Prohlídka Esfahanu

Prohlídka Esfahanu

Procházka v turistickém centru Íránu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 2 dny

Esfahán je díky svým památkám po zásluze hlavním cílem zahraničních turistů v Íránu. Budete potřebovat alespoň dva dny, aby jste si v klidu prošli zdejší zajímavosti rozložené hlavně v okolí náměstí Naqsh-e Jahan a Sabzeh. Mezi nimi se nachází ještě obrovský historický bazar

Obsah článku
Recenze

1. den v Esfahanu

Prohlídka náměstí Naqsh-e Jahan

První den se vydejte na nejznámější a největší íránské náměstí Naqsh-e Jahan s přilehlou velkolepou Immamovou mešitou. Odpoledne se vydejte na jih města k historickým mostům na řece Zayanderud. Po cestě se můžete zastavit ještě v pěkných parcích či si prohlédnout výstavní paláce. Návštěva mostů i náměstí je zajímavá nejen ve dne, ale i v noci, kdy je vše pěkně nasvícené a místní zde piknikují.

Článek: Prohlídka náměstí Naqsh-e Jahan

Tepající srdce Esfahanu

Hlavní centrum a start většiny turistických prohlídek dvoumilionového Esfahanu je na náměstí Naqsh-e Jahan (náměstí obrazu světa), nebo také Imamova náměstí. Už jen rozměrem 560x160 metrů je nejrozsáhlejší v Iránu. Navíc na jeho jižním konci je i největší památka města - Imamova mešita. Zvlášť večer to tu má silnou atmosféru, když tu pořádají místní pikniky. Nejvíc živo tu bývá o Ramadánu večer.

Článek: Prohlídka Imamovy mešity

Nejkrásnější mešita v Esfahanu

Nejkrásnější stavbou v Esfahanu a největší dominantou rozlehlého Imamova náměstí je Imamova mešita (původně Šáhova). Velmi krásný je vstupní iwan se dvěma vysokými minarety. Vstup do mešity je pro turisty jen velmi příležitostně a na omezenou dobu. Zajímavá je i krátká procházka okolo celé mešity.


Článek: Prohlídka méně známých památek v Esfahanu

Arménská čtvrť a park Hasht Behesht

Snad nejvíce turisty navštěvované město Esfahan se pyšní řadou krásných památek. Každý většinou navštíví Imamovu mešitu na náměstí Naqsh-e Jahan, historické mosty, náměstí Sabzeh a obrovský bazar. Najdete tu však i krásný park Hasht Behesht, královské paláce a starou arménskou čtvrť s dochovalými kostely.

Článek: Historické mosty v Esfahanu

Mosty přes řeku Zayanderud

Kilometr a půl na jih od centra Esfahanu protéká městem od západu na východ řeka Zayanderud. V dnešní době, hlavně díky zavlažování, je koryto této řeky bohužel většinu roku vyschlé. Hlavním lákadlem, proč se sem vlastně vydat, je řada krásných historických mostů ze Sasanovské éry. Prohlídku můžete nejlépe začít u nejdelšího z nich - Si-o-se Pol a po nábřeží pokračovat kolem dalších až k nejkrásnějšímu mostu Khaju.

2. den v Esfahanu

Návštěva náměstí Sabzeh a bazaru

Druhý den se vydejte na náměstí Sabzeh a opodál stojící mešitu Jameh. Nechte se pohltit i rozsáhlým bazarem.


Článek: Prohlídka okolí náměstí Sabzeh

Druhé centrum Esfahanu

Pokud jsou hlavními památkami v Esfahanu Immamova mešita a náměstí Naqsh-e Jahan, tak náměstí Sabzeh a vedle stojící mešita Jameh jsou jejími méně honosnými obdobami. I tak se sem vyplatí zavítat a vyrazit i do blízkého velkého bazaru.


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam