Zimní výstup na Lysou horu

Zimní výstup na Lysou horu

Výstup na královnu Moravskoslezských Beskyd

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 4:00 hod

Lysá hora 1324m vysoká, je velkým lákadlem pro všechny milovníky hor. Jednak je nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd, takže jsou z ní krásné výhledy na všchny směry, a taky je to plnohodnotný výstup s převýšením přes 900m, ať zvolíte jednu z pěti tras, které vedou na vrchol. V tomto článku jsem zvolil malý okruh, kdy výchozím bodem mi bylo parkoviště pod hotelem Petr Bezruč.

Obsah článku
Recenze [6x]

Popis cesty

Dnešní článek věnuji malému okruhu výšlapu na Lysou horu. Vyrážím z parkoviště pod hotelem Petr Bezruč a dávám se po zelené značce. Hned od parkovište cesta mírně stoupá, aby mě zavedla na malé neznačené rozcestí, kdy značka pokračuje vlevo, spousty lidí se ale naučilo chodit trochu výše a buď zvolí trasu přímo nahoru, do prudkého kopce, nebo zvolí variantu odbočení vlevo a na pohodu se dostanou na stejnou cestu, která pokračuje po modré značce až pod vrchol. Cesta od hotelu Bezruč je brána jako jedna z náročnějších, ale zároveň těch kratších, kdy výstup pro zdatnějšího turistu může trvat cca 1:30h. Modrá značka nás vyvede až k rozcestí Malchor, kde už vidíme poslední část asi i nejnáročnější výstup bývalou severní sjezdovkou. V zimě, kdy je dostatek sněhu, cesta vede skoro přímo na vrchol, v létě se chodí po nově vydlážděném chodníku v serpentinách. Na vrcholu je nově postavena Bezručova chata která vyhořela v 70 létech minulého století. Mohu jen doporučit její kuchyni a čepované pivo. Dolů potom scházím po červené značce až k rozcestníku pod Lukšincem, kde červená značka pokračuje na Ostravici. Mé kroky vedou po žluté značce přes osadu U Veličků, kteří zde provozují malé občerstvení a dále ke Korýtku. Místní pramen čisté vody je vyhlášený a sjíždí se zde proto spousta lidí z celého okolí, aby si nabrali vody i do zásoby. Opět měním značku na zelenou a docházím asi po kilometru k autu pod hotelem Petr Bezruč. Celá cesta pěšky mi trvala asi 3:00 hod. Vše se ale odvíjí od kroku a počasí.

Cestou modré značky

Navigovat na mapě
1 013 m / 3 323 ft

Cestou modré značky se střídájí jehličnany s bukovými lesy a zima dokáže vykouzlit krásné scenérie. V pozadí vrchol Malchoru

Cestou modré značky

Rozcestí Malchor

Navigovat na mapě
1 196 m / 3 924 ft

cestou jako z pohádky docházím na rozcestí Malchor

Rozcestí Malchor

Malchor rozcestí

Navigovat na mapě
1 197 m / 3 927 ft

Poprvé za dobu cesty vidím vrchol i s bývalou severní sjezdovkou, která byla nedávno upravena a pomalu se zalesňuje

Malchor rozcestí

Západ slunce

Navigovat na mapě
1 324 m / 4 344 ft

Na Lysé hoře byvají východy i západy slunce vyhlášenou podívanou. Mi při tomto výletu přálo jen v tomto okamžiku :-)

Západ slunce

Sněžní mužíci

Navigovat na mapě
1 324 m / 4 344 ft

Pokud je dostatek sněhu, tvoří se na vrcholku i přilehlých kopců ze stromů tzv. sněžní mužíci

Sněžní mužíci

Po západu slunce

Navigovat na mapě
1 324 m / 4 344 ft

po západu slunce, zleva vrchol Smrk, Kněhyně (neznatelný vršek), Radhošť a uprostřed v mlze Javorník

Po západu slunce


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam