Prokletije - Theth

Prokletije - Theth

Autem do Thethu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Průměrná
Čas: 1 den

Nejznámější místo v albánských Prokletých horách (Bjeshket e Namuna) je určitě vesnice Theth. Vesnička v údolí uprostřed hrozivě vyhlížejících strmých hor má své kouzlo. Pro turisty romantické místo, pro místní pravý opak. Dlouhá léta zde žili odříznuti od všeho světa, až poslední dobou díky turistickému ruchu Theth ožil. Otázka je, zda je to dobře či nikoliv.

Obsah článku
Recenze [1x]

Tajemství říčního koryta

Ze Skadaru (Shkodër) do Thethu vedou dvě cesty. První cesta je přes Koplik a Bogë, v současné době vede z Bogë nová krásná asfaltka. Cestou jsme potkali několik brodů, v létě ovšem vyschlých. Zvědavost nedala a do jednoho suchého říčního koryta jsme se podívali blíž. Zážitek poučný nejen pro děti. Vidět řeku bez vody a vymleté jeskyně stojí za to. Nechtěla bych tu být v době jarního tání.

Tajemství říčního koryta

Vymleté říční koryto podruhé

Pro názornou ukázku, jak obrovské to všechno je. Abyste si to mohli představit ještě lépe, měřím 173 cm. Strop jeskyně je ještě kus nade mnou.

Vymleté říční koryto podruhé

Bogë

Typická albánská vesnička. Na cestách v Albánii budete potkávat různá zvířata, osly, psy, krávy, koně, kozy a ovce. V Bogë jsme vždycky potkali roztomilá prasátka.

Bogë

Z Bogë do Thethu

V roce 2012 vedla z Bogë do Thethu takováto kamenitá cesta. O pár let později následovalo překvapení.

Z Bogë do Thethu

Silnice z Bogë do Thethu v roce 2015

Když jsme do Thetu jeli o tři roky později z druhé strany, udivilo nás, že v sedle parkují i osobní auta v nemalém počtu. O kousek dál jsme pochopili, proč. Mohla za to krásná nová asfaltka s prosklennými vyhlídkovými teráskami.

Silnice z Bogë do Thethu v roce 2015
Tohle už fakt není jen pro terénní auta

Tohle už fakt není jen pro terénní auta

Romantické výhledy zůstávají…


Cesta do Thethu

Šotolinové cesty ovšem mají také své kouzlo.

Cesta do Thethu

Parádní místo pro piknik

Tady jsme v roce 2012 piknikovali. Na místě byl jen malý přístřešek pro pasáka ovcí a improvizované posezení – stoleček a pár kusů betonu z rozbitého bunkru místo židlí. Za tři roky jsme si tu taky dali oběd. Jen to posezení bylo trochu lepší a samoobsluha se nekonala.

Parádní místo pro piknik

Místo pro piknik - o tři roky později

Ano, původní piknikplácek byl na tom samém místě, kde nyní stojí největší budova – Bar-Restorant Buni i bajraktarit. Kávu už si zde nemusíte vařit sami, udělají vám stejně dobrou jako i jídlo, případně můžete ochutnat i čerstvý ovčí jogurt. Hory kolem jsou stále stejně krásné a drsné jako dřív.

Místo pro piknik - o tři roky později

Tady je můj kraj

Nejen člověk se rád pokochá pohledem.

Tady je můj kraj

Cesta z druhé strany

Do Thethu se dostaneme také z druhé strany přes Prekal. Z této strany jsou hory zelenější, úplně jiné. Ale jako všude v horách, počasí se rychle mění, mraky se stahují a obloha zlověstně černá, potom zase vysvitne sluníčko a obraz před námi se dramaticky mění. Oč malebnější je pohled na okolní kopce vzpínající se kolem cesty, o to horší je cesta.

Cesta z druhé strany

Jedeme dál

Pořád ještě jsou kolem nás zelené kopce.

Jedeme dál

Theth

Vesnici Theth tvoří několik málo domečků rozložených dole v údolí. Ze všech stran ji obklopují drsné holé skály. Oko fotografa jásá, člověk se v těch velkých syrových horách cítí tak nepatrný. Všechny nepodstatné starosti a problémy mizí v nenávratnu. Teprve tady si uvědomíte podstatu života a bytí všeobecně.

Theth

Dole v údolí

Červený domeček stojí stále nezměněný na svém místě.

Dole v údolí

Theth

Není to nádhera?

ThethČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam