky je to víc čundrácké) a necháme se zavézt do Sklené nad Oslavou, kde se vydáme po červené turistické značce směrem na Bobrovou. V Radešíně nás příjemně překvapí Balónový pivovar přímo u rybníku. Hlad nemáme (jen žízeň), tak jen mlsně nakouknu do jídelního lístku a je mi jasné, že zde nejsem naposledy. Už jen kvůli lákavé nabídce místních pivních speciálů.

Cestou k Radešínu

Přes pole a louky se dostaneme do lesa (máte-li štěstí, rostou v něm houby) a děláme zastávku v Balónovém pivovaru

Cestou k Radešínu
Cestou k Radešínu

Cestou k Radešínu

hřib koloděj – ač to tak nevypadá, je to pochoutka


Balónový pivovar

Navigovat na mapě
532 m / 1 745 ft

příjemná zastávka a v horkém dni určitě nezbytná zastávka s ochutnávkou :)

Balónový pivovar

Pokračujeme

Bobrová - Westernové městečko Šiklův mlýn - zřícenina hradu Mitrov

Z Radešína pokračujeme dále po červené, přes Bobrovou (kde je zrovna pouť), až do Šiklova mlýna (www.sikland.cz). Cesta vede převážně přes pole a louky a protože je začátek léta, je vše v plném květu a rozpuku. Mlýn se teprve chystá na otevření, je zde jen jedna soukromá akce, kde nám bohužel pivo nenalejí, tak využijeme alespoň napuštěných bazénků na koupání. Připadám si jak na Balatoně po sezóně, ale vůbec mi nevadí, že zde nikdo není.

Bobrová

Bobrová

49.47509, 16.118773

přijela k nám pouť


Cestou do Šiklova mlýna

Z Bobrové pokračujeme polní cestou podél nádherných, ve větru plápolajících bříz

Cestou do Šiklova mlýna

Od Bobrové k Šiklovu mlýnu

Cesta se postupně stáčí doleva přes pole k menšímu lesíku, kde jsem našla krásný hřib koloděj. K Šiklovu mlýnu můžete přijít buď přes Olešínky, kde u Olešínského mostu s rozcestníkem půjdete dále po červené, nebo jako my, od mostu po modré podél řeky a tak trochu natajno přejít most z druhého konce areálu.

Od Bobrové k Šiklovu mlýnu

Westernové městečko

Navigovat na mapě
485 m / 1 591 ft

Nabitý program zde v sezóně probíhá každý den a můžete vidět exklusivní show v přírodním amfiteátru, od přestřelek, jízdy vláčkem, střelbu z luku až po výuku jízdy na koních a mnoha dalších. O doprovodné programy a akce tu není nouze. Najdete zde dobové obchůdky, kavárnu, bary a další. Kromě westernového městečka naleznete v areálu aquapark, zoopark, 17 m vysokou dřevěnou rozhlednu s výhledem na areál a do okolí, offroadovou a military zónu. Areál je otevřen pro veřejnost v letní sezóně.

Westernové městečko

Studánka v kapradí

Studánka v kapradí

když jsme se dostatečně nabažili Westernového městečka, pokračujeme dále po modré podél Bobrůvky se zacházkou ke studánce, která je velmi dobře skrytá.

Zřícenina hradu Mitrov - náš dnešní cíl

po cca 24 km jsme na místě

Mitrov je zřícenina hradu, která leží 2 km jihovýchodně od městečka Strážek, v okrese Žďár nad Sázavou. Pozůstatky menšího hradního areálu se rozkládají na úzké skalnaté ostrožně obepnuté řekou Bobrůvkou. Hrad vybudoval Demeter z Bukové. Hrad se zachoval pouze torzálně, i přesto jsou zde zachovány zbytky hradeb a hlubokých příkopů.
Velkou výhodou je asi 500m vzdálený Lesní penzion Podmitrov, kde se můžete najíst i napít, případně přespat.

Mitrov

Navigovat na mapě
437 m / 1 434 ft

zřícenina k přespání jak dělaná

Mitrov

Den druhý - pokračujeme do Trenckovy rokle

Ráno se za mírného poprchání nasnídáme v Lesním penzionu a když přestane, vydáme se po červené, stezkou Barona. Celou dobu jdeme lesem a roklí se zařízlou říčkou Bobrůvkou. Skály jsou pokryté mechem a kapradím, kaskády pěkně šumí. V samotné rokli je velké ohniště a kousek od něj vodopády – pokud je dost vody. K vodopádům Trenckovy rokle sice nevede žádná značka, nicméně cesta k nim je upravená, prošlapaná a na skalách je připevněno pro oporu lano. V létě tu byl jen čůrek, je lepší sem jít po nějakých vydatnějších dešťích, to je zase ale rokle hůře přístupná.

Skryje

Navigovat na mapě
328 m / 1 076 ft

Cesta od Trenckovy rokle patří mezi nejkrásnější turistické cesty v okolí Brna. Chvíli u řeky Loučky, chvíli ve svahu nad řekou. Ve svahu nás čekají různé překážky v podobě spadlých stromů, šikmých skal a různých převýšení. Nicméně pozor – v zimě, za pokrývky sněhu, bych tuto část cesty v žádném případě nedoporučovala. Cesta je opravdu ve svahu, navíc místy po hladké skále, v kombinaci se sněhem je to celkem nebezpečné. Ve vesnici se nečekaně nachází dvě sezónní restaurace a penziony, zkušenosti mám pouze se Šafránkovým mlýnem, ke kterému vede silnice z Drahonína.

Skryje

Proč Trenckova rokle?

pověst

Za dob Marie Terezie Rakousko-Uhersko bránilo před napadením Turky vojsko pandurů pod vedením barona Františka Trencka. Kromě bránění však panduři také loupili, drancovali a vraždili nevinné občany. Marie Terezie byla nucena vydat příkaz k polapení barona a k předvedení jej do Vídně. Baron spolu se svými třemi důstojníky prchl a skrýval se neznámo kde. V té době jeden bylinkář z Drahonína chodil pro vzácné léčivé rostliny do této rokle. Když sestoupil až na dno rokle uviděl ohniště a u něj čtyři ozbrojené muže. Bylinkář nestačil prchnout a byl obestoupen těmito lidmi. Baron se mu představil a dal muži nabídku. Pokud jim donese každé čtyři dny ovci, dostane dvacet dukátů, pokud je prozradí pak jej zabijí. Bylinkář ovce nosil, slušně si vydělal, jednoho dne ale baron zmizel neznámo kam. O něco později bylinkář pověděl svým známým o tom co se stalo, od té doby nese rokle Trenckovo jméno.


Ze Skryje

Cesta ze Skryje vede asi 2 km po silnici, než odbočíte přes řeku a budete pokračovat širokým údolím až do Újezda.

Ze Skryje
Jdeme do finále

Jdeme do finále

Dalším nezáživným úsekem je potom silnice před Újezdem u Tišnova, ale i to se dá přežít a záverečné stoupání k železniční zastávce je odměněno výhledem na kostelík v Dolních Loučkách.

Vlakem to začalo, vlakem to končí

Navigovat na mapě
280 m / 919 ft

Po 15-ti km jsme v cíli a zakončujeme pohodový víkend na nádraží v Dolních Loučkách v příjemném odpoledním čase.

Vlakem to začalo, vlakem to končíČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam