Historické mosty v Esfahanu

Historické mosty v Esfahanu

Mosty přes řeku Zayanderud

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Minimální
Čas: 1:30 hod

Kilometr a půl na jih od centra Esfahanu protéká městem od západu na východ řeka Zayanderud. V dnešní době, hlavně díky zavlažování, je koryto této řeky bohužel většinu roku vyschlé. Hlavním lákadlem, proč se sem vlastně vydat, je řada krásných historických mostů ze Sasanovské éry. Prohlídku můžete nejlépe začít u nejdelšího z nich – Si-o-se Pol a po nábřeží pokračovat kolem dalších až k nejkrásnějšímu mostu Khaju.

Obsah článku
Recenze

Si-o-se Pol

Navigovat na mapě

Pěkná procházka po esfahánských historických mostech začíná u Si-o-se Polu – mostu třiceti oblouků. se svou délkou téměř tři sta metrů je nejdelším ve městě.

Si-o-se Pol

Vyhlídka na horu Sofeh

Od vyschlého koryta řeky Zayanderud je vidět malé, ale zajímavé pohoří Sofeh  (2 160m n. m.) tyčící se prudce nad nekonečnou plání, na které je vystavěný Esfahan. Ideální tip na celodenní turistický výlet.

Vyhlídka na horu Sofeh

Si-o-se Pol večer

Nejlepší atmosféra je u těchto histo­rických mostů navečer, kdy jsou úžasně nasvíceny.

Si-o-se Pol večer

Si-o-se Pol jako pěší zóna

Když je koryto vyschlé, můžete jít klidně i podél mostu na druhou stranu. Pohodlnější je to ale samozřejmě vrchem – navíc všechny tyto historické mosty fungují jako pěší zóna.

Si-o-se Pol jako pěší zóna

Most Joubi

Navigovat na mapě

Od mostu Si-o-se Pol se vydejte podél řeky směrem na východ. Po necelém kilometru minete moderní most Ferdowsi. O kus dál je už další historický – Joubi. Oproti ostatním však není tak impozantní.

Most Joubi

Most Khayu nadohled

O kus dál se už otevře výhled na nejkrásnější ze všech mostů v Esfahanu – Kayu.

Most Khayu nadohled

Most Khayu

Navigovat na mapě

Most Khayu je opravdu mistrovské dílo a ne nadarmo sem zamíří téměř každý turista, který je v Esfahanu. na druhé straně mostu můžete mávnout na taxík nebo se vydat do centra po svých. Ale už to není úplně blízko, je to cca 2,5 km.

Most Khayu


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam