Prohlídka Chilasu a okolí

Prohlídka Chilasu a okolí

Východisko na Nanga Parbat

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1 den

Prašné městečko Chilas (1 000m n. m.) ležící přímo na Karákorámské Highway stojí za zastavení hlavně pro ty, co mají v plánu nějaký trek v masivu Nanga Parbatu a přilehlých údolích. Zvlášť vhodné je jako východisko pro Diamir Trek vedoucí přímo do BC Nanga Parbatu. Město sice díky okolním vyprahlým horám vypadá jak vysoce položené, ale údolí Indu je tu opravdu hodně zařízlé, tak zde aklimatizaci rozhodně nenaženete. Pokud máte nějaký čas do začátku treku, vydejte se prozkoumat údolí Indu a přilehlé oázy s vyhlídkou na Nanga Parbat na druhé straně řeky či si projděte přes terasovitá políčka do centra tohoto městečka.

Obsah článku
Recenze

Chilas

Navigovat na mapě

Chilas je klasické větší město na Karákorámské silnici, takže tu postávají náklaďáky, je tu pumpa, sem tam nějaký obchůdek či malá dílnička. Nic extra výstavního. Největší budovou je docela příjemný hotýlek. Po okolí se toulá spousta dětí, a jelikož celé okolí Chilasu je i na pákistánské poměry hodně ortodoxní, na ulici tu prakticky nepotkáte ženy.

Chilas

Oáza Chilasu

Navigovat na mapě

Při procházce zjistíte, že u hlavní silnice je jen malá část města. Centrum je skoro o 250 výškových metrů výše až za nedozírnou řadou terasovitých políček a ovocných sadů. Horské hřebeny tyčící se jako hradba za řekou mají jen něco okolo tří tisíc metrů nad mořem.

Oáza Chilasu

Vyhlídka na Indus

Navigovat na mapě

Pokud si chcete z Chilasu udělat pěkný výlet, nechte se odvézt cca 14km zpět po KKH (směr Islamabad) k velkému visutému mostu přes Indus. I při samotné cestě se můžete kochat výhledy na řeku, třeba i od památníku stavitelů této silnice.

Vyhlídka na Indus

Sestup k mostu

Už při sestupu k mostu se můžete kochat krásným panoramatem řeky s Nanga Parbatem na obzoru.

Sestup k mostu

Nanga Parbat

Na obzoru se můžete kochat špičkou osmé nejvyšší hory světa – Nanga Parbatu (8 126m n. m.).

Nanga Parbat

Oáza u Indu

Důvodem víc jak 200 metrů dlouhého mostu je oáza živená vodou z více jak 25 kilometrů dlouhého údolí.

Oáza u Indu

Most přes Indus

Navigovat na mapě

Cílem krátkého výletu z Chilasu je tento pěkný visutý most a jeho okolí.

Most přes Indus

Pláž

Sice by vás tato pěkná písečná plážička na břehu Indu mohla i trošku nalákat si zaplavat v řece, ale prudký proud a velká hloubka hned zkraje řeky vás dozajista odradí, pokud je vám život milý.

Pláž

Mohutný Indus

Pokud jste si nedomluvili odvoz zpět do Chilasu, čeká vás buď stopování či těch 14 kilometrů pěšky. Vyhlídky na okolí řeky jsou stále moc pěkné.

Mohutný Indus

Velkolepá oáza

Navigovat na mapě

Pokud půjdete alespoň chvíli pěšky, otevře se vám krásný výhled na oázu, kvůli které byl postavený most, u kterého jste před chvílí byli.

Velkolepá oáza

Náklaďáky na KKH

Ruch na silnici není takřka žádný, jen občas projede ozdobený náklaďák.

Náklaďáky na KKH


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam