Rumunsko

Prechod pohoria Sureanu

Bez turistických značiek

Marian Gabor
Napsal/a 77 článků a sleduje jej/ji 5 cestovatelů
Prechod pohoria Sureanu
Vloženo: 14.02.2017
Autor: Rado Hrušajs © gigaplaces.com

Sureanu je jedno z najmenej turistickych navštevovaných miest v Rumunsku, najnovšia mapa pohoria je z 50-tych rokov 20. storočia, turistické značky boli naposledy vyznačené tiež v podobnom období a po cestách zakreslených v mape už dávno nie je žiadna pamiatka. Celé pohorie je ale naproti tomu popretkávané samostatnými usadlosťami, takže tu stretnete veľké množstvo domácich a ich agresívnych psov. Prechod cez pohorie je možné si obohatiť pomocou viacerých keltských opevnení a rovnako aj jaskýň alebo tiesňav.

1.deň

Ako sa dá rýchlo stratiť?

Keďže o tomto pohorí nevedia veľa ani domáci tak je dosť náročné dostať sa tam. Ideálne je ísť vlakom do Petrosani a stade sa nechať odviezť do dediny Ohaba-Ponour, neodporúčam využívať autobusy, odvezú vás do inej dediny, ktorá má podobný názov. V samotnej „dedine“ alebo skôr osade je možné objaviť prvú atrakciu tohto pohoria tiesňavu: Pestera Sura Mare. Ako sa tam dostať je zaujímavá zábava, treba sa pýtať domácich, ktorý vás pošlú prejsť susedom po múriku aby ste sa dostali ku vstupu do tiesňavy a áno treba ich poslúchnuť, je to naozaj tam. Tiesňava stojí za tú námahu, kde ďalej, treba vyraziť smerom k ďalšej osade Cioklovina, otázka je ako sa tam dostať na to vám neviem ale odpovedať, pretože nie je nič jednoduchšie ako sa stratiť v tomto pohorí, s kamarátmi sme to mierne nezvládli a stanovali sme medzi dvomi plotmi a dvomi tlupami psov a asi aj medveď mal cestu veľmi blízko stanov.

Cez záhradu

Áno, naozaj sa takto dostanete ku vstupu do Pestera Sura Mare

Cez záhradu
Autor: Rado Hrušajs © gigaplaces.com
Pestera Sura Mare
Autor: Rado Hrušajs © gigaplaces.com

Pestera Sura Mare

Brodenie sa tiesňavou je jeden z najkrajších zážitkov, odporúčam ale nechať všetky veci a taktiež aj nohavice už na začiatku tiesňavy, pokiaľ nechcete mať všetko mokré a samozrejme jediná vhodná obuv sú sandálky, alebo ísť bosý, keďže voda je tu vo väčšine prípadov po pás. Nedotknutá príroda a krásne výhľady sú odmenou za toto trápenie. Cesta od začiatku po záver trvá približne 1 hodinu.

Pestera Sura Mare
Autor: Rado Hrušajs © gigaplaces.com

Pestera Sura Mare

Záver tiesňavy je tvorený takouto krásnou jaskyňou, kde je možné nazrieť, avšak je potrebné vybrať si na to letné pomerne suché mesiace, nie Máj po pár dňoch dažďov.

Výhľad

Pohľad na krásnu lúku niekde v pohorí Sureanu, ale kde to neprezradím, pretože ako sme sa tam dostali nevieme.

Výhľad
Autor: Rado Hrušajs © gigaplaces.com

2.deň

Nevíme, kde jsme. Nevíme, odkud jsme přišli. Nevíme, kam máme jít.

Je možné mať šťastie a prísť rýchlo do cieľa, ale oveľa reálnejšie je blúdiť celý deň po cestách aj necestách, hľadať prameň pitnej vody a viere že sa dostanete do cieľa svojej cesty. Počas celej cesty si však človek môže vychutnávať krásne výhľady, ničím neporušenú prírodu a pritom náhodou objaviť zrúcaninu starej pevnosti: Cetatea Piatra Rosie. Neviem či je to legálne, ale dá sa tam veľmi dobre prespávať. 

Výhľad z osady.

Výhľad na pohorie Retezat, avšak skade tak to sa nepodarilo zistiť.

Výhľad z osady.
Autor: Rado Hrušajs © gigaplaces.com
Hurá voda
Autor: Rado Hrušajs © gigaplaces.com

Hurá voda

Nájsť vodu v tomto pohorí, nie je najľahšia vec, toto bola jedna z možností kde sa to dá, je to studňa na modrej značke, avšak či je pitná to nie je úplne známe, ale kamarát vyhlásil: „že ve studni plave žabička, takže ta voda musí být pitná…“

Salaš

Jedno z najkrajších miest, ktoré sa mohlo ľahko zmeniť na najnebezpečnejšie, keďže pri pohľade na tento salaš sa zdiaľky začína blížiť viacero agresívnych psov.

Salaš
Autor: Rado Hrušajs © gigaplaces.com

Stratený...

Niekde stratený

Stratený...
Autor: Rado Hrušajs © gigaplaces.com
Cetatea Piatra Rosie
Autor: Rado Hrušajs © gigaplaces.com

Cetatea Piatra Rosie

„Tam hore nevyleziem za žiadnu cenu, ak tam má byť tá pevnosť tak radšej budem spať tu pod skalou“ Je samozrejmé, že po tejto hláške to inak ako tam hore nemohlo smerovať, samozrejme okľukou, stačí ísť doprava popod skalu, preliezť cez dva ploty a ste tam, jednoznačne odporúčam tento zážitok.

Stratený deň

Dážď a únava dokážu pôsobiť negatívne, preto nie je nič jednoduchšie ako mať toho dosť, avšak zísť do ďalšej dediny neodporúčam, pretože pokiaľ tam budete chcieť aj prespať tak vás miestny dovezú znovu do stredu tohto údolia, kde sa nachádza jediný penzión v okolí a dá sa tam aj prespať, veľmi milý majiteľ vám dá k večeri grátis aj fľašu domácej slivovice, ale to že ju vypijete celú s tým už nepočíta.

4.deň

Získať spoločnosť ? Žiadny problém.

Prechod k ďalšej bývalej pevnosti Sarmizegetusa Regia, trvá znovu ďalší deň, v tomto prípade sa však už budete oveľa viacej pohybovať v civilizácií. Prechádza sa z jednej doliny do druhej v oboch údoliach sa nachádza prekvapujúco asfaltová cesta, ktorá vás prekvapí aj na hrebeni, čo má svoju veľkú nevýhodu v podobe agresívnych psov, avšak pokiaľ vás budú sprevádzať cudzie psi, tak to nie je problém a tí vás dokážu ochrániť.

Spoločnosť

Keď sa vás rozhodnú sprevádzať psi, tak ich nepresvedčíte o opaku aj keď to veľmi chcete, ale keď na vás chce zaútočiť svorka druhých psov a tie prvé dva vás zachránia a „presvedčia“ psa z tej svorky aby sa ku vám pridal tak máte chuť vyobjímať ich.

Spoločnosť
Autor: Rado Hrušajs © gigaplaces.com

Sarmizegetusa Regia

Pohľad na pevnosť Sarmizegetusa Regia, kde musíte zaplatiť vstupné a okrem toho Vám tam ani nedovolia stanovať, čo značí veľké množstvo turistov a turistickú atrakciu kde chodia nie len domáci turisti ale aj turisti zo Západnej Európy, výhodou je že z tohto miesta môžete stopnúť auto do civilizácie.

Sarmizegetusa Regia
Autor: Rado Hrušajs © gigaplaces.com

Bonus

Pri meste Petrosani je možné navštíviť ešte pred vstupom do pohoria Jaskyňu Peštera Boli, ktorá je síce krátka, ale veľmi pekná a pokiaľ poviete správcovi, ktorý predáva lístky že ste z Česka, tak Vás tam dokonca pustí aj zadarmo.

Bonus
Autor: Rado Hrušajs © gigaplaces.com

Bonus 2 (Cheile Băniței)

Ak by ste si to chceli okoreniť ešte viac, tak v blízkosti jaskyne sa nachádza aj tiesňava Cheile Băniței, kde sa dostanete, tak že pri už nepoužívanej benzínke odbočíte ku Cabana Peştera Bolii, ktorá je už v súčasnej dobe spustnutá zastavíte a následne preleziete dva ploty a jeden potok. Pozor brodiť tento potok naboso neodporúčam, pretože sú v ňom kúsky skla.

Bonus 2 (Cheile Băniței)
Autor: Rado Hrušajs © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (1)

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Rumunsko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.