Hlavní města evropských států

Hlavní města evropských států

Nejvýznamější města zemí Evropy

Hlavní města jednotlivých států Evropy jsou většinou i města největší v dané zemi či pro cestovatele nejzajímavější díky největšímu množství památek či moderní architektury. Podívejte se na přehled evropských hlavních měst a označte si, kde jste už byli či kam se chcete vydat.

Obsah článku
Praha
50.087, 14.42
192 m / 630 ft

#1 Praha

Hlavní město České republiky

Praha je hlavním a největším městem České republiky. Žije zde zhruba 1,3 milionu obyvatel. Díky svému historickému centru je považována za jedno z nejhezčích měst celého světa. Mezi nejvýznamější památky patří Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Řím
41.89, 12.492
22 m / 72 ft

#2 Řím

Hlavní město Itálie

Město Řím zvané také jako Věčné město je hlavním a největším městem Itálie. Proslavil ose samozřejmě hlavně tím, že to bylo centrum impozantní Římské říše. Má necelých tři miliony obyvatel a je plné památek včetně slavného Kolosea či Fora románum. V centru města je navíc nejmenší stát světa Vatikán se slavnou svatopeterskou katedrálou

Chci tam
Byl jsem tam
it
Paříž
48.894, 2.373
48 m / 157 ft

#3 Paříž

Hlavní město Francie

Paříž patří mezi největší města Evropy. Mezi největší památky patří samozřejmě slavná Eifelova věž, katedrála Notre Dame, Montmartre, Louvre, Versailles a celá řada dalších. Je to takzvaně město zamilovaných, kam mnoho párů jezdí trávit líbánky. Zajímavé je i Centre Georges Pompidou. Dodnes si pamatuji vzrušené debaty o této stavbě, když byla dokončena - stejně jako Eifelova věž. Historie se opakuje :-)

Chci tam
Byl jsem tam
fr

Londýn
51.507, -0.128
8 m / 26 ft

#4 Londýn

Hlavní město Anglie a Spojeného království

Město Londýn se svými více jak osmi miliony obyvatel patří k největším městům celé Evropy. Najdete tu také zajíamvé památky jako je slavný Big Ben, Tower Bridge, Tower of London, katedrálu sv. Pavla a celou řadu dalších.

Chci tam
Byl jsem tam
gb
Athény
37.972, 23.726
151 m / 495 ft

#5 Athény

Hlavní město Řecka

Athény, hlavní město Řecko a bájné starověké město s úžasnou Akropolí. Spolu s přístavem Pireus má přes čtyři miliony obyvatel. Najde te tu celou řadu krásných starověkých památek v čele s Partheonem. Ve městě je navíc celá řada vyhlídkových kopců.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Budapešť
47.498, 19.04
108 m / 354 ft

#6 Budapešť

Hlavní město Maďarska

Budapešť je nejen hlavní, ale zároveň i největší město Maďarska. Podobně jako blízká Vídeň či Bratislava leží na obou stranách Dunaje. Mezi nejznámější památky zde patří monumentální budova Parlamentu a katedrála sv. Štěpána.

Chci tam
Byl jsem tam
hu

Vídeň
48.208, 16.374
178 m / 584 ft

#7 Vídeň

Hlavní město Rakouska

Vídeň hlavní a největší město Rakouska leží na Dunaji. Je to zároveň největší město ve Střední Evropě. Najdete tu celou řadu významných památek jako je dóm sv. Štěpána, Hofburg, zámek Schönbrunn a celá řada dalších.

Chci tam
Byl jsem tam
at
Moskva
55.756, 37.617
152 m / 499 ft

#8 Moskva

Hlavní město Ruska.

Moskva je největší město v Evropě o rozloze 2511 km² a žije zde téměř 12 milionů obyvatel. Představuje politické, hospodářské a kulturní centrum země s asi 60 univerzitami a množstvím dalších vysokých škol, kostelů, divadel, muzeí a galerií. Sídlí zde všechna ministerstva, státní úřady i významné firmy a také patriarcha ruské pravoslavné církve. Město má rozsáhlý dopravní systém, což z něj činí významný dopravní uzel. Má devět hlavních nádraží, čtyři mezinárodní letiště, dále pak 12 linek metra, tramvajovou, autobusovou a trolejbusovou síť a taky síť monorail. Charakter města dotváří řeka Moskva, na které jsou dva říční přístavy. Město je nejzápadnějším bodem (stanicí) Transsibiřské magistrály. Moskevský Kreml byl prohlášený spolu s Rudým náměstím v roce 1990 za světové kulturní dědictví UNESCO.

Chci tam
Byl jsem tam
ru
Amsterdam
52.37, 4.895
9 m / 30 ft

#9 Amsterdam

Hlavní město Nizozemska.

Amsterdam je hlavní město Nizozemska od roku 1808. Nesídlí v něm však parlament, vláda ani královská rodina, tyto instituce mají své sídlo v Den Haag-u. V současnosti je největším nizozemským městem a jeho finančním a kulturním centrem. I když byl Amsterdam během 2. světové války vybombardován (jako jedno z prvních velkých měst) a historické památky zde dostali hodně zabrat, tak se po několika poválečných krušných letech vzpamatoval. Zůstal zařazen mezi nejkrásnějšími městy světa, což sem každoročně láká tisíce turistů.

Chci tam
Byl jsem tam
nl

Lisabon
38.725, -9.15
56 m / 184 ft

#10 Lisabon

Hlavní město Portugalska

Město Lisabon patří spíše k menším hlavním městům Evropy, pokud však započítáte i aglomeraci tak je to nakonec více jak tři miliony obyvatel. Mezi nejvýznamější památky zde patří Belémská věž, Mosteiro dos Jeronimos, hrad sv. Jiří a historická čtvrť Baixa.

Chci tam
Byl jsem tam
pt
Madrid
40.417, -3.704
648 m / 2 126 ft

#11 Madrid

Hlavní město Španělska

Prakticky přímo ve středu země, na náhorní plošině, leží Madrid. Největší město Španělska a jedno z největších v celé Evropě. Mezi nejvýznamější památky města patří náměstí Plaza Mayor, královský zámek, radnice a katedrála Almudena.

Chci tam
Byl jsem tam
es
Tallinn
59.437, 24.754
12 m / 39 ft

#12 Tallinn

Hlavní město Estonska

Přístavní město Tallinn je hlavním městem Estonska a nejkrásnějším městem Pobaltí. Žije zde necelý pulmilion obyvatel. Najdete zde hradby starého města, velký pravoslavný chrám a výstavní domy.

Chci tam
Byl jsem tam
ee

Berlín
52.52, 13.405
36 m / 118 ft

#13 Berlín

Hlavní město Německa.

Berlín je hlavním městem a zároveň i spolkovou zemí Spolkové republiky Německo. Leží na severovýchodě krajiny, cca 70 km západně od polských hranic. Je obklopen spolkovou zemí Braniborsko (Brandenburg). Městem protéká řeka Spréva (Spree). K nejznámějším památkám ve městě patří Říšský sněm (Reichstag), Braniborská brána, světoznámá třída Unter den Linden, zámek Schloss Charlottenburg, bývalý přechod Checkpoint Charlie, East Side Gallery (zbytek Berlínské zdi), televizní věž Fernsehturm, chrám Berliner Dom a zříceninu kostela Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, Kurfürstendamm a Alexanderplatz (bývalé „západní“ a „východní“ centrum města), celý nový komplex na Postupimském náměstí (Potsdamer Platz).

Chci tam
Byl jsem tam
de
Kodaň
55.676, 12.568
6 m / 20 ft

#14 Kodaň

Hlavní město Dánska.

Kodaň je krásné město s úžasnou atmosférou, která se násobí při posezení u piva či vína v přístavu, nebo v malebném zákoutí starého města. Přestože je stále v pohybu, není hektická ani uspěchaná – spíše působí velmi vlídně a snad trochu líně. Kodaň (dánsky København), je hlavní a největší město Dánska. Leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager. Ve městě samém žije asi půl milionu obyvatel, v celé městské aglomeraci přibližně přes jeden milion. Město je sídlem dánské královny.

Chci tam
Byl jsem tam
dk
Stockholm
59.329, 18.069
19 m / 62 ft

#15 Stockholm

Hlavní město Švédska

Stockholm je od roku 1523 hlavním městem Švédska. Rozkládá se na čtrnácti ostrovech mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem. Má milión obyvatel, s okolím dva a půl. Město je hustě protkáno vodními kanály a údajně je nejzelenějším hlavním městem Evropy. Ve Stockholmu sídlí švédská vláda, parlament a královská rodina. Na stockholmské radnici Stadshuset se každoročně vyhlašují některé z Nobelových cen. Mezi hlavní pamětihodnosti patří staré město Gamla Stan plné křivolakých úzkých uliček, královský zámek, budova parlamentu, Skansen – první skanzen a Nordické muzeum. Za prohlídku stojí také metro se svéráznými stanicemi v osobitém architektonickém stylu.

Chci tam
Byl jsem tam
se

Bratislava
48.144, 17.108
139 m / 456 ft

#16 Bratislava

Hlavní město Slovenska

Bratislava je hlavním městem Slovenska a i největším. Má téměř půl milionu obyvatel. Symbolem města je čtyř věžový hrad. Mimo to je zde i pěkná stará část města. Bratislava leží na řece Dunaji jen kousek od Rakouska a Maďarska.

Chci tam
Byl jsem tam
sk
Brusel
50.85, 4.352
18 m / 59 ft

#17 Brusel

Hlavní město Belgie (a zatím i EU)

Převážně frankofonní Brusel s víc než miliónem obyvatel nabízí nádherné náměstí Grand Place s impozantní radnicí a cechovními domy i nové Atomium ve tvaru 165miliardkrát zvětšené molekuly železa. Více ale město proslavily belgické pralinky, vafle, hranolky a čůrající chlapeček Manneken Pis.

Chci tam
Byl jsem tam
be
Monaco-Ville
43.731, 7.421
63 m / 207 ft

#18 Monaco-Ville

Hlavní město Monaka

Monaco-Ville je historická část Monaka, postavená na skále vysoko nad mořem. Najdete zde knížecí palác, katedrálu. Hned vedle je turisticky známější Monte Carlo.

Chci tam
Byl jsem tam
mc

Riga
56.95, 24.105
16 m / 52 ft

#19 Riga

Hlavní město Lotyšska.

Riga je hlavní město Lotyšska a se 750 000 obyvateli zároveň největší město celého Pobaltí. Leží na řece Daugava (Západní Dvina) při jejím ústí do Rižského zálivu. Kuriozitou je, že v metropoli žije více Rusů než Lotyšů. Kdysi bylo město jako člen spolku Hanza velmi mocné, což se odráží i na množství dochovaných stavebních památek nejrůznějších slohů. Dominantou je rižský Dóm, největší kostel v Pobaltí. Uvidíte zde obrovské varhany, které kdysi bývaly největší na světě. Poblíž dómu stojí hrad - sídlo lotyšského prezidenta. Mezi další zajímavosti patří např. dochované zbytky městského opevnění (Švédská brána, Prašná věž), gotický Dům Černohlavců, kostel sv. Petra, ruský pravoslavný kostel Alexandra Něvského atd. Národním symbolem je monumentální Památník svobody v nové části města.

Chci tam
Byl jsem tam
lv
Městský stát Vatikán
41.903, 12.453
32 m / 105 ft

#20 Městský stát Vatikán

Suverénní městský stát uprostřed Říma.

Městský stát Vatikán je vnitrozemský suverénní stát, enkláva uvnitř města Řím, hlavního města Itálie. S rozlohou přibližně 44 hektarů a méně než tisíci obyvateli je to nejmenší stát na světě, pokud jde o počet obyvatel a rozlohu. Jeho území je z větší části obehnáno historickou hradbou a tvoří je hlavně zahrady, kostely a další budovy. Vatikán je stát církevní nebo duchovně monarchický, kterému vládne doživotně volený římský biskup – papež. Vlastní území Vatikánu zahrnuje baziliku sv. Petra a Svatopetrské náměstí s Apoštolským palácem, přiléhajícími budovami a Vatikánskými zahradami. Na tomto území se nacházejí významné kulturní památky a instituce, jako je Sixtinská kaple, Vatikánská muzea nebo Vatikánská apoštolská knihovna.

Chci tam
Byl jsem tam
va
Kyjev
50.47, 30.543
94 m / 308 ft

#21 Kyjev

Hlavní město Ukrajiny

Kyjev má téměř tři miliony obyvatel a patří tak mezi největší evropská města. Mezi největší památky patří chrám svatého Michala. Centrem je veliké náměstí nezávislosti, na kterém se strhly krvavé nepokoje v listopadu 2013. Městem protéká mohutná řeka Dněpr, kupodivu relativně čistá. Projížďka po něm je tak příjemná. Dále je zde jedna z architektonických památek, stará několik staletí. Jsou to Zlatá vrata, neboli "Zolota vorota", což je zbytek opevnění, který měl Kyjev chránit před útoky Mongolů. Tudíž je jim bezmála 1 000 let.

Chci tam
Byl jsem tam
ua

Dublin
53.35, -6.26
5 m / 16 ft

#22 Dublin

Hlavní město Irska

Město Dublin má i s okolím skoro dva miliony obyvatel. Vyhlášený je hlavně svými typickými bary. Mezi nejvýznamější památky patří dublinský hrad a most Father Matthew a Dublin Trinity College.

Chci tam
Byl jsem tam
ie
Minsk
53.905, 27.562
207 m / 679 ft

#23 Minsk

Hlavní město Běloruska.

Minsk leží téměř v geometrickém středu Běloruska, na březích řek Svislač a Njamiha. Žijí v něm necelé dva miliony obyvatel. Stal se významným hospodářským i kulturním centrem a rovněž sídelním městem Společenství nezávislých států. I když Minsk působí na první pohled velmi moderně a mladistvě, ve skutečnosti je jedním z nejstarších měst v Evropě. První dochovaná zmínka pochází z roku 1067, je tedy starší než Moskva nebo Berlín.

Chci tam
Byl jsem tam
by
San Marino
43.972, 12.468
171 m / 561 ft

#24 San Marino

Hlavní město San Marina

Do San Marina většina návštěvníků přijíždí na jednodenní výlet v rácmi výletu do Itálii. Je to úžasné místo dýchající historií, s úžasným rozhledem do kraje a bohužel i s neskutečným množstvím dalších turistů. Samozřejmě život v San Marinu je tomu uzpůsoben. Stejně jako na Královské cestě v Praze jsou obchůdky napěchovány vším, po čem by turista mohl toužit. Celou zemi San Marino a vlastně celé město San Marino vlastně tvoří jediné městečko s hradem na kopci. Projít můžete v hradu snad téměř vše a míst k focení selfie a celých rodin na skupinové fotografie s nádherným výhledem do Italské krajiny tady najdete opravdu hodně.

Chci tam
Byl jsem tam
sm

Vilnius
54.687, 25.28
103 m / 338 ft

#25 Vilnius

Hlavní město Litvy.

Vilnius je litevská metropole na soutoku řek Neris a Vilnia. Město má asi 565 000 obyvatel. V době meziválečné nezávislosti Litvy byl hlavním městem Kaunas a Vilnius připadl Polsku. Ostatně Poláci tu dlouho tvořili většinu a žil zde i polský básník Adam Mickiewicz. Navíc tu sídlila stotisícová židovská komunita, po New Yorku a Varšavě třetí největší na světě, takže si Vilnius vysloužil označení "Jeruzalém severu". Centrum metropole tvoří převážně barokní staré město. Z výšky na něj můžete shlédnout z Gediminova vrchu, na kterém stojí starý hrad. Centrem je Katedrální náměstí s netradičně klasicistní čistě bílou katedrálou, věží a sochami litevských knížat. Za prohlídku stojí rozhodně skvost gotické architektury - cihlový kostel svaté Anny. Neveselé časy komunismu připomíná Muzeum genocidy, někdejší vězení KGB. V centru stojí i budova univerzity, která byla kdysi významným centrem polsko-litevské vzdělanosti.

Chci tam
Byl jsem tam
lt
Bern
46.948, 7.447
546 m / 1 791 ft

#26 Bern

Hlavní město Švýcarska

Malé hlavní město Švýcarska v ohybu řeky Aare je vstupní branou do Švýcarských Alp. Má zhruba 123 500 obyvatel a centrum Starého města, namačkané na malé ploše, je zapsáno na Seznam UNESCO. Město je také známé alternativní uměleckou scénou a místní obyvatelé s chutí přecházejí ze svého zpěvného a pomalého dialektu do angličtiny.

Chci tam
Byl jsem tam
ch
Oslo
59.914, 10.752
5 m / 16 ft

#27 Oslo

Hlavní město Norska

Hlavní město Norska Oslo bylo založeno v roce 1048 králem Haraldem III. Za návštěvu určitě stojí královský palác, hrad a pevnost Akershus, skokanský můstek Holmenkollen, muzeum vikinských lodí, muzeum Kon-Tiki, kde je vystaven původní vor norského cestovatele Thora Heyerdahla, a v neposlední řadě Vigelandův park s 214 originálními skulpturami podle návrhu sochaře Gustava Vigelanda (1869–1943). Park byl jimi osazován postupně od roku 1927 a teprve v roce 1943 bylo celé světově ojedinělé dílo dokončeno vztyčením centrálního žulového monolitu vysokého 17 metrů a se 121 lidskými postavami.

Chci tam
Byl jsem tam
no

Skopje
41.997, 21.428
248 m / 814 ft

#28 Skopje

Hlavní město Makedonie

Skopje je rozděleno řekou Vardar na severní převážně muslimskou část a jižní osídlenou spíše pravoslavnými křesťany spolu s vládními budovami a obchodními centry. Nejzajímavější je stará turecká část Čaršija s mešitami, kavárnami a bazarem.. Turci zde vládli 520 let. Největší a nejzdobnější je mešita Mustafa Paši z konce 15. století. Jedním ze symbolů Skopje je turecký Kameni most, 214 metrů dlouhý se 13 oblouky z dob sultána Mehmeta Dobyvatele. Na severním břehu stojí ilyrská pevnost Kale. Křesťanské památky zastupuje klášter a kostel Sveti Spas.

Chci tam
Byl jsem tam
mk
Andorra la Vella
42.51, 1.533
1 000 m / 3 281 ft

#29 Andorra la Vella

Hlavní město Andorry

Andorra la Vella patří k nejmenším hlavním městům světa. Žije zde jen o něco více než 20 tisíc obyvatel. Město má malebnou polohu v pyrenejském horském údolí.

Chci tam
Byl jsem tam
ad
Reykjavík
64.127, -21.817
39 m / 128 ft

#30 Reykjavík

Hlavní město Islandu

Reykjavík je se svou polohou 64° 08' severní šířky nejseverněji položeným hlavním městem světa. Městu dominuje Hallgrímskirkja - nejvyšší kostel a také budova ve městě. Další významnou památkou je vila Höfði, v níž Ronald Reagan a Michail Gorbačov jednali o konci Studené války.

Chci tam
Byl jsem tam
is

Vaduz
47.14, 9.52
456 m / 1 496 ft

#31 Vaduz

Hlavní město Lichtenštejnska

Vaduz je v podstatě jen větší vesnici s 5 500 obyvateli, která je zároveň hlavním městem Lichtenštejnska. Vaduz je cca asi 4 km dlouhý, leží v údolí Alpských velikánů a kromě krásné polohy a pěkného knížecího zámku na skále v něm asi nenajdete nic moc dalšího zajímavého.

Chci tam
Byl jsem tam
li