Andalusie

Výstup na Mulhacén (3 482m n.m.)

Výstup na nejvyšší horu kontinentálního Španělska

Napsal/a 119 článků a sleduje jej/ji 11 cestovatelů
(1 hodnocení)
Výstup na Mulhacén (3 482m n.m.)
Vloženo: 03.09.2017
© gigaplaces.com
Byli tam:
Chtějí tam:

Výstup na Mulhacén z jihu není nijak velmi náročný zvláště, když se pod vrchol přiblížíte busem, který provozuje správa národního parka a který vás vyveze až do 2 700m n.m. Ideální doba je přes léto, kdy na vrchlu není sníh, ale příjemných cca 15C oproti nedaleké Malaze, kde se teploty pohybuji nad 30C. Dá se tak na den příjemně schladit a ještě si užít výhledy na celé pohoří.

Capileira, začátek túry

Výstup nahoru začíná z vesnice Capileira, kam se dá serpentýnami dojet autem nebo tam jezdí i nějaká hromadná doprava z Granady. My jsme přiletěli pozdě v noci do Malagy, kde jsme si na letišti půjčili auto a vyrazili směrem k Sierra Nevadě. Přespali jsme na břehu přehrady Embalse de Rules (36°51´57.07´´N, 03°29´06,12´´W). Kvůli malému bloudění, hledání otevřené pumpy na koupi vody (po 12h je to problém) a taky kvůli brzkému rannímu vstávání jsme spali asi jen 4h, ale i tak to stačilo. Rano jsme pokračovali serpentýnami už jen asi 45min do vesničky Capileira, která je zasazená v horách a stojí na terasovitých patrech.

Capileira, začátek túry
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Cesta pod vrchol do Alto de Chorrillo

Z vesnice Capileira vyjíždí několikrát za den minibus organizovaný správou NP. Na webových stránkách (http://www.reservatuvisita.es/…ra-alto-del/) se dají zabookovat místa. My jsme ale po zjištění, že platba je možná jen bankoním převodem (s mastnými poplatky při převodu na zahraniční účet) domluvili po mailu, že budeme platit hotově na místě. Tam nám taky řekli, že jim stránky stejně moc nefungují (neukazují obsazenost) a tak si většina zájemců domluví místo v buse přes telefon.

Cesta pod vrchol do Alto de Chorrillo
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Mirador de Trevéléz vyhlídka

Minibus jede nahoru cca 1 hodinu a správce NP Paco nás cestou seznamuje se zajímavostmi oblasti. Mluví i trochu anglicky, takže i my nešpanělsky mluvící z výkladu něco máme. Cestou si děláme přestávku na focení na vyhlídce Mirador de Treveléz.

Mirador de Trevéléz vyhlídka
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Cesta na vrchol

Poté, co nás minibus vyveze na svou horní stanici (Alto de Chorrillo), tak pokračujeme místě stoupající pešinou vzhůru. Cesta je zrejmá a není pochyb, kam máme stoupat dál. Kousek pod vrcholem míjíme ještě pik Mulhacén II., který má také označený vrchol beronovým sloupem a mohl by někoho zmást, že už je na vrcholu. Odkud už ale cesta vede jen kousek do mírnějšího kopečku.

Cesta na vrchol
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com
Vrchol Mulhacén 3482 m.n.m.
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Vrchol Mulhacén 3482 m.n.m.

Na vrcholu se nachází malá kaplička a betonový sloup označující vrchol spolu s destičkou na zemi. Je odtud daleký výhled na celé pohoří Sierra Nevady, které je v letních měsích ideální pro turistiku nebo cyklistiku, protože je protkané spoustou cestiček a prašných silniček. Je tu také příjemnější teplota (cca 10–15°C), takže se tu dá na den krásně schladit a utéct tak před vedry, které celé léto panují o pár kilometrů níže v celé Andaluzii. V zimně je pohoří ideální na lyžování, protože je díky své vysoké nadmořské výšce pokryto sněhem a také vybaveno několika vleky.

Časová náročnost výstupu
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Časová náročnost výstupu

My jsme cestu nahoru a zpět do Alto de Chorrillo (horní stanice minibusu) stihli za cca 2,5h. ALE… Nahoru se šlo i přes vysokou nadmořskou výšku dobře, zvládli jsem to za 1,5h (nejspíš byl výstup a hned následny sestup tak rychlý, že na to tělo nestihlo zareagovat). Nahoře jsme si asi čtvrt hodinky odpočinuli, pokochali se výhledy a protože jsme měli na výber buď si popoběhnout na dřívější bus nebo se procházet po vrcholu ještě další 4 hodiny do dalšího příjezdu busu, zvolili jsme první variatnu (také protože předpověd hlásila přicházející mraky a bouřky k odpoledni). Dolů jsme tedy seběhli (opravdu jsme cca 1/2 trasy běželi, byli jsme nalehko a terén to taky umožňoval)za 45min, abychom stihli bus už ve 12:15. Časy odjezdů busů totiž opravdu nejsou ideálně vymyšleny. Stačilo by, kdyby aspon druhý bus nahoře počkal o hodinu déle s odjezdem a už by bylo mnohem příjemnější a reálnější pro většinu turistů ho stihnout. Přesto výstup a procházku v pohoří Sierra Nevada můžu doporučit, určitě stojí za to i malebné vesničky v podhůří s uzounkými a strmými uličkami. Pohodová a uvolněná atmosféra jižního Španělska je všudypřítomná.

Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Praktické informace

Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety v Andalusii

Andalusie je pro mnoha cestovatelů ta nejzajímavější část Španělska. Nabízí krásná města, nespočet obrovských hradů, zajímavou… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety v Andalusii
Součást itineráře

Článek: Výlety a túry v pohoří Sierra Nevada

Sierra Nevada jako nejvyšší pohoří Pyrenejského poloostrova je dobře dostupné hned několika silnicemi a najdete zde celou řadu… pokračovat ve čtení

Výlety a túry v pohoří Sierra Nevada
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Španělsko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.