Nejkrásnější pohoří světa

Nejkrásnější pohoří světa

Nejhezčí hory na světě

Klasickému milovníkovy hor se líbí téměř všude na kopečkách, hlavně že je to daleko od města, ale jsou pohoří, která jsou prostě krásnější či zajímavější než ty ostatní. Pojďte se podívat na náš výběr.

Obsah článku

#1 Vysoký Karákorám

Nejkrásnější oblast Pákistánu

Vysoký Karákorám, mimo polární oblasti pohoří s nejdelšími ledovci, které se prakticky valí ze všech stran, a neskutečně špičatými horami, láká od pradávna nejen horolezce, ale hlavně turisty, kteří chtějí na vlastní oči spatřit tuto drsnou krásu. Právě zde se nachází i druhá nejvyšší hora světa K2 (8 611m n m) a další dvě osmitisícovky Broad Peak a Gasherbrum I. Mimo těchto zaledněných gigantů je tu další velká atrakce v podobě impozantních žulových věží Trango.

Chci tam
Byl jsem tam
pk

#2 Khumbu - oblast Everestu

Nejkrásnější oblast Nepálu

Jen stopadesát kilometrů vzdušnou čarou od Káthmándú leží vysokohorská oblast Khumbu, která je domovem nejen pro tvrdý národ Šerpů, ale hlavně pro nejvyšší horu světa – Mount Everest (8 848m n. m.). Vydat se na trek do této horsky nejmonumentálnější oblastí v Nepálu a kochat se výhledy na velkou řadu nádherných hor je pro horaly stejným zážitkem a povinností jak pro muslimy cesta do Mekky. Centrem oblasti je řeka Dudh Koshi, do které ústí říčky ze všech bočních ledovcových údolí. Hlavní hřeben Himaláje odděluje Khumbu respektive Nepál od vyprahlého Tibetu. Valná většina všech turistů míří jen do základního tábora Everest a za monumentálním výhledem z Kala Pattharu, ale Khumbu nabízí mnohem více. Tak nazujte pohorky a začněte objevovat!

Chci tam
Byl jsem tam
np

#3 Torres del Paine

Nejkrásnější oblast Chile

Oblast Torres del Paine ležící na východ od Jihopatagonského ledovcového pole patří s přehledem mezi nejkrásnější místa v Chile. Nic na tom nemění ani špatné počasí, které tu většinou panuje. Pro většinu turistů je to jen oblast okolo nejzajímavějších žulových věží Cuernos a ledovce Grey, ale krásná místa jsou i více na jihu v okolí jezera Toro, u řeky Serrano

Chci tam
Byl jsem tam
cl

#4 Národní park Los Glaciares

Nejkrásnější oblast Argentiny

Národní park Glaciares patří s přehledem mezi nejkrásnější oblasti Patagonie, Argentiny a celého světa - charakterizují ho obrovské ledovce spadající do krásných jezer, kolmé žulové věže Fitz Roye a jeho menšího bratříčka Cerro Torre. Navíc zatím nezničená drsná Patagonská příroda. Prostě ideální místo na řadu dní strávených překrásnou turistikou na svěžím čerstvém vzduchu.

Chci tam
Byl jsem tam
ar

#5 Lofoty

Nejkrásnější oblast Norska

Lofoty se nacházejí na severu Norska. Tvoří je okolo 80 ostrovů a jsou doslova magnetem pro fotografy a turisty. Příroda je zde nádherná. Přímo od moře se zde zvedají několikaset metrové hory s prudkými stěnami. Kouzlo dotváří malebné rybářské vesničky. Turistickým centrem je městečko Reine.

Chci tam
Byl jsem tam
no

#6 Národní park Fiorland

Nejkrásnější oblast Nového Zélandu

Jihozápad Jižního ostrova Nového Zélandu zabírá úžasná přírodní oblast - Fiorland. Mezi nejznámější fjordy "soundy" patří Milford a Doubtful. Najdete zde i jedny z nejvyšších vodopádů světa jako je Browne či Sutherland. Mimo to se zde nachází i nejhlubší jezera Nového Zélandu: Hauroko, Manopouri a Te Anau.

Chci tam
Byl jsem tam
nz

#7 Dolomity

Nejkrásnější oblast Itálie

Dolomity jsou úžasné pohoří na severu Itálie. Nenajdete zde souvislý hřeben, ale jednotlivé masivy ční jako pevnosti z okolní krajiny. Dolomity jsou pověstné svými skalními věžemi, z nichž asi nejznámější jsou Tri Cime. Pod jednotlivými masivy se rozkládají pohádkové louky a vesničky. Toto pohoří není rájem jen pro turisty, ale i cyklisty a vyznavače zajištěných cest via ferrata.

Chci tam
Byl jsem tam
it

#8 Gran Sabana

Království stolových hor

Nejkrásnější a nejzajímavější stolové hory na světě najdete v kraji Gran Sabana na jihu Venezuely. Nejznámější horou zde je Roraima na jejímž vrcholu je opravdu jiný svět.

Chci tam
Byl jsem tam
ve

#9 Národní park Lauca

Chilské Altipláno

Severovýchodní konec chilské "nudle" leží na náhorní plání Altipláno, plné různobarevných sopek a rázovitých vesniček. Centrem této zajímavé oblasti je národní park Lauca s krásným jezerem Chungará a věhlasnou sopkou Parinacota. Oblast protíná mezinároní silnice z Arici do La Pazu, tak je relativně i jednoduše dostupná hromadnou dopravou.

Chci tam
Byl jsem tam
cl

#10 Nubra - Indický Karákorám

Nejzapadlejší kout Indie

Indický Karákorám je snad nejzapadlejší částí celé země i přesto, nebo právě proto, že zde leží nejdelší karákorámský ledovec - Siachenský dlouhý 76km. Toto místo je nechvalně proslavené bitvami pákistánských a indických pohraničníků. I z druhé strany jsou velké územní disputace, tentokrát s Čínou, která zabrala rozsáhlé liduprázdné území Aksai Čin. I z tohoto důvodu je velká část tohoto krásného území se sedmitisícovými horami v povodí řek Nubra a Shyok uzavřená pro turisty. Naštěstí i zde je pár úžasných míst, kam se můžete vydat na výlet.

Chci tam
Byl jsem tam
ld

#11 Manang - oblast Annapurny

Pohádkový kraj za Annapurnou

Úžasný velehorský kraj ve stínu majestátního hřebene Annapuren se nachází na horním toku krásné řeky Marsyangdi ve středním Nepálu. Vyplatí se zde zvolnit tempo - nejen kvůli aklimatizaci, ale hlavně kvůli parádním výhledům ze všemožných vyhlídek trůnících nad základní trasou treku okolo Annapuren. Severní část oblasti ležící už v Damodarském Himaláji je značně vyprahlá hlavně díky monzunovému štítu a jen na nejvyšších horách jsou zbytky ledovců. V extrémně pustém okolí údolí řek Nar a Phu jsou úžasné prastaré buddhistické vesničky. Většina turistů tento typ krajiny zažije jen při finálním výstupu do průsmyku Thorong la, kdy kraj Manangu definitivně opouští. Místní život i turisté se shromažďují ve vesničkách podél řeky Marsyangdi, kde se docela daří i zemědělství. Jižní neprostupná hranice kraje je v podstatě určena jen na obdivné koukání z bezpečné vzdálenosti :-)

Chci tam
Byl jsem tam
np

#12 Národní park Banff

Nejkrásnější oblast Kanady

Národní park Banff je nejstarším parkem založeným v Kanadě. je proslulý krásnýmy jezery jako je Moraine či Peyto. Leží v Rocky Mountains a navazují na něj další národní parky jako je Jasper, Yoho či Kootenay. Mimo jezer a krásných hor jsou zde i mohutné ledovce jako je třeba Columbia či Wapta

Chci tam
Byl jsem tam
ca

#13 Cordillera Blanca

Nejkrásnější oblast Peru

Nejvyšší a nejvíce zaledněné pohoří tropického pásu světa - to jsou krásné "Bílé hory" na severu Peru. Pro každého je tu něco - pro horolezce úžasně prudké a těžké stěny, pro trekery cesty liduprázdnými údolími obklopené nádhernými horami a úžasnými ledovcovými lagunami. Pro starší či ne tolik zdatné turisty zas pěkné organizované výlety z Huarazu na vyhlídky dostupné autobusem či jeepem. Navíc se tu nachází i jedna z nejkrásnějších hor světa - sněhobílé Alpamayo.

Chci tam
Byl jsem tam
pe
Pohoří Vilcanota
-13.169, -72.546
2 363 m / 7 753 ft

#14 Pohoří Vilcanota

Impozantní okolí Machu Picchu

Pohoří Vilcanotě dominuje mohutná šestitisícová hora Salcantay. Najdete tu tak krásné laguny a sněhobílé ledovce. Dále přes toto pohoří vede i světoznámý trek Inca Trail. Nejrkásnější část pohoří je ale kolem mýtické památky Machu Picchu. Zde jsou téměř kolmé zelní porostlé hory a mohutné skalní homole. Mezi vším se pak klikatí divoká řeka Urubamba.

Chci tam
Byl jsem tam
pe

#15 Bernské Alpy

Nejkrásnější velehory Evropy

Bernské Alpy patří beze sporu k nejkrásnějším pohořím celého světa. Nacházejí se zde pověstné hory jako je Eiger či Jungfrau. Z vrcholů stékají předlouhé ledovce. Aletschgletscher je se svými 26 kilometry nejdelší v Evropě. Ledovcové údolí u Lauterbrunnenu s několika vodopády je opravdu impozantní. Navíc pod mohutně zaledněnými štíty jsou úžasné louky s celou řadou turistických cest.

Chci tam
Byl jsem tam
ch

#16 Cordillera Real a Yungas

Nejpestřejší část Bolívie

Pohoří Cordillery Real (Královské) patří mezi nejzajímavější a nejpestřejší části celé Bolívie. Na západ od něj se rokládá náhorní pláň Altipláno, obří jezero Titicaca a hlavní město země La Paz. Středem oblasti prochází víc jak 120 km dlouhý hřeben pohoří s mnoha ledovci, lagunami a osmi šestitisícovými vrcholy včetně Illampu (6 438m n. m.) a Ancohuma (6 427m n. m.). Na východ terén průdce klesá o několik kilometrů níže do nekonečné Amazonské pláně. Tato oblast prudkých zelených svahů kde většinu časuje mlha a mraky se nazývá Yungas.

Chci tam
Byl jsem tam
bo

#17 Walliské Alpy

Nejkrásnější oblast Švýcarska

Walliské Alpy mají nejvyšší průměrnou výšku v Evropě. Nejvyšším vrcholkem Walliských Alp je Dufourspitze (4 634m n. m.) v masivu Monte Rosa. Je to po Mont Blancu druhá nejvyšší hora Evropy. Největším tahákem zde je však Matterhorn (4 478m n. m.) jedna z nejkrásnějších hor světa.

Chci tam
Byl jsem tam
it
Národní park Mount Kenya
-0.152, 37.308
5 083 m / 16 677 ft

#18 Národní park Mount Kenya

Krásná krajina okolo nejvyšší hory Keni

Masiv Mount Kenya spadající celý do stejnojmenného národního parku patří mezi nejkrásnější horské masivy světa. Je tu několik vegetačních pásem od téměř neprostupného pralesa po ledovce. Nejkrásnější části je oblast jen těsně pod nejvyššími vrcholky masivu, kde rostou vzácné lobélie.

Chci tam
Byl jsem tam
ke

#19 Montblanský masiv

Nejkrásnější oblast Francie

Montblanský masiv je nejvyšší část Alp rozkládající se hned na území třech států: Francie, Itálie a Švýcarska. Zajímavá je nejen tím, že zde leží nejvyšší hora Evropy - Mont Blanc (4 808m n. m.), ale také tím, že jsou zde krásné skalní jehly Aiguilles a mohutné ledovce. Okolo celého pohoří vede úžasný trek Tour du Mont Blanc. Je zde i parádní lanovka na vrchol Aiguille du Midi (3 842m n. m.)

Chci tam
Byl jsem tam
fr

#20 Julong Xueshan

Sněžné hory Nefritového Draka

Sněžné hory Nefritového Draka - Julong Xueshan je krásné pohoří kousek od známého města Lijiang. Nejvyšším vrcholem je zde Shanzidou (5 596m n. m.), který byl vylezený pouze jednou v historii. Zajímavostí je zde nejjižnější ledovec na severní polokouli.

Chci tam
Byl jsem tam
cn

#21 Haramukh a okolí

Oblast krásných kašmírských jezer

Snad nejkrásnější část indické části Kašmíru je v okolí posvátné hory Haramukh (5 142m n. m.). V jejím okolí najdete celou řadu nádherných jezer, jako je Gangabal, Nundko, Krishnasar, Gadsar a celá řada dalších. Celou oblastí prochází takzvaný "Kashmir Great Lakes Trek"

Chci tam
Byl jsem tam
in

#22 Altaj

Nejvyšší hory Sibiře

O velikosti tohoto velmi rozlehlého pohoří ležícího ve střední Asii napovídá i to, že zasahuje do 4 států (Čína, Mongolsko, Kazachstán a Rusko). Altaj nabízí nesčetné možnosti vyžití pro milovníky hor. Na své si tu přijdou ti, kteří hledají samotu a dobrodružné několikadenní treky, na kterých potkáte málokoho, i ti kteří dávají přednost pohodovým vycházkám. Nicméně pro první skupinu bude asi tato oblast zajímavější.

Chci tam
Byl jsem tam
ru
Huángshān (黄山)
30.124, 118.174
1 442 m / 4 731 ft

#23 Huángshān (黄山)

Dvanáct století rozjímání a miliónů schodů do nebe

Úchvatné scenérie tvarů, barev a forem, to vše je Huángshān (黃山, Žluté Hory), malé území v Čínské provincii Anhui, které se již jak dvanáct století stává cílem umělců a lidí, hledající klid a vnitřní harmonii. Huángshān je místo nádherných granitových štítů a bizarních skal, plné ostrých vrcholků šplhajících nejdřív k nebi a padajíc vzápětí až daleko dolů do hlubokých údolí. Místo, kde borovice rostou na vrcholcích a stěnách holých skal. Místo, kde jste nebi opravdu velmi blízko.

Chci tam
Byl jsem tam
cn

#24 Ortles

Nádherné pohoří Východním Alp

Ortles je druhé nejvyšší pohoří ve Východních Alpách. Nejvyšším vrcholem je Ortler (3 905m n. m.), který následuje téměř sto dalších třítisícovek. Najdete tu i největší ledovec Východný Alp - Ghiaciao dei Forni. Většina pohoří spadá do národního parku Stelvio. Přes průsmyk Stelvio navíc vede jedna z nejslavnějších silnic celých Alp

Chci tam
Byl jsem tam
it

#25 Triglavský národní park

Nejkrásnější oblast Slovinska

Julské Alpy ze Slovinské strany nabízí velikou škálu zábavy. Nachází se zde mnoho krásných jezer, jakými jsou Bled, či Bohnij. Frekventovaná soutěska Vintgar. Spousty výstupů do hor ať turistickou cestou, tak ferratou. Dále mají i historický význam během 1. Světové války bitvě o Soču - Krvavá řeka, kde zahynulo na 2 miliony vojáků.

Chci tam
Byl jsem tam
si

#26 Veľká Fatra

Nekonečné lúky

Národný park Veľká Fatra je jedna z dominánt Slovenska, ktorá je pretkaná veľkým množstvom turistických trás. Pohorie je typické najmä vďaka horským lúkam, ktoré dominujú vo vrcholových častiach. Nádhera pohoria je podčiarknutá aj typickými bukovými a vo vyšších častiach jedľovými a smrekovými lesmi s typickými formami reliéfu, ktoré utvárajú pohorie.

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#27 Centrální Elborz

Nejkrásnější oblast Íránu

Centrální Elborz je díky monumentální sopce Dámavand nejvyšším pohořím celého Íránu. Navíc i díky malé vzdálenosti od hlavního a zároveň největšího města země Teheránu jsou tyto hory hojně navštěvované íránskými turisty v létě a lyžaři v zimě. I tak většina míst nepůsobí vůbec přelidněně a můžete zde podniknout celou řadu nádherných výšlapů bez toho abyste někoho dalšího potkali. Vlastní pohoří je tvořeno dlouhými rovnoběžnými hřebeny svírající zelená údolí. Většina výraznějších vrcholků dosahuje výšky okolo čtyř tisíce metrů nad mořem, takže je stratovulkán Dámavand (5 610m n. m.) výrazně převyšuje.

Chci tam
Byl jsem tam
ir

#28 Ötztalské Alpy

Nejkrásnější oblast Rakouska

Ötztalské Alpy patří mezi nejkrásnější hory v celém Rakousku. Je to hlavně díky masivnímu zalednění (největšímu v celých Východních Alpách) a stovkami třítisícových vrcholků. Centrem rakouské části hor jsou tři dlouhá údolí: Kaunertal, Pitztal a Ötztal, které je se svými šedesáti sedmi kilometry délky nejdelší z bočních údolí v Rakousku (jsou to všechno boční údolí vedoucí k řece Inn). Od časného jara do podzimu je zde ráj pro turisty a v zimě zase pro lyžaře. Leží tu i nejvyšší hora Tyrolska - Wildspitze. Malebné vesničky, stáda krav a spousta vodopádů dodávájí Ötztalským Alpám nezaměnitelné kouzlo.

Chci tam
Byl jsem tam
at

#29 Vysoké Tatry

Nejmenší velehory světa

Nejvyšší slovenské hory - Vysoké Tatry jsou největší turistickým a horolezeckým tahákem celé země. Jejich hlavní 26km dlouhý hřeben prakticky neklesá pod 2 tisíce metrů nad mořem. Nejvyšší vrcholek - Gerlachovský štít (2 655m n. m.) je zároveň nejvyšším vrcholkem celých Karpat. Tahákem jsou krásné vyhlídky, horská plesa, pěkné vodopády a i místní antilopy - kamzíci. 

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#30 Vysoký Atlas

Nejvyšší pohoří severní Afriky

Mohutné pohoří Vysoký Atlas rozděluje Maroko na dvě naprosto odlišné část - středomořskou a saharskou. Najdete zde několik čtyřtisícových vrcholů včetně nejvyšší Djebel Toubkal (4 167m n. m.)

Chci tam
Byl jsem tam
ma