Prohlídka Zelené Hory

Prohlídka Zelené Hory

Santiniho barokní skvost

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 0:30 hod

Kostel svatého Jana Nepomuckého postavený na Zelené hoře na severním okraji Žďáru nad Sázavou patří mezi největší barokní skvosty v České republice. I díky tomu ho zařadilo UNESCO do světového kulturního dědictví. Nejlépe dostupný je ze severního okraje města po žluté turistické trase vedoucí od hlavní silnice po schodišti vzhůru. Jako bonus si můžete ještě prohlédnout přilehlý zámek či po naučné stezce obejít Konventský rybník, jehož severní část spadá do chráněné přírodní památky Louky u Černého lesa.

Obsah článku
Recenze [2x]

Zelená hora

Kostel svatého Jana Nepomuckého stojí na malém kopečku Zelená hora (602 m n. m.). Kdysi vzrostlými stromy zarostlé svahy tohoto vrchu jsou nyní naštěstí vykácené, tak si můžete užívat výhledů na kostel prakticky ze všech stran. Jeden z nejhezčích výhledů je od Konventského rybníku.

Zelená hora

Výstup ke kostelu

Výstup po delším schodišti není moc obtížný. Čeká vás jen cca 30 výškových metrů. Navíc pokud si potřebujete oddechnout, jsou zde k dispozici lavičky. Od kostela se můžete navíc rozhlédnout po celém Žďáru a jeho okolí, ale město samo o sobě nepůsobí moc malebně.

Výstup ke kostelu

V kapli

Po té co projdete bránou v ambitu obklopující celý kostel, zjistíte, že vršek kopce funguje i jako malý hřbitov (viz úvodní snímek fotoreportu). V ambitu je i několik stroze vyzdobených kaplí.

Po prohlídce této zajímavé stavby se můžete vydat na obchůzku Konventského rybníku či sejít dolů ke komplexu budov zámku, kostela Nanebevzetí P. Marie a bývalého cisterciáckého kláštera.

V kapli

Zvonice

Už u vstupu do komplexu budov zámku a kláštera vás zaujme mohutná zvonice.

Zvonice

Klášter a kostel

Klášter a kostel jsou postaveny hned vedle sebe.

Klášter a kostel

Na nádvoří

Teprve z jižní strany nádvoří se můžete pořádně rozhlédnout po všech budovách zde.

Na nádvoříČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam