Prohlídka Váránasí

Prohlídka Váránasí

Svaté město na Ganze

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Extrémní
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 2 dny

Váránasí, které má více jak tři miliony obyvatel, je považována za nejposvátnější město v Indii. Cestovatele sem láká zdejší hutná atmosféra včetně spalování nebožtíků na hranicích či život v naprosto znečistěné Ganze. Váránasí určitě stojí za návštěvu, protože zdejší zážitky jsou extrémní jakýmkoliv směrem. Počítejte tak se dvěma dny na návštěvu, pokud si to zde chcete pořádně prohlédnout a „nasát“ atmosféru.

Obsah článku
Recenze [1x]

Prací ghát

Většinu cestovatelů, kteří přijedou do Váránasí, přivedou první kroky ke Ganze. Řeka je v těchto místech široká 300–400 metrů. Ne každý zdejší ghat je spalovací. Třeba tento slouží k praní prádla. Je téměř nepochopitelné, že ve splašce jako je Ganga lze vyprat do běla.

Prací ghát

Pasáček vodních buvolů

Očividně nejvíce si to zde užívají vodní buvoly. Být jejich pasáčkem, by se mě zde ale nechtělo.

Pasáček vodních buvolů

Nábřeží ve Váránasí

Pokud není nějaký extrémní stav vody je možné si udělat podél břehu dlouhou procházku. Zdejší stavby očividně se zvýšenou vodou počítají

Nábřeží ve Váránasí

Poutníci z celé Indie

Do Váránasí se sjíždějí poutníci z celé Indie, tak tu můžete potkat opravdu zajímavý mix lidí. Nejvíce je tu samozřejmě Hinduistů ale město je posvátné i pro Buddhisty a Džinisty.

Poutníci z celé Indie

Váránasí staré město

Na ghaty navazují křivolaké uličky starého města. Najdete zde hlavně klasický binec a chudobu jak v jiných indických městech.

Váránasí staré město

Večer u Gangy

Navigovat na mapě
69 m / 226 ft

Večer to tu žije nejvíce. Na hlavním ghatu Dashashwamedh probíhají ceremoniály, zpívá se a modlí. Asi také neodoláte a koupíte jako ostatní poutníci plovoucí mističku se svíčkou a pošlete ji po vodách Gangy neznámo kam. Ideální místo zavzpomínat na blízké, kteří vás už opustili.

Večer u Gangy

Východ slunce ve Váránasí

Druhý den se hecněte, vstaňte brzy a jděte se podívat na východ slunce nad řekou. Uvidíte jaké budete mít štěstí, ale my tam zažili komickou situací, kdy před prázdným ghatem plují turisty ověšené lodě.

Východ slunce ve Váránasí

Život u řeky

Ráno se zde většinou poutníci připravují na rituální koupel

Život u řeky

Ranní rituální koupel

Řeka v řece Ganga je pro Hinduisty posvátná. To nemění nic na tom, že je extrémně znečištěná. Sám jsem přemýšlel o tom, že tu koupel risknu, ale když si děda vedle mě sundal kalhoty a začal do ní kadit, tak mě to rázem přešlo.

Ranní rituální koupel

Dashashwamedh

Nejzajímavější je to vždy v okolí Dashashwamedhu – hlavního ghatu. Tady to žije prakticky vždy i když u ostatních ghatu je mrtvo.

Dashashwamedh
Žebráci ve Váránasí

Žebráci ve Váránasí

Žebráků je v Indii spousta, ve Váránasí ale celé skupiny

Plavba okolo Manikarnika ghat

Navigovat na mapě
73 m / 240 ft

Jen málokdo z návštěvníků Váránasí si odepře plavbu po Ganze. Nabízí ji zde kde kdo. Když se budete rozmýšlet určitě uslyšíte hlášku „is very good time for boat“. To samozřejmě říkají v jakoukoliv denní dobu. Určitě zajímavé to je v podvečer, kdy se připravují hranice na spalovacím ghatu.

Plavba okolo Manikarnika ghat

Plavba po Ganze

Ač se to na první pohled nezdá, Ganga má zde docela proud a veslař má co dělat, zvlášť, když pluje proti proudu.

Plavba po Ganze

Mrtvola v Ganze

Pokud si pořád říkáte, že vykoupat v řece je svatá povinnost, tak dejte pozor ať nenarazíte třeba na mrtvolu. V Čechách by se hned rozjelo policejní vyšetřování, tady nějaké mrtvoly v řece nikoho nezajímají, však je to zároveň i posvátný hřbitov.

Mrtvola v Ganze

Vlakové nádraží ve Váránasí

Navigovat na mapě
77 m / 253 ft

Váránasí leží na železniční trase do Agry, takže se zde můžete pohybovat po klasickém severoindickém okruhu. Autobusy jezdí na všechny strany v jakoukoliv denní dobu. My jsme přímo na hranicích s Nepálem chytli například spoj který nás sem dovezl.

Vlakové nádraží ve Váránasí

Život na peróně

Čekání na vlak se může protáhnout na celé hodiny, ale v indii se nenudíte, zde zažijete něco každou minutu. Tady zrovna spícímu chlapíkovi málem býček rozšlápl hlavu. Mimo něj sou zde k vidění šváby, krysy, psi, krávy, mnohonožky a opice. Žebrák s leprou je už jen jako malý bonus.

Život na peróně


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam