Výlet do Abyaneh

Výlet do Abyaneh

Výlet do krásného horského údolí

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1 den

Červené městečko Abyaneh (2 230m n. m.) je ukryté až takřka na samém konci horského údolí spadajícího o kilometr níže do vyprahlých íránských pouštních plání. Na obzoru mu dělá dominantu hora Siakooh (3 160m n. m.), nejvyšší vrcholek v severní části pohoří. Při tomto výletu si užijete zajímavou místní architekturu a obyvatele odlišné ve zvycích a krojích od zbytku íránské populace. Nejkrásnější vyhlídku na celé město si užijete z ruin hradu Palahamooneh na jih od města.

Obsah článku
Recenze

Článek: Prohlídka hradu Hanjan

Strážce dvou údolí

Hrad v Hanjanu stojí velmi takticky na ostrohu v místech, kde se spojují dvě úrodná horská údolí, jen kousek před tím než začne nedozírná pouštní pláň. Většina turistů zde zastaví jen na fotku od silnice, když míří do zajímavé horské vesnice Abyaneh, ale určitě stojí za to si prohlédnout celé volně přístupné ruiny, od kterých je navíc krásný výhled do údolí.

Článek: Prohlídka Abyanehu

Horský klenot

Na konci dvacet kilometrů dlouhého údolí leží mezi horami velmi malebné městečko Abyaneh. Proslavené je nejen svou krásnou polohou, červenými domky, ale i jinou kulturou a zvyky místních. Většina místních domů má krásné ze dřeva vyřezávané dveře. Dobré je zde být po ránu než se otevřou četné stánky se suvenýry. Do doby, než dorazí turisté ze vzdálenějších měst jako je třeba Esfahan, to tu vypadá opravdověji. U vstupu do města dostanete i plánek s vyznačenými nejzajímavějšími budovami ve městě.

Článek: Prohlídka hradu v Abyaneh

Nejkrásnější vyhlídka na Abyaneh

Když už přijedete na výlet do červené vesnice Abyaneh patřící mezi nejstarší v Íránu, určitě se vydejte i na místní pevnost jménem Palahamooneh ležící na druhé straně údolí. Víc než vlastní stavba vás uchvátí úžasný panoramatický výhled, který z ní je. Budete mít jako na dlani nejen celé Abyaneh, ale i okolní hřebeny. Nejlepší doba pro návštěvu je dopoledne, kdy budete mít slunce v zádech.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam