Výlet do Porta

Výlet do Porta

Skvělá evropská destinace, na co v ní nezapomenout

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Průměrná
Čas: 12:00 hod

Druhé největší město Portugalska leží podél strmých břehů řeky Douro. Je na seznamu UNESCO a v roce 2012 bylo vyhlášeno nejlepší evropskou destinací. Blízkost Atlantiku znamená nejen pláže, ale i více dešťových srážek. Je tu mnoho zajímavých staveb, muzeí, míst pro milovníky portského vína, restaurací a hlavně příznivé ceny.

Obsah článku
Recenze [1x]

Letiště Schiphol

Mimo hlavní sezonu (2018) neexistuje přímé letecké spojení z Prahy, proto využíváme nejlevnější nabídky a cestujeme přes Amsterdam. Dalo by se tu čekat na další let i déle, je na co se koukat.

Letiště Schiphol

Letiště Francisco Sa Carneiro

Trochu oklikou jsme v Portu. Pro nás je to cílová destinace, letiště je ale přirozenou přestupní stanicí např. pro ty, kteří cestují na Azorské ostrovy.

Letiště Francisco Sa Carneiro

Metro

Z letiště, které je severně od města, jedeme metrem. Čipová karta stojí 0,80 EUR (2018) a dá se dobíjet v automatech podle počtu zón a jízd, které potřebujeme absolvovat. Metro má celkem 6 linek a tak trochu mi připomíná tramvaj. Všechny linky se potkávají ve stanici Trindade.

Metro

Budovy

Některé budovy nejsou v úplně nejlepší kondici. Má to ale celé velmi zajímavou atmosféru. Touláme se v okolí stanice metra Marqués a nacházíme tu řadu zajímavých míst.

Budovy

Kostely

Je jich tu hodně a všechny mají zajímavý a pěkný interiér. Sakrální stavby určitě stojí za prohlídku.

Kostely

Avenida dos Aliados

Je to dobrý orientační bod. Nad dlouhým náměstím je v horní části kostel Svaté Trojice s vysokou bílou věží, je tu i městská radnice. Ze spodní části je to jen kousek k dalšímu orientačnímu bodu, náměstí Almeida Garrett s železniční stanicí Sao Bento.

Avenida dos Aliados

Železniční stanice Sao Bento

Je známa svou typicky portugalskou kachlíkovou výzdobou (azulejos). Jezdí odtud regionální spoje, např. do Aveira, nazývaného portugalské Benátky, případně do údolí řeky Douro.

Železniční stanice Sao Bento

Uličky

Spleť úzkých uliček centra města nabízí nepřeberné množství obchůdků, restaurací, zajímavých setkání a nemusíte vše zdolávat jen pěšky.

Uličky

Rua de Ferreira Borgese

Z úzkých uliček začneme strmě klesat. Míjíme Institut portského vína, sochu Estatua Infante D Henrique, naším cílem je pravý břeh řeky Douro.

Rua de Ferreira Borgese

Nábřeží

Nábřeží Ribeira je atraktivní část města s výhledem na monumentální most Ponte Dom Luís I. Některou z kotvících lodí lze podniknout výlet po řece.

Nábřeží

Most

Tento symbol Porta byl dostavěn v roce 1886 žákem Gustava Eiffela. Horní mostovka je určena pro pěší a jednu z linek metra. Po spodní mostovce jezdí automobily a jsou tu úzké chodníky pro pěší. Za mostem je Villa de Gaia, ve které se nacházejí nejslavnější vinařské domy portského vína.

Most

Villa de Gaia

Putování touto části Porta vydá na celý den, a to zejména proto, že tu lze navštívit řadu vinařství a ochutnat skvělá portská vína. Villa de Gaia je ovšem zajímavá i svoji architekturou.

Villa de Gaia

Terreiro da Sé

Jen pět minut chůze od nádraží Sao Bento stojí katedrála Sé de Porto z 12. a 13. století. Je odtud pěkný výhled na město a příjemná procházka úzkými uličkami k řece Douro.

Terreiro da Sé

Obchůdek

Porto je mimo jiné městem vína a Portugalsko zase významným producentem korku, pocházejícího z dubu korkového, jehož lesy jsou typické pro zvlněnou krajinu provincie Alentejo. V tomhle obchůdku vyrábějí korkové zátky a stovku „špuntů“ si můžete koupit za 6.50 EUR.

Obchůdek

Historická tramvaj

V Portu jsou i tramvajové linky, po kterých jezdí krásné historické stroje. Jedna taková linka vede z Rua Nova da Alfa ndega do Foz do Douro. Za necelou půlhodinu a za 3 EUR (na linku neplatí předprodejní jízdenky metra) se dostáváme k pobřeží Atlantiku.

Historická tramvaj

Foz do Douro

Řeka Douro tu uzavírá svoji pouť a střetává se s vlnami oceánu. Nekonečná písečná pláž je místem relaxace a zábavy. Vody oceánu tu jsou v tuto mimo sezónní dobu pěkně divoké a vycházka k majáku je skoro adrenalinový zážitek.

Foz do Douro

Miragaia

Tato část Porta strmě stoupá od řeky a nabízí množství malých obchůdků a rodinných taveren. Po návratu z Foz do Douro vystupujeme z historického vagónku a procházíme úzké uličky. Je čas ochutnat místní speciality. Nabízí se třeba „francesinha“, sendvič plněný hovězím masem, párkem, šunkou a sýrem, přelitý omáčkou z bílého vína a piva, podávaný s hranolkama a volským okem. Další typické jídlo je „alheira con ovo“, klobása s vajíčkem.

Miragaia

Torre dos Clérigos

Po obědě se jen těžko šplháme do strmého kopce. Jako by to nestačilo, naším cílem je 76 metrů vysoká věž Torre dos Clérigos. Z této národní památky jsou opravdu fantastické výhledy na celou oblast kolem Porta.

Torre dos Clérigos

Židovská čtvrť

Bezprostředně pod věží Clérigos se směrem k řece rozkládá židovská čtvrť. Uličky jsou místem setkání se zajímavými lidmi.

Židovská čtvrť

Centro Portugues de Fotografia

Bývalá věznice je nyní místem výstav fotografů i historie fotografické techniky. Senzace, mezi vystavenými přístroji nalézám i náš Flexaret.

Centro Portugues de Fotografia

Ulice města

Na mnoha budovách jsou celé stěny pokryty kachlemi s různými ornamenty nebo vyobrazeními. Prohlídku Porta končíme nahlédnutím na tréning fotbalistů místního slavného klubu.

Ulice městaČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam