Z Kuželova do Kněždubu

Z Kuželova do Kněždubu

Zimní dotek hřebene Bílých Karpat

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 5:00 hod

Tento 14 km dlouhý přechod nás podél hranic se Slovenskem zavede do 584 m.n.m. Podle výšky sněhu se dá absolvovat pěšky, na běžkách, případně sněžnicích. Záleží na počasí, ale máme-li štěstí (což nebyl případ popisovaného únorového dne), výhledy jsou z hřebene Bílých Karpat moc pěkné.

Obsah článku
Recenze [2x]

Kuželov

Obec se nachází v horňácké oblasti Moravského Slovácka. Z vlakového nádraží v blízké obci Velká nad Veličkou sem jede autobusová linka č. 935. Od konečné zastávky stoupáme po silnici vzhůru ke Kuželovskému mlýnu.

Kuželov

Kuželovský mlýn

Tento mlýn holandského typu byl postaven v roce 1842 a sloužil více než 100 let. Sousední obytné a hospodářské budovy jsou muzeem horňáckého bydlení a hospodaření na přelomu 19. a 20. století (otevřeno duben až říjen).

Kuželovský mlýn

U tří kamenů

Pokračujeme po zeleně značené cestě na místo zvané U Tří kamenů, které se nachází na rozhraní tří územních celků: Slovenska – Uhry, katastru Kuželova – panství Lichtensteinů a katastru Hrubé Vrbky – panství Mágnisů. Na počest zbojníka Martina Polčáka (obviněn ze zbojnictví kolem roku 1705) a jeho druhů tu byl zbudován altán s názvem „Zbojník“. Poměrně nově je tu uprostřed přírody k dispozici i gril.

U tří kamenů

Kobyla

Červeně značenou cestou stoupáme podél státní hranice k nejvyššímu bodu naší cesty, vrcholu Kobyla (584 m.n.m.). Výhledy tentokrát nejsou optimální, ale je to dobrá motivace k návratu v jiné roční době.

Kobyla

Čertoryje

Z Kobyly nás zelená turistická značka zavádí do oblasti národní přírodní rezervace Čertoryje (445 m.n.m.). Je to moc pěkné místo v každé roční době plné zajímavých solitérních stromů.

Čertoryje

Čertoryje

Vzpomínáme na naši poslední výpravu do těchto míst, kterou jsme uskutečnili v říjnu. Rozmanité tvary stromů jsou tou dobou doplněny barvami podzimu. Na jaře tu zase v blízkých Vojšických loukách vykvetou orchideje.

Čertoryje

Kněždub

Z Čertoryjí klesáme „po zelené“ k rozcestníku Traviska a odtud dle směrníků až do obce Kněždub, odkud je autobusové spojení do Strážnice, nebo Veselí nad Moravou. Nad obcí odpočívá vinná réva, aby nabrala sílu a poskytla novou úrodu, která přinese radost nejen místním vinařům …

Kněždub


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam