Jízda Bunar das - Dimroi

Jízda Bunar das - Dimroi

Od Indu na začátek Diamir treku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1:30 hod

Východiskem na trek do BC Nanga Parbat Diamírská stěna je vesnička Bunar das (1 122m n. m.) vzdálená cca 23 kilometrů od většího Chilasu. Na rozdíl od Chilasu tu není ani hotel ani restaurace, pouze pár nuzných obchůdků u hlavní silnice, kde si ale můžete alespoň domluvit depozit přebytečné batožiny. Z Bunar das vede ještě prašná silnice, vhodná tak akorát pro offroady, dalších 13 kilometrů vyprahlým údolím do vesnice Dimroi (1 600m n. m.). Takže většina turistů zde volí ještě cestu terénním vozem, i když ceny jsou přemrštěné a zkažené výpravami horolezců, kteří nehledí na dolar.

Obsah článku
Recenze

Údolí Indu u Bunar das

Navigovat na mapě

V okolí Bunaru je údolí Indu hodně vyprahlé. Kousek před vesničkou je ale most na druhou stranu řeky vedoucí do malé oázy.

Údolí Indu u Bunar das

Malá oáza

Malá oáza vznikla podél jedné z mnoha říček stékajících z jižních svahů 4–5ti tisícových hor mezi Chilasem a Gilgitem.

Malá oáza

Bunar das

Vesnička Bunar das (1 122m n. m.), východisko pod Nanga Parbat z Diamírské strany, je opravdový zapadákov. Mimo pár obchůdků tu není vůbec nic. Každopádně pokud jste si nedomluvili dopravu už v Chilasu, budete zde muset smlouvat s řidiči starých terénních Toyot.

Bunar das

Vstup do údolí

Navigovat na mapě

Poté co vyrazíte pěšky nebo lépe džípem, tak vás čeká krátký průjezd vesnicí a za ní už pusté, vyprahlé údolí.

Vstup do údolí

Pohled zpět do údolí Indu

Silnička je uzoučká a už zkraje jízdy by nebylo vůbec dobré se z ní skulit do údolí. Při pohledu zpět je pěkně vidět široké údolí Indu a vyprahlá pláň kolem řeky.

Pohled zpět do údolí Indu

Zavlažovací kanál nad soutěskou

Zajímavou částí silničky je pasáž, kde říčka mizí v úzké soutěsce a další místo zabírá zavlažovací kanál.

Zavlažovací kanál nad soutěskou

Silnička smrti

Navigovat na mapě

U zavlažovacího kanálu přejedete po mostku na druhou stranu údolí a začnete prudce stoupat vzhůru strání, viz. úvodní snímek fotoreportu. Za chvíli už budete hodně vysoko nad dnem údolí a možná se budete i modlit, aby řidič jízdu zvládl :-)

Silnička smrti

Cestou nad údolím

Silnice pak vede dlouhé kilometry traverzem vysoko nad řekou. Pokud se rozhodnete jít tuto etapu pěšky, tak toto je nejúmornější pasáž. Téměř po celý den je to tu vystaveno spalujícímu sluníčku bez jakéhokoliv stínu.

Cestou nad údolím

Soutok řek před vesnicí Dimroi

Navigovat na mapě

Pomalu se blíží cíl této silniční etapy – vesnice Dimroi. Těsně před ní je soutok říček, které dlouhé desítky metrů odděluje jen omletý uzoučký skalní ostroh.

Soutok řek před vesnicí Dimroi

Před Dimroi

Před vesnicí Dimroi máte dvě možnosti – buďto se nechat odvézt džípem další kilometr k mostu v Halali a pak se pěšky vracet do Dimroi, nebo slézt svah k řece a použít lanovku na druhou stranu.

Před Dimroi

Řeka před Dimroi

Když slezete k řece, zjistíte, že ta opravdu prakticky nejde přebrodit a budete muset s místními opravdu usmlouvat cestu lanovkou.

Řeka před Dimroi

Lanovka do Dimroi

Navigovat na mapě

Jízda lanovkou je velkým zážitkem. Docela nepříjemné je se ale handrkovat s davem místních o cenu jízdy přes řeku.

Lanovka do DimroiČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam