Slovensko

Poloniny

nejvýchodnější Národní park Slovenska

Martin Javorský
Napsal/a 106 článků a sleduje jej/ji 7 cestovatelů
(1 hodnocení)
Poloniny
Vloženo: 04.09.2020
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com
Vhodné pro:
Turisty
Cestovatele

Nejvýchodnější národní park Slovenska se nachází v Prešovském kraji na hranicích s Polskem a Ukrajinou. Jeho nejvyšším vrcholem je Kremenec (vrchol 1221 mnm, který se nachází 190 m za hranicí Slovenska). Název Poloniny pochází od vysokohorských luk nad hranicí lesa, které se nachází na hlavních hřebenech. Velmi cenné jsou karpatské bukové pralesy. V parku se nachází největší slovenský prales Stužica (761 ha), kde můžeme nalézt jedle bílé (Abies alba) s výškou až 50 metrů a stářím kolem 300 let.

rozmanitá příroda

Park je bohatý na rozmanité rostlinstvo a vyskytuje se zde i řada zajímavých zvířat (rys ostrovid, kočka divoká, medvěd hnědý, vlk obecný, orel skalní). Je to jediné místo na Slovensku, kde volně žije zubr evropský. V parku je momentálně asi 50 ks těchto zvířat. Není ale snadné je zahlédnout, největší pravděpodobnost je na Hostovických loukách. V parku se rovněž nachází největší slovenská vodní nádrž na pitnou vodu – Starina

rozmanitá příroda
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com

astronomicky významná oblast

Území NP Poloniny je z pohledu světelného znečištění nejtmavší oblastí Slovenska. V roce 2010 byla vyhlášena za Park tmavé oblohy. Je zde možné krásně pozorovat Mléčnou dráhu a pouhým okem vidět až 2000 různých hvězd (ve městech je to 200 i méně). Z tohoto důvodu se na Kolonickém sedle nachází astronomická observatoř s největším dalekohledem na Slovensku. Asi 300 m za hranicemi na území dnešní Ukrajina na svahu hory Stinka je místo, kam v Evropě dopadl největší známý meteorit (Kněhyňský meteorit o hmotnost 280 kg). Nyní je meteorit umístěn v muzeu ve Vídni.

astronomicky významná oblast
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com

dřevěné chrámy

V oblasti se zachovala i mistrovská díla našich předků – cenné dřevěné chrámy (Uličské Krivé, Riuský Potok, Topoľa, Jalová). V oblasti žije značné množství obyvatelstva rusínské národnosti a běžně se zde mluví rusínsky a píše cyrilicí.

dřevěné chrámy
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (3)

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Slovensko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka