Nejkrásnější oblasti světa

Nejkrásnější oblasti světa

Nejkrásnější destinace světa kam se můžete vydat

V tomto seznamu vám chceme představit nejzajímavější oblasti světa se zaměřením na krásu neživé přírody – převážně tedy hory, kaňony, jezera, pouště atd. Uspořádáním cesty do jakékoliv z těchto oblastí rozhodně neuděláte chybu.

Obsah článku

#1 Vysoký Karákorám

Nejkrásnější oblast Pákistánu

Vysoký Karákorám, mimo polární oblasti pohoří s nejdelšími ledovci, které se prakticky valí ze všech stran, a neskutečně špičatými horami, láká od pradávna nejen horolezce, ale hlavně turisty, kteří chtějí na vlastní oči spatřit tuto drsnou krásu. Právě zde se nachází i druhá nejvyšší hora světa K2 (8 611m n m) a další dvě osmitisícovky Broad Peak a Gasherbrum I. Mimo těchto zaledněných gigantů je tu další velká atrakce v podobě impozantních žulových věží Trango.

Chci tam
Byl jsem tam
pk

#2 Khumbu - oblast Everestu

Nejkrásnější oblast Nepálu

Jen stopadesát kilometrů vzdušnou čarou od Káthmándú leží vysokohorská oblast Khumbu, která je domovem nejen pro tvrdý národ Šerpů, ale hlavně pro nejvyšší horu světa – Mount Everest (8 848m n. m.). Vydat se na trek do této horsky nejmonumentálnější oblastí v Nepálu a kochat se výhledy na velkou řadu nádherných hor je pro horaly stejným zážitkem a povinností jak pro muslimy cesta do Mekky. Centrem oblasti je řeka Dudh Koshi, do které ústí říčky ze všech bočních ledovcových údolí. Hlavní hřeben Himaláje odděluje Khumbu respektive Nepál od vyprahlého Tibetu. Valná většina všech turistů míří jen do základního tábora Everest a za monumentálním výhledem z Kala Pattharu, ale Khumbu nabízí mnohem více. Tak nazujte pohorky a začněte objevovat!

Chci tam
Byl jsem tam
np

#3 Jihozápadní Altipláno

Nejkrásnější oblast Bolívie

Jihozápadní Altipláno je bezesporu jedna z nejzajímavějších oblastí, které může Bolívie a vlastně celá Jižní Amerika cestovateli nabídnout. Jejím jádrem je národní rezervace Eduardo Avaroa. Různobarevné laguny plné tisíci růžových plameňáků, plaché vikuně pobíhající po zvětralých barevných sopečných kopcích a poloopuštěné vesničky skýtající ubytování jeepovým výpravám. Vše korunuje obrovská solná pláň - Salar de Uyuni, která je největší na světě. Je to prostě krajina, která každého dostane svou drsnou krásou.

Chci tam
Byl jsem tam
bo

#4 Torres del Paine

Nejkrásnější oblast Chile

Oblast Torres del Paine ležící na východ od Jihopatagonského ledovcového pole patří s přehledem mezi nejkrásnější místa v Chile. Nic na tom nemění ani špatné počasí, které tu většinou panuje. Pro většinu turistů je to jen oblast okolo nejzajímavějších žulových věží Cuernos a ledovce Grey, ale krásná místa jsou i více na jihu v okolí jezera Toro, u řeky Serrano

Chci tam
Byl jsem tam
cl

#5 Národní park Los Glaciares

Nejkrásnější oblast Argentiny

Národní park Glaciares patří s přehledem mezi nejkrásnější oblasti Patagonie, Argentiny a celého světa - charakterizují ho obrovské ledovce spadající do krásných jezer, kolmé žulové věže Fitz Roye a jeho menšího bratříčka Cerro Torre. Navíc zatím nezničená drsná Patagonská příroda. Prostě ideální místo na řadu dní strávených překrásnou turistikou na svěžím čerstvém vzduchu.

Chci tam
Byl jsem tam
ar

#6 Lofoty

Nejkrásnější oblast Norska

Lofoty se nacházejí na severu Norska. Tvoří je okolo 80 ostrovů a jsou doslova magnetem pro fotografy a turisty. Příroda je zde opravdu nádherná. Přímo od moře se zde zvedají několika set metrů vysoké hory s prudkými stěnami. Kouzlo dotváří malebné rybářské vesničky. Turistickým centrem je městečko Reine.

Chci tam
Byl jsem tam
no

#7 Národní park Grand Canyon

Park s nejmonumentálnějším kaňonem světa

Národní park Grand Canyon se nachází v okolí stejnojmenného kaňonu na řece Colorado. Tato mohutná řeka se proslavila tím, že prorazila náhorní Koloradskou plošinu a vytvořila tak, celou řadu impozantních kaňonu (mimo Grand Canyonu v povodí řeky najdete i Glen Canyon či Canyonlands). Je to jedna z nejzajímavějších částí západu USA. Návštěvníci nejčastěji přijíždí na takzvaný South Rim, či na North Rim

Chci tam
Byl jsem tam
azus

#8 Národní park Fiordland

Nejkrásnější oblast Nového Zélandu

Jihozápad Jižního ostrova Nového Zélandu zabírá úžasná přírodní oblast - Fiordland. Mezi nejznámější fjordy "soundy" patří Milford a Doubtful. Najdete zde i jedny z nejvyšších vodopádů světa jako je Browne či Sutherland. Mimo to se zde nachází i nejhlubší jezera Nového Zélandu: Hauroko, Manopouri a Te Anau.

Chci tam
Byl jsem tam
nz
Poušť Namib
-24.735, 15.325
575 m / 1 886 ft

#9 Poušť Namib

Nejstarší poušť s největšími dunami

Při téměř celém pobřeží Namibie se rozkládá jedna z nejfotogeničtějších pouští světa s mrtvými stromy, solnými pláněmi a až 350 metrů vysokými dunami, do jejíž útrob lze snadno zajet ze Sesriem.

Chci tam
Byl jsem tam
na

#10 Fjordy západního Norska

Krásný pozůstatek doby ledové

Jedna z nejkrásnějších oblastí celého světa je monumentální oblast fjordů na západu Norska. Zhruba od města Stavanger na jihu po Trondheim na severu je celé norské pobřeží zbrázděno obrovským počtem fjordů. Tato oblast je obrovská má rozlohu cca 600km podél pobřeží a 150km do vnitrozemí, kam zasahuje nejdelší z fjordů - Sognefjord. Najdete tu úžasné skalní stěny, ledopády, horská jezera a malebné silnice. Je zde asi i nejznámější přírodní místo Norska - Geirangerfjord.

Chci tam
Byl jsem tam
no
Poušť Wadi Rum
29.528, 35.439
993 m / 3 258 ft

#11 Poušť Wadi Rum

Nejkrásnější poušť Jordánska

Oranžová poušť Wadi Rum patří mezi nejkrásnější pouště světa. Najdete tu oranžový písek, úžasné stolové hory a skalní mosty a soutěsky. Není problém zde i v dnešní době narazit na stádo velbloudů. Jsou zde vyhlášené západy a východy slunce.

Chci tam
Byl jsem tam
jo

#12 Dolomity

Nejkrásnější oblast Itálie

Dolomity jsou úžasné pohoří na severu Itálie. Nenajdete zde souvislý hřeben, ale jednotlivé masivy ční jako pevnosti z okolní krajiny. Dolomity jsou pověstné svými skalními věžemi, z nichž asi nejznámější jsou Tri Cime. Pod jednotlivými masivy se rozkládají pohádkové louky a vesničky. Toto pohoří není rájem jen pro turisty, ale i cyklisty a vyznavače zajištěných cest via ferrata.

Chci tam
Byl jsem tam
it

#13 Gran Sabana

Nejkrásnější stolové hory světa

Nejkrásnější a nejzajímavější stolové hory na světě najdete v kraji Gran Sabana na jihu Venezuely. Nejznámější horou zde je Roraima na jejímž vrcholu je opravdu jiný svět.

Chci tam
Byl jsem tam
ve

#14 Národní park Bromo Tengger Semeru

Nejkrásnější oblast Indonésie

Národní park Bromo Tengger Semeru je krásným typickým příkladem sopečné činnosti v Indonésii. V kaldeře prastaré sopky Tengger se vytvořily druhotné sopky v čele známé Bromo. Na obzoru ční vysoká, stále aktivní sopka Semeru (3 676m n. m.) - nejvyšší vrchol Jávy. Mimo sopek je zde k vidění i několik jezer jako Pane, Ranu Regulo a nejkrásnější Ranu Kumbolo.

Chci tam
Byl jsem tam
id

#15 Ha Long Bay

Nejkrásnější oblast Vietnamu

Jednou z největších atrakcí Vietnamu, respektive mořského pobřeží celé Asie je zátoka Ha Long Bay. Najdete tu tisíce skalních ostrůvků, zajímavé jeskyně a rybářské vesničky. Hned vedle je další obdobná zátoka Bai Tu Long Bay. Celá oblast je dobře dostupná lodními výlety.

Chci tam
Byl jsem tam
vn

#16 Titicaca a okolí

Sladkovodní moře na Altiplánu

Jezero Titicaca leží na západ od mohutného pohoří Real. Je považováno za nejvyšší splavné jezero světa. Je rozděleno mezi Perú a Bolívií. Návštěva této oblasti nechybí prakticky na žádném itineráři při cestování po těchto zemích. Důvodem jsou krásné ostrovy na jezeře se svébýtnou kultůrou a celkově malebné okolí jezera

Chci tam
Byl jsem tam
bo

#17 Národní park Lauca

Nejkrásnější sopečná oblast Jižní Ameriky

Severovýchodní konec chilské "nudle" leží na náhorní plání Altipláno, plné různobarevných sopek a rázovitých vesniček. Centrem této zajímavé oblasti je národní park Lauca s krásným jezerem Chungará a věhlasnou sopkou Parinacota. Oblast protíná mezinárodní silnice z Arici do La Pazu, tak je relativně i jednoduše dostupná hromadnou dopravou.

Chci tam
Byl jsem tam
cl

#18 Národní park Tongariro

Sopečné srdce Severního ostrova

Severní ostrov to je ta sopečná, ohnivá část Nového Zélandu a v jeho centru leží národní park Tongariro. Zde se zvedají nejvyšší sopky země. Mimo nich tu jsou i krásná jezera včetně nejznámějších Emeraldových jezírek. Nejznámějším trekem v této oblasti je Tongariro Alpine Crossing, kdy během jednoho dne uvidíte ty největší zajímavosti tohoto národního parku. Možností na zajímavou turisitku je tu však daleko více. Nezapomínejte, že sopky jsou zde stále relativně aktivní, tak si vždy zjistěte aktuální situaci.

Chci tam
Byl jsem tam
nz

#19 Nubra - Indický Karákorám

Nejzapadlejší kout Indie

Indický Karákorám je snad nejzapadlejší částí celé Indie i přesto, nebo právě proto, že zde leží nejdelší karákorámský ledovec - Siachenský, který je dlouhý 76km. Toto místo je nechvalně proslavené bitvami pákistánských a indických pohraničníků. I z druhé strany jsou velké územní disputace, tentokrát s Čínou, která zabrala rozsáhlé liduprázdné území Aksai Čin. I z tohoto důvodu je velká část tohoto krásného území v povodí řek Nubra a Shyok uzavřená pro turisty.

Chci tam
Byl jsem tam
ld

#20 Kappadokie

Nejkrásnější oblast Turecka

Kappadokie (někdy psaná i jako Kapadocie) patří mezi jedny z nejpohádkovějších oblastí na světě vůbec - bizarní tufové věže všech možných tvarů a barev se rozkládají na ploše víc jak 300 kilometrů čtverečních. Za všechno můžou zdejší sopky, které zasypaly celou oblast lehce erodovatelným tufem, a za tisíce let vznikla tato krása. Mimo krásného putování mezi tufovými pilíři můžete zkusit vystoupat i na místní sopky Ercyies či Hasan Dagi.

Chci tam
Byl jsem tam
tr

#21 Manang - oblast Annapurny

Pohádkový kraj za Annapurnou

Úžasný velehorský kraj ve stínu majestátního hřebene Annapuren se nachází na horním toku krásné řeky Marsyangdi ve středním Nepálu. Vyplatí se zde zvolnit tempo - nejen kvůli aklimatizaci, ale hlavně kvůli parádním výhledům ze všemožných vyhlídek trůnících nad základní trasou treku okolo Annapuren. Severní část oblasti ležící už v Damodarském Himaláji je značně vyprahlá hlavně díky monzunovému štítu a jen na nejvyšších horách jsou zbytky ledovců. V extrémně pustém okolí údolí řek Nar a Phu jsou úžasné prastaré buddhistické vesničky. Většina turistů tento typ krajiny zažije jen při finálním výstupu do průsmyku Thorong la, kdy kraj Manangu definitivně opouští. Místní život i turisté se shromažďují ve vesničkách podél řeky Marsyangdi, kde se docela daří i zemědělství. Jižní neprostupná hranice kraje je v podstatě určena jen na obdivné koukání z bezpečné vzdálenosti :-)

Chci tam
Byl jsem tam
np

#22 Národní park Banff

Nejkrásnější oblast Kanady

Národní park Banff je nejstarším parkem založeným v Kanadě. Je proslulý krásnými jezery jako je Moraine či Peyto. Leží v Rocky Mountains a navazují na něj další národní parky jako je Jasper, Yoho či Kootenay. Mimo jezer a krásných hor jsou zde i mohutné ledovce jako je třeba Columbia či Wapta

Chci tam
Byl jsem tam
ca

#23 Severozápadní Altipláno

Zajímavé okolí nejvyšší hory Bolívie

Centrem a i zároveň nejkrásnější částí Severozápadního Altiplána je národní park Sajama, který patří bez debat mezi nejúžasnější místa celé Bolívie. Z typické Altiplánské krajiny se zde tyčí krásné sopky - jak nejvyšší hora Bolívie Nevado Sajama (6 542m n. m.), tak i sopečná dvojčata Pomerape (6 282m n. m.) a Parinacota (6 342m n. m.) patřící mezi nejkrásnější vulkány na světě. Navíc je tu i spousta krásných vysokohorských lagun, fumaroly, termály a pěkné kostelíky. Užije si zde nejen turista, ale i horolezec. Z druhé strany hranice navíc navazuje chilský národní park Lauca s krásným jezerem Chungara.

Chci tam
Byl jsem tam
bo

#24 Cordillera Blanca

Nejkrásnější oblast Peru

Nejvyšší a nejvíce zaledněné pohoří tropického pásu světa - to jsou krásné "Bílé hory" na severu Peru. Pro každého je tu něco - pro horolezce úžasně prudké a těžké stěny, pro trekery cesty liduprázdnými údolími obklopené nádhernými horami a úžasnými ledovcovými lagunami. Pro starší či ne tolik zdatné turisty zas pěkné organizované výlety z Huarazu na vyhlídky dostupné autobusem či jeepem. Navíc se tu nachází i jedna z nejkrásnějších hor světa - sněhobílé Alpamayo.

Chci tam
Byl jsem tam
pe

Národní park Bryce Canyon
37.62, -112.167
2 332 m / 7 651 ft

#25 Národní park Bryce Canyon

Kaňon plný pohádkových věží

Bryce Canyon i přes svůj název není typickým příkladem klasického kaňonu. Je to v podstatě celá řada gigantických "amfiteátrů" plných pohádkových skalních věží na východním konci náhorní plošiny Paunsaugunt Plateau, kde jednotlivé říčky pramení.

Chci tam
Byl jsem tam
utus

#26 Dádes

Nejkrásnější oblast Maroka

Kraj v povodí řeky Dades, na východ od majestátního hřebene Vysokého Atlasu, patří mezi nejkrásnější oblasti celého Maroka. Úžasné kaňony řek, rozlehlé palmové oázy v polopouštní krajině, starobylé vesnice, náhorní planiny s jezery a po většinu roku zasněžený hřeben nejvyšších saharských hor to vše je zde k vidění. Nad vším ční vrchol Irhil M´Goun (4 071m n. m.), nejvyšší hora této části hřebene.

Chci tam
Byl jsem tam
ma
Pohoří Vilcanota
-13.169, -72.546
2 363 m / 7 753 ft

#27 Pohoří Vilcanota

Nádherné hory okolo Machu Picchu

Pohoří Vilcanotě dominuje mohutná šestitisícová hora Salcantay. Najdete tu tak krásné laguny a sněhobílé ledovce. Dále přes toto pohoří vede i světoznámý trek Inca Trail. Nejkrásnější část pohoří je ale kolem mýtické památky Machu Picchu. Zde jsou téměř kolmé, zelní porostlé hory a mohutné skalní homole. Mezi vším se pak klikatí divoká řeka Urubamba.

Chci tam
Byl jsem tam
pe

Národní park Arches
38.744, -109.499
1 473 m / 4 833 ft

#28 Národní park Arches

Nejkrásnější skalní oblouky světa

Národní park Arches se rozkládá na sever od řeky Coloradu u provinčního města Moab. Najdete tu ty nejkrásnější skalní útvary v podobě skalních oblouků a mostů. Většina vyhlídek je dostupná autem (kilometrů zde najezdíte opravdu dost) + jsou zde krásné turistické cesty. Nejkrásněšjí oblouk je Delicate Arch, ke kterému vede i nejznámější turistická cesta zde.

Chci tam
Byl jsem tam
utus

#29 Wulingyuan

Nejkrásnější oblast Číny

Poblíž města Wulingyuan se vyskytují hned čtyři nádherné národní parky, ve kterých můžete obdivovat neuvěřitelně vysoké skalní věže. Toto místo často evokuje film Avatar. Největší část území zabírá Zhangjiajie National Forest Park. Zdejší pohoří má název Tianzi.

Chci tam
Byl jsem tam
cn

#30 Bernské Alpy

Nejmalebnější velehory Evropy

Bernské Alpy patří beze sporu k nejkrásnějším pohořím celého světa. Nacházejí se zde pověstné hory jako je Eiger či Jungfrau. Z vrcholů stékají předlouhé ledovce. Aletschgletscher je se svými 26 kilometry nejdelší v Evropě. Ledovcové údolí u Lauterbrunnenu s několika vodopády je opravdu impozantní. Navíc pod mohutně zaledněnými štíty jsou úžasné louky s celou řadou turistických cest.

Chci tam
Byl jsem tam
ch

Národní park Zion
37.257, -112.953
1 308 m / 4 291 ft

#31 Národní park Zion

Národní park s monumentálním údolím

Jeden z nejkrásnějších národních parků celého světa je monumentální údolí Zion. Nad dnem údolí se zvedají úžasné skalní stěny. Najdete tu i několik krásných vodopádů. Celá oblast je navíc plná turistických tras. Nejznámějším místem je zde soutěska Narrows, často neprostupná díky vysokému stavu vody.

Chci tam
Byl jsem tam
utus

#32 Walliské Alpy

Nejhornatější oblast Švýcarska

Walliské Alpy mají nejvyšší průměrnou výšku v Evropě. Nejvyšším vrcholkem Walliských Alp je Dufourspitze (4 634m n. m.) v masivu Monte Rosa. Je to po Mont Blancu druhá nejvyšší hora Evropy. Největším tahákem zde je však Matterhorn (4 478m n. m.) jedna z nejkrásnějších hor světa.

Chci tam
Byl jsem tam
it

#33 Národní park Canaima

Nejkrásnější oblast Venezuely

Národní park Canaima patří mezi rozlohou největší chráněná území světa. Je to zároveň i jedna z nejkrásnějších oblastí Venezuely. Nachází se zde nejvyšší vodopád světa Salto Angel a celá řada stolových hor. Převážná část území je stále zarostlá původním deštným pralesem.

Chci tam
Byl jsem tam
ve

#34 San Pedro de Atacama

Kraj pohádkových skalních útvarů

San Pedro de Atacama a jeho pohádkové okolí je doslova magnetem pro turisty. Z tohoto malebného centra ležícího na vyprahlé poušti Atacama můžete vyrážet jednak na výlety po okolních kaňonech a skalních útvarech, ale také do chilské části vysokohorské náhorní planiny Altipláno vroubené desítkami sopek.

Chci tam
Byl jsem tam
cl

#35 Montblanský masiv

Nejkrásnější oblast Francie

Montblanský masiv je nejvyšší část Alp rozkládající se hned na území třech států: Francie, Itálie a Švýcarska. Zajímavá je nejen tím, že zde leží nejvyšší hora Evropy - Mont Blanc (4 808m n. m.), ale také tím, že jsou zde krásné skalní jehly Aiguilles a mohutné ledovce. Okolo celého pohoří vede úžasný trek Tour du Mont Blanc. Je zde i parádní lanovka na vrchol Aiguille du Midi (3 842m n. m.)

Chci tam
Byl jsem tam
fr
Národní park Mount Kenya
-0.152, 37.308
5 083 m / 16 677 ft

#36 Národní park Mount Kenya

Krásná krajina okolo nejvyšší hory Keni

Masiv Mount Kenya spadající celý do stejnojmenného národního parku patří mezi nejkrásnější horské masivy světa. Je tu několik vegetačních pásem od téměř neprostupného pralesa po ledovce. Nejkrásnější části je oblast jen těsně pod nejvyššími vrcholky masivu, kde rostou vzácné lobélie.

Chci tam
Byl jsem tam
ke

#37 Jezero Bajkal

Nejkrásnější jezero Ruska

Nejhlubší (maximální hloubka 1642m) a nejstarší jezero na světě, ve kterém je 20 000 km3 vody Je dlouhé asi 700 km a 20 až 100 km široké Je to největší zásobárna pitné vody na světě a kromě toho v něm a v jeho okolí žije několik stovek druhů rostlin a zvířat, které jinde nenajdete. Jezero samo leží 456 m.n.m a je obklopeno horami, které dosahují přes 2 000 m.n.m. a vybízejí k výletům. Zajímavostí je česká stopa na Bajkale. Jediní dva lidé, kteří jezero přeplavali byli češi (František Venclovský a Jan Novák). Kromě toho nejstarší národní park v Rusku (Barguzinskij zapovědnik) ležící na východním břehu byl založen čechem Zenonem Svatošem kvůli ochraně sobolů. A češi se podíleli i na stavbě Krugobajkalky (železnice na břehu jezera). V některých oblastech je turistů relativně dost, ale pokud se člověk přesune kousek dál, turistický ruch se ho nedotkne.

Chci tam
Byl jsem tam
ru
Kaňon Waimea
22.078, -159.67
1 007 m / 3 304 ft

#38 Kaňon Waimea

Grand Canyon Pacifiku

Grand Canyon Pacifiku se nachází na malém ale asi nejhezčím havajském ostrově Kauai. Po hraně kaňonu vedou silnice s lookouty, ale zatúrovat dole si lze také.

Chci tam
Byl jsem tam
hius

#39 Haramukh a okolí

Oblast vysokých hor a krásných kašmírských jezer

Snad nejkrásnější část indické části Kašmíru je v okolí posvátné hory Haramukh (5 142m n. m.). V jejím okolí najdete celou řadu nádherných jezer, jako je Gangabal, Nundko, Krishnasar, Gadsar a celá řada dalších. Celou oblastí prochází takzvaný "Kashmir Great Lakes Trek"

Chci tam
Byl jsem tam
in

Národní park Huerquehue
-39.138, -71.708
1 270 m / 4 167 ft

#40 Národní park Huerquehue

Zpátky do pravěku

Kousek od města Pucon se rozkládá krásný národní park Huerquehue. Ten je vyhlášený mohutným výskytem pravěkých stromů Arukarie, které pamatují ještě dinosaury. mimo nich jsou zde pěkná jezera, vodopády, hory a vyhlídka na známou sopku Villarica.

Chci tam
Byl jsem tam
cl

#41 Ilulissat icefjord

Nejkrásnější oblast Grónska

Na západě Grónska poblíž městečka Ilulissat leží jedna z nejzajímavějších oblastí tohoto ostrova - Ilulissat icefjord. Do fjordu každý rok "připluje" z vnitrozemí ostrova miliony tun ledu, který v podobě icebergů pluje dál po zálivu Disko.

Chci tam
Byl jsem tam
dk

#42 Tupiza a okolí

Krajina Divokého západu v Bolívii

Tupiza (2 970m n. m.), ležící na jihu Bolívie jen sedmdesát kilometrů od hranice s Argentinou, je centrem zajímavé oblasti přezdívané Divoký západ Bolívie. Tuto přezdívku si vysloužila zaslouženě nejen díky úžasným rudým skalnatým hřebenům, kaňonům a kaktusům, ale také díky jezdcům na koních a zvláště pak známým desperádům Butch Cassidymu a Sundance Kidovi. Cestovatelé sem jezdí nejen kvůli trekingu a jízdách na koních, ale i proto, že je to jedno z východisek na úžasné Jihozápadní Altiplano či proto, že leží na zajíamvé trase z Argentiny do Bolívie.

Chci tam
Byl jsem tam
bo

Údolí řeky Suru
34.163, 75.946
3 183 m / 10 443 ft

#43 Údolí řeky Suru

Nejkrásnější údolí v Ladakhu

Údolí řeky Suru je považováno za nejkrásnější údolí celého Ladakhu. Je to asi hlavně díky pohádkovým scenériím zelených políček v kontrastu se zaledněnými himalájskými štíty. Dominantou celého tohoto údolí je sedmitisícovka Nun.

Chci tam
Byl jsem tam
ld

#44 Krabi a Phi Phi

Klenoty v Andamanském moři

Pro mnohé nejkrásnější část thajského pobřeží se nachází jen pár kilometrů od správního města oblasti Krabi. Už jen název Phi Phi či Krabi evokuje vzdálenou exotiku. A je tomu i ve skutečnosti - krásné bílé pláže, kokosové palmy, korálové útesy s bohatým podmořským životem, ale hlavně úžasné okolní scenérie polozatopeného krasu s homolovitými horami tyčícími se prakticky přímo kolmo z moře. Navíc jsou obrostlé bujnou tropickou vegetací, která skýtá domov pro četné opice a ptáky. Většina turistů směřuje na Laem Phra Nang (Princeničin poloostrov), který je dostupný pouze lodní dopravou, jelikož je od zbytku pevniny oddělen příkrým a vysokým krasovým masivem. Zde se nacházejí i pověstné pláže Railay a Phra Nang a přilehlé ostrůvky Koh Poda a Koh Kai. Druhým centrem oblasti je malé souostrový Phi Phi skýtající hlavní ostrov Phi Phi Don a neobydlený Phi Phi Lee (někdy Leh) s proslulou pláží Maya a malé ostrrůvky Bamboo a Mosquito.

Chci tam
Byl jsem tam
th
Poušť Rub' al Khali
22.827, 53.839
82 m / 269 ft

#45 Poušť Rub' al Khali

Největší souvislá poušť světa

Poušť Rub al-Chálí (Pustá končina) známá spíš pod názvem Empty Quarter je největší souvislá poušť světa. Zabírá většinu arabského poloostrova. Spadá hned do několika zemí (Saudská Arábie, Omán, Spojené Arabské Emiráty a Jemenu).

Chci tam
Byl jsem tam
ye

Jezero Sonkol
41.843, 75.169
3 017 m / 9 898 ft

#46 Jezero Sonkol

Jezero patřící pastevcům

Jednou z největších atrakcí Kyrgyzstánu je veliké jezero Sonkol (3 017m n. m.) s rozlohou 20x16 kilometrů. V létě si zde můžete udělat krásnou představu, jak žijí pastevci se svými velikými stády koní, krav, koz a ovcí. Navíc zde můžete dělat krásné procházky po loukách až ke skalním masivům na obzoru či se zde koupat. Voda je však docela chladná.

Chci tam
Byl jsem tam
kg

#47 Altaj

Nejvyšší hory Sibiře

O velikosti tohoto velmi rozlehlého pohoří ležícího ve střední Asii napovídá i to, že zasahuje do 4 států (Čína, Mongolsko, Kazachstán a Rusko). Altaj nabízí nesčetné možnosti vyžití pro milovníky hor. Na své si tu přijdou ti, kteří hledají samotu a dobrodružné několikadenní treky, na kterých potkáte málokoho, i ti kteří dávají přednost pohodovým vycházkám. Nicméně pro první skupinu bude asi tato oblast zajímavější.

Chci tam
Byl jsem tam
ru
Plitvická jezera
44.902, 15.611
523 m / 1 716 ft

#48 Plitvická jezera

Nejslavnější jezera Evropy

Plitvická jezera jsou nejznámějším národním parkem Chorvatska. Mimo krásných jezer tu najdete i nádherné vodopády a celkově malebnou okolní krajinu.

Chci tam
Byl jsem tam
hr

Colca kaňon
-15.605, -71.99
2 169 m / 7 116 ft

#49 Colca kaňon

Jeden z nejhlubších kaňonů světa

Colca canyon patří se svými 3 270 metry hloubky k nejhlubším kańonům světa. Jeho charakter se mění od úzké soutěsky po relativně ploché údolí se spoustou terasovitých políček. Skrz něj vedou relativně náročné treky po starých inckých stezkách

Chci tam
Byl jsem tam
pe

#50 České Švýcarsko a Labské pískovce

Nejkrásnější oblast České republiky

Oblast milovaná fotografy a turisty obklopující kaňon Labe při hranicích s Německem. Najdete tu snad nejslavnější skalní most Evropy - Pravčickou bránu. Celá oblast zabírá Děčínskou vrchovinu a spadá do CHKO Labské pískovce a do národního parku České Švýcarsko.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Monument Valley
36.983, -110.112
1 711 m / 5 614 ft

#51 Monument Valley

Nejznámější skalní útvary světa

Na rozhraní Arizony a Utahu se nachází snad nejtypičtější krajina "Amerického západu" často nazývaná i jako "Marlboro country". Osamocené skalní útvary se zde tyčí více jak 300 výškových metrů nad okolní oranžovou krajinou. Celá oblast je relativně hodně rozsáhlá dostupná po nezpevněných cestách. Nejkasičtější vyhlídka je však přímo z hlavní silnice či od velkého hotelu provozovaným kmenem Navajo.

Chci tam
Byl jsem tam
azus

Adršpašsko teplické skály
50.61, 16.117
544 m / 1 785 ft

#52 Adršpašsko teplické skály

Nejkrásnější skalní město České republiky

Adršpašsko teplické skály jsou největším skalním městem v České republice. Skalní věže zde dosahují výšky až téměř sto metrů. Mezi nejvýznamější skály zde patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru. Známá je vyhlídka Velké panoráma. Malebné je i jezírko Pískovna či Malý a Velký Adršpašský vodopád. V Teplických skalách je oblíbený výstup na skalní hrádek Střmen.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#53 Národní park Yosemite

Kraj mezi skalními obry

Yosemitský národní park světově proslulý svými velkolepými žulovými skalisky, vodopády, sekvojovými lesy. Když se řekne Yosemity, první, co se člověku vybaví, je Yosemitské údolí s El Capitánem nejvyšší skalní stěnou na světě, která je vysoká přes 900 metrů. Tento národní park ležící v Kalifornii byl založený roku 1890. Od roku 1894 patří do dědictví UNESCO. Nachází se zde i největší vodopád v USA, ale ten bývá v létě suchý. Nejlepší způsob pohybu v parku je za pomocí Shuttlů.

Chci tam
Byl jsem tam
caus
Yangshuo
24.778, 110.497
112 m / 367 ft

#54 Yangshuo

Klasická čínská krasová krajina

Pohádková krajina, kde krasové homole rostou z rýžových políček mezi řekou Li

Chci tam
Byl jsem tam
cn

#55 Cordillera Real a Yungas

Nejpestřejší část Bolívie

Pohoří Cordillery Real patří mezi nejzajímavější části celé Bolívie. Na západ od něj se rozkládá náhorní pláň Altipláno, jezero Titicaca a hlavní město země La Paz. Středem oblasti prochází víc jak 120 km dlouhý hřeben pohoří s mnoha ledovci, lagunami a osmi šestitisícovými vrcholy. Na východ terén prudce klesá o několik kilometrů níže do nekonečné Amazonské pláně. Tato oblast prudkých zelených svahů kde většinu časuje mlha a mraky se nazývá Yungas.

Chci tam
Byl jsem tam
bo

#56 Solná komora

Krásná oblast jezer a vápencových hor

Salzkammergut známá u nás pod českým názvem Solná komora je překrásná oblast se spoustou jezer a malebných vesniček a městeček. Přímo nad jezery se tyčí mohutné vápencové masivy. Celá oblast je ideální na pěší turistiku, cyklistiku a rekreaci u vody.

Chci tam
Byl jsem tam
at

#57 Slovenský Ráj

Oblast plná krásných soutěsek

Slovenský Ráj patří mezi unikátní světové oblasti díky velkému počtu divokých soutěsek, které jsou však díky žebříkům zpřístupněné široké veřejnosti. Najdete tu také celou řadu pěkných vodopádů a vyhlídek na Vysoké Tatry

Chci tam
Byl jsem tam
sk

Duhové hory Landmannalaugar
63.983, -19.067
662 m / 2 172 ft

#58 Duhové hory Landmannalaugar

Nejkrásnější oblast Islandu

Oblast Landmannalaugar je druhou největší geotermální oblastí na Islandu. Hlavní přístupovou cestou je silnice F225, sjízdná ale jen pro terénní vozy. Okolní obsidiánové a ryolitové vrcholy jsou zbarveny mnoha oranžovými, zelenými a šedými pásy. Vede zde několik turistických tras a také zde začíná známý čtyřdenní trek do Thórsmörku.

Chci tam
Byl jsem tam
is
Huángshān (黄山)
30.124, 118.174
1 442 m / 4 731 ft

#59 Huángshān (黄山)

Dvanáct století rozjímání a miliónů schodů do nebe

Úchvatné scenérie tvarů, barev a forem, to vše je Huángshān (黃山, Žluté Hory), malé území v Čínské provincii Anhui, které se již jak dvanáct století stává cílem umělců a lidí, hledající klid a vnitřní harmonii. Huángshān je místo nádherných granitových štítů a bizarních skal, plné ostrých vrcholků šplhajících nejdřív k nebi a padajíc vzápětí až daleko dolů do hlubokých údolí. Místo, kde borovice rostou na vrcholcích a stěnách holých skal. Místo, kde jste nebi opravdu velmi blízko.

Chci tam
Byl jsem tam
cn

#60 Pobřeží Causeway

Nejkrásnější pobřeží Irska

Nejkrásnější a nejznámější část irského pobřeží najdete na severovýchodě ostrova mezi Londonderry a Belfastem. Najdete tu mimojiné i nejznámější přírodní zajímavost Irska - Obrův chodník. Je to oblast krásných pláží a útesů.

Chci tam
Byl jsem tam
nrire

#61 Národní park North Cascades

Park plný jezer a ledovců

Severní kaskády se nacházejí ve státě Washingtonu. Je zde k vidění více jak 300 ledovců a více jak 300 jezer. Park je jedinečný svoji čistou krajinou i tím, že ho ročně navštíví jen něco málo přes 20 000 lidí. Nejvyšší horou s 2 806 metry hora Goode Mountain, nejníže položeným pak údolí Goodell Creek ve 184 metrech. Již z toho vyplývá, že jde o ryze horský národní park.

Chci tam
Byl jsem tam
waus
Saské Švýcarsko
50.921, 14.154
173 m / 568 ft

#62 Saské Švýcarsko

Nejkrásnější oblast Německa

Saské Švýcarsko se nachází na východě Německa u českých hranic a napojuje se tak na oblast N.P. České Švýcarsko a CHKO Labské Pískovce. Je zde mnoho přírodních, lázeňských a kulturních památek, jako je největší pevnost v Evropě, kterou zde nechal postavit Český král Václav I.

Chci tam
Byl jsem tam
sxs

#63 Ohňová země

Jižní konec Jižní Ameriky

Na samém "konci světa" se nachází divoké souostroví Ohňová země - Tierra del Fuego. Souostroví patří zhruba z půlky Argentíně, z půlky Chile. Severní část největší ostrova Isla Grande de Tierra del Fuego je jen vyprahlá rovinatá pampa, ale většina krajiny je hornatá a divoká. Nejvyšších částí dosahuje v zaledněné Kordiléře Darwin. Od zbytku Jižní Ameriky, respektive Patagonie ji odděluje slavný Magellanův průliv

Chci tam
Byl jsem tam
ar

Bohol
9.801, 124.107
253 m / 830 ft

#64 Bohol

Ostrov Čokoládových kopců

Ostrov Bohol je hojně navštěvován zejména pro své neopakovatelné zvláštnosti přírody. Ikonické jsou hlavně zdejší čokoládové kopce trčící z místní džungle

Chci tam
Byl jsem tam
ph
Národní park Skaftafell
64.065, -16.863
502 m / 1 647 ft

#65 Národní park Skaftafell

Ledovcový ráj

Národní park Skaftafell je ohraničený z východu ledovcem Öræfajökull a ze západu Skeiðarárjökull. 1 700 km2 pustých, nízko položených sandurs a výše položených svahů posetých divokými květinami, střídají ostré horské hřebeny a samozřejmě ledovce. Nejpřístupnější část parku je Skaftafellsheiði, náhorní plošina vystupující mezi ledovci Skaftafellsjökull a Morsárjökull, lemující nádherná údolí.

Chci tam
Byl jsem tam
is

#66 Julong Xueshan

Sněžné hory Nefritového Draka

Sněžné hory Nefritového Draka - Julong Xueshan je krásné pohoří kousek od známého města Lijiang. Nejvyšším vrcholem je zde Shanzidou (5 596m n. m.), který byl vylezený pouze jednou v historii. Zajímavostí je zde nejjižnější ledovec na severní polokouli.

Chci tam
Byl jsem tam
cn

#67 Národní park Death Valley

Nejteplejší místo světa

Údolí smrti je bezesporu krásný a zajímavý park. Jen je opravdu třeba počítat s nesmírným horkem. V roce 1913 zde byla naměřena nejvyšší teplota na světě 56,7 °C. Je taky možnost se dostat pod úroveň moře a to na -86 metrů pod mořem. Což je na vyschlém jezeře. A pak je hezké sledovat cedule, kdy se člověk dostane nad a pod hladinu. To není jediné, co park nabízí. Dále jsou zde duny a pouště a zvláštní skalní útvary. Patří k nejmladším parkům v USA založeného roku 1994.

Chci tam
Byl jsem tam
caus

#68 Liparské ostrovy

Ostrovy ve znamení ohně

Liparské ostrovy najdete na sever od Sicílie v Tyrhénském moři. Leží na spojnici mezi Etnou a Vesuvem. Jsou to vlastně vrcholy podmořských sopek čnících nad hladinu. Je to celkem sedm ostrovů - Lipari (největší), Salina, Vulcano (slavný název), Stromboli (slavná aktivní sopka), Filicudi, Alicudi a Panarea

Chci tam
Byl jsem tam
it
Julské Alpy
46.379, 13.834
2 587 m / 8 488 ft

#69 Julské Alpy

Nejvyšší hory ve Slovinsku

Julské Alpy se z velké části nachází ve Slovinsku a zbytek patří do Itálii. Nejvyšší horou tohoto pohoří je Triglav (2 863m n. m.). Pohoří je především vápencového původu. Julské Alpy jsou součástí Triglavského národního parku a jsou od roku 2003 zapsány v UNESCO. Z historického hlediska jsou Julské Alpy známé krvavými boji při 1. Světové válce o řeku Soču, přezdívanou Krvavou řekou, kde padlo, či bylo raněno na 2 miliony vojáků. Jsou oblíbenou turistickou destinací.

Chci tam
Byl jsem tam
si

#70 Senja

Druhý největší ostrov Norska

Ostrov Senja skrývá neuvěřitelně rozmanitou přírodu - od dramatických fjordů a skal strmě stoupajících z mořské hladiny, přes písečné pláže až po klidnou krajinu s mokřinami a březovými a borovými lesy. Kromě krásné přírody se zde nacházejí i rarity, jako je největší socha trolla na světě či zlatá toaleta. Protože celý ostrov leží za polárním kruhem, je zde možno spatřit půlnoční slunce i polární záři.

Chci tam
Byl jsem tam
no

#71 Orchoni Gol Chundijn

Údolí řeky Orchon, zapsané v UNESCO

Orchonské údolí prolínající se s NP Changaj Nuruu bylo přidáno do Seznamu světového dědictví UNESCO v roce 2004 a zařadilo se tak po bok Velké jezerní kotliny v Uvském ajmagu. V překrásném údolí řeky Orchon se nachází mnoho archeologických pozůstatků datujících se do 6. století. S oblastí je neodmyslitelně spjato slavné Karakorum. Oblast zapsána do UNESCO je tvořena jádrovou částí, která zahrnuje oba břehy řeky Orchon a okolní nárazníkovou zónu o rozloze přes 14 000 hektarů.

Chci tam
Byl jsem tam
mn

#72 Národní park Egmont

Divoká příroda v okolí spící sopky

Na západním pobřeží severního ostrova se rozléhá druhý nejstarší národní park Nového Zélandu. Jeho jednoznačnou dominantou je spící vulkán Mount Taranaki (někdy zvaný Mount Egmont), který svým tvarem nápadně připomíná známou japonskou sopku Fudži (Fuji). Sopečný kužel je v téměř pravidelném kruhu obklopen pohádkovým a cestičkami protkaným pralesem, kterému se díky jeho zeleni a tvarům zdejších stromů přezdívá "gobliní les".

Chci tam
Byl jsem tam
nz

#73 Národní park Kilimandžáro

Národní park s nejvyšší horou Afriky

V národním parku Kilimandžáro najdete hned tři sopečné vrcholy Kibo, Mawenzi a Shira. Nejvyšší vrchol sopky Kibo – Uhuru (5 895m n. m.) je nejvyšším vrcholem celé Afriky. Najdete zde celou řadu turistických cest, ale počítejte s tím, že několikadenní návštěva tohoto národního parku vás bude stát okolo 1000 EUR, takže to není levná záležitost. Navíc se zde můžete pohybovat pouze organizovaně

Chci tam
Byl jsem tam
tz

#74 Národní park Yellowstone

Nejstarší národní park světa

Yellowstone je nejstarší národní park na světě. Založený byl roku 1872. Jedná se o jedno z nejchladnějších míst v USA a jeho poloha je nad 2000m n. m. Jedná se v podstatě o supervulkán. Člověk tu zažije věci, které nejsou na světě jen tak k vidění. Ale pozor, neopatrnost zde neomlouvá

Chci tam
Byl jsem tam
idus