Slovensko

Túra na Kremenec

na nejvýchodnější bod Slovenska

Martin Javorský
Napsal/a 68 článků a sleduje jej/ji 3 cestovatelé
(1 hodnocení)
Túra na Kremenec
Vloženo: 21.09.2020
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com
Vhodné pro:
Turisty
Cestovatele

Nejvýchodnější bod Slovenska a nejvyšší vrchol NP Poloniny, u nehož se zároveň nachází trojmezí Slovensko, Polsko,. Ukrajina.

Kremenec
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com

Kremenec

Kremenec je hora vysoká 1221 m a leží v Karpatech a je to nejvyšší hora Národního parku Poloniny. Vrchol hory leží na polsko-ukrajinské státní hranici, Asi 200 metrů od vrcholu hory, ve výšce 1208 m n. m., se nachází slovensko-polsko-ukrajinské trojmezí, kde se nachází i nejvýchodnější bod Slovenska.

výstup
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com

výstup

Nástupní místo pro tůru je Nova Sedlica, jde o poměrně náročnou zdlouhavou túru, která může trvat něco mezi 3 a 4,5 hodinami na vrchol. Z Nové Sedlice vede navigačně snadná (po dobře značené červené turistické značce) poměrně fyzicky náročná cesta na vrchol. Na délce zhruba 9 km se vystoupá ze 400 mnm do 1221 mnm (výstup 960 m a sestup 140 m). Cesta vede po místy strmých hlinitých a kamenitých lesních cestách a stezkách. Za mokra to pěkně klouže. Je nutno překonat pár potoků a mnoho padlých stromů.

prales Stužica
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com

prales Stužica

Cesta vstupuje do národní přírodní rezervace Stužica, což je původní zachovaný karpatský prales, který je zapsán v seznamu Světového dědictví UNESCO. Jde o největší slovenský prales (761 ha), kde rostou mimo jiné jedle bílé (Abies alba), které dorůstají až 50 metrů a nejstarší jsou 300 let staré.

konečně vrchol
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com

konečně vrchol

Poslední velmi strmý vystup (tady se hodí trekové hole) a jste na vrcholu. Příjemná skutečnost je, že kousek pod vrcholem je vodnatá studánka, kde se po náročném výstupu lze osvěžit a napojit. Na vrcholu je obvykle poměrně hodně polských turistu, protože cesta z Polska je výrazně méně náročná než ze slovenské strany. Sloup na trojmezí je trojboký, takže zabere docela dost času, než se všichni na všech třech stranách vyfotí :-(.

sestup

Sestup je možný buď stejnou cestou nebo lze pokračovat asi 1 hodinu vlevo po celkem pohodlné hřebenové cestě červeně (modré polské) značce na Čiertaz (1071 mnm). Cestou si můžete užít místní prales a na hřebení se pokochat výhledem do Polska na místě „Kamenná lúka“. Odtud pak vede pohodlná, ale místy velmi prudce se svažující cesta po dobře značené zelené (1– 1.5 hodiny) zpět do Nové Sedlice. Odměnou za námahu je průchod přes krásné horské louky. Z Čiertaže lze případně pokračovat dále po hřebeni na atraktivní Riabu skalu (1 – 1,5 hodiny) a odtud sestoupit po žluté značce. Tato varianta je ale již dosti časově náročná.

sestup
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com

Byli tady (2)

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Slovensko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka