Česká republika

Výlet do Vranova u Brna

Ke kryptě rodu Liechtensteinů

Milan Kment
Napsal/a 126 článků a sleduje jej/ji 8 cestovatelů
(2 hodnocení)
Výlet do Vranova u Brna
Vloženo: 08.06.2018
Autor: Milan Kment © gigaplaces.com

Vranov u Brna je známým a hojně navštěvovaným Mariánským poutním místem, které se nachází asi 12 km severně od Brna v místech, kterým se dříve říkalo „Moravské Švýcarsko“. Jeho historie sahá do 13. století. Duchovní správu poutního místa a farnosti zajišťují „Pauláni“ – konvent Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly. Klášter paulánů se nachází u kostela Narození Panny Marie.

Hřbitov

Prohlídku začneme procházkou po starém hřbitově, rozkládajícím se kolem někdejšího původního kostelíka sv. Barbory. Zbylo tu jen několik postupně zarůstajících pomníčků. Vzadu u zdi je tabulka, upozorňující na odkryté pozůstatky základů zmíněného kostela.

Hřbitov
Autor: Milan Kment © gigaplaces.com

Kostel Narození Panny Marie

Od hřbitova je dobrý pohled na kostel i klášter. Traduje se, že ve 13. století tu v okolí kostelíků vznikla ves jako dík za uzdravení zraku jistého úředníka. Na místě někdejšího dřevěného kostelíka nechal Maxmilián z Liechtensteina v letech 1617–1633 postavit podle plánů jezuity J.Maria a brněnského stavitele J.K.Erny raně barokní chrám Narození Panny Marie. U kostela existoval klášter mnišského řádu Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly, takzvaných paulánů, který byl zrušen za josefínských reforem. Dnes je klášter obnoven, v roce 2002 zde působilo 12 řeholníků a jednalo se o jediný paulánský klášter na sever od Alp.

Kostel Narození Panny Marie
Autor: Milan Kment © gigaplaces.com

Interiér

V kostele jsou např. fresky J.J.Etgense a Vranovské jesličky z lipového dřeva (1946–1950 Fr.Bartoš) s mechanickým pohonem a hudebním automatem. Pod kostelní lodí je krypta rodu Liechtensteinů, v roce 1820 doplněna empírovou hrobkou.

Interiér
Autor: Milan Kment © gigaplaces.com

Před kostelem

Při boční straně chrámu, před vstupem do kláštera, se nachází novodobá skulptura sv. Františka z Pauly (1416–1507), poustevníka a zakladatele řádu paulánů. Naproti na nároží, nad branou do areálu hrobky, je umístěna další moderní socha – Ježíše Krista, resp. Nejsvětějšího Srdce Páně.

Před kostelem
Autor: Milan Kment © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (3)

Chtějí tam (1)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety v okolí Brna

Brno je nejen druhé největší město České republiky, ale zároveň i skvělé východisko na výlety po celé Jižní Moravě. Nejčastěji… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety v okolí Brna
Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety v České republice

Česká republika je extrémně pestrá na to jak je na rozlohu malá. Najdete zde několik krásných pohoří, třetihorní sopky, krasová… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety v České republice
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 2 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Česká republika? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.