Prohlídka hradu Beckov

Prohlídka hradu Beckov

Hrad na barevné skále.

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1:00 hod

Hrad Beckov je rekonstruovaná hradní zřícena na strmém, 60 metrů vysokém skalisku – bradle – nad městečkem Beckov. Hrad je Národní kulturní památkou SR. Ruiny horního a dolního hradu jsou pozůstatkem paláců, hospodářských a obranných budov a opevnění. Na dolním nádvoří stojí otevřená velká dělová bašta, horní nádvoří je obklopené zbytky palácových konstrukcí a vstupní fasádou bývalé kapličky.

Obsah článku
Recenze [2x]

Pohled zpod hradní skály

Navigovat na mapě
215 m / 705 ft

Hrad, který byl majetkem uherských králů, měl původně obrannou funkci. Jeho výborná poloha přispěla k tomu, že nebyl dobit Tatary, v čase jejich vpádu do Uherska v roku 1241.

Pohled zpod hradní skály

Barevná hradní skála

Navigovat na mapě
215 m / 705 ft

Nejvýznamnější období z hlediska rozvoje hradu začalo rokem 1388, kdy uherský král Zikmund Lucemburský za věrné služby daroval hrad šlechtici polského původu Stiborovi ze Stiboríc. Stibor, který byl jedním z nejvlivnějších králových poradců a vlastnil (spravoval) na Slovensku cca 20 hradů, Přebudoval Beckov na honosné rodinné sídlo v gotickém stylu. Byly postaveny nové reprezentativní hradní objekty, včetně kaple s bohatou architektonickou a malířskou výzdobou.

Barevná hradní skála

Hrad z východní strany

Navigovat na mapě
215 m / 705 ft

V roce 2007 vzniklo zájmové sdružení právnických osob Hrad Beckov (Obec Beckov a spoločnosti skupiny NOREA). Které iniciovalo vypracování a realizaci obnovy hradu v letech 2010 – 2012. V roce 2009 se taky podařilo získat finanční prostředky ze státního rozpočtu SR na financování projektu postupné rekonstrukce hradní kaple. V průběhu roku 2015 se realizovaly práce, jejichž výsledkem je zpřístupnění v roce 2016 významné části objektů horního hradu – východního traktu severního křídla Severního palácového komplexu, které návštěvníkům otevírá krásný výhled na okolní chráněnou přírodní oblast s panoramatem pohoří Inovec.

Hrad z východní stranyČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam