Prohlídka Abyanehu

Prohlídka Abyanehu

Horský klenot

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 2:00 hod

Na konci dvacet kilometrů dlouhého údolí leží mezi horami velmi malebné městečko Abyaneh. Proslavené je nejen svou krásnou polohou, červenými domky, ale i jinou kulturou a zvyky místních. Většina místních domů má krásné ze dřeva vyřezávané dveře. Dobré je zde být po ránu než se otevřou četné stánky se suvenýry. Do doby, než dorazí turisté ze vzdálenějších měst jako je třeba Esfahan, to tu vypadá opravdověji. U vstupu do města dostanete i plánek s vyznačenými nejzajímavějšími budovami ve městě.

Obsah článku
Recenze

Uličky v Abyaneh

Po té co zastavíte na parkovišti v modernější části Abyanehu, můžete se vydat na průzkum jeho zajímavých uliček. Město je postavené ve svahu jakoby v patrech a hlavní ulice vedou po vrstevnici.

Uličky v Abyaneh

Domy v Abyaneh

Všechny domy ve městečku jsou díky barvě místí hlíny červené. Babičky nosí místní kroje odlišné od těch ve zbytku země.

Domy v Abyaneh

Vyhlídka na hory

Na jih od Abyaneh jsou horské hřebeny vyšší třech tisíc metrů nad mořem. Pokud byste tam vyrazili na výlet, tak nejspíš za celý den nepotkáte ani živáčka.

Vyhlídka na hory

Příjemné místo k životu

Celá oáza působí jako velký protiklad k okolní naprosto vyprahlé krajině. Navíc díky vyšší nadmořské výšce a stínu stromů zde panuje i v extrémně teplém íránském létě příjemné počasí.

Příjemné místo k životu

Polorozbořené domy

Bohužel relativně hodně domů vypadá, že mají nejlepší časy již dlouho za sebou a postupně se rozpadají. Na ulicích také vidíte hodně starých lidí a málo mladých.

Polorozbořené domy

Zastínění ulic

Na některých místech jsou i pergoly, které dále zastiňují ulice. Vyhlášené jsou i místní dveře do domů, často krásně vyřezávané.

Zastínění ulic

Životodárná oáza

Pod městem se rozkládají políčka a veškerá zeleň. Domečky jsou tu ale o něco nuznější.

Životodárná oáza


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam