Výstup na Calderón Hondo

Výstup na Calderón Hondo

Cesta na vyhlídkový kráter

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 6:00 hod

Severní část ostrova Fuerteventura nabízí možnost několika pěších túr sopečnou krajinou s poměrně zachovalými krátery. Ty sice nedosahují žádných monumentálních rozměrů či výšky, ale přesto po výstupu na jejich okraj přinášejí pěkný rozhled po okolní krajině. V tomto směru je vděčným cílem vrchol sopky Calderón Hondo (278m n.m.), ke kterému je snadný přístup ze severního turistického střediska Corralejo. Je-li počasí přívětivé a není zrovna nějaká ta dešťová přeháňka, jsou z vrcholu vidět i jižní kopce sousedního severního ostrova Lanzarote.

Obsah článku
Recenze [1x]

Corralejo

Cesta začíná v turistickém centru Corralejo. Jedná se o turistickou trasu GR131, která vede k jihu napříč celým ostrovem. 

Corralejo

Lanzarote

Corralejo je i přístav, ze kterého se lze trajektem snadno dostat na sousední ostrov Lanzarote. Jeho jižní pobřeží je z cesty velmi dobře vidět.

Lanzarote

Montaňa de la Mancha

Široká prašná vozová cesta vede kolem sopečných vrcholů (vlevo ve směru chůze na JZ). Severním a SZ směrem se odkrývá pohled na malé farmy v pozadí s další sopkou Montaňa de la Mancha a ostrovem Lanzarote na obzoru.

Montaňa de la Mancha

Montaňa Lomo Blanco

V pusté sopečné krajině je další výrazný vrcholek. Mírně zvlněná cesta míjí různé kamenné zídky, oddělující jednotlivé pozemky. V malých farmách obvykle chovají kozy a ovce.

Montaňa Lomo Blanco

Calderón Hondo

Z hlavní cesty vede ke kráteru vpravo značená úzká cesta. Ta končí na severním okraji kráteru ve výšce 227 m.n.m. Další postup k vrcholu je vpravo volným terénem po okraji kráteru. Z výšky 278 m.n.m. je kruhový rozhled po celé severní části ostrova Fuerteventura.

Calderón Hondo

Hravé počasí

Vyplatí se nespěchat a strávit na vrcholku nějaký čas. Rychle se měnící počasí může v okolní krajině vykouzlit zajímavou hru světel a stínů s kulisami okolních sopečných vrcholků a sousedním Lanzarote.

Hravé počasí

Pustá krajina

Jihovýchodním směrem je vidět řetěz jednotlivých sopečných vrcholů, jimž dominuje Montaňa de Ecanfraga, která se svými 533 m.n.m. dotýká nízkých pasátových oblaků. Na drtivou většinu všech těchto vrcholů nevede žádná cesta a je na turistovi, aby zvážil své schopnosti a možnosti při výstupu volným terénem.

Pustá krajina

Lajares

Jihozápadním směrem je v sousedství Calderón Hondo obec Lajares. Sem lze sejít a použít k cestě do místa ubytování autobus. V případě použití auta do výchozího bodu nezbývá, než akceptovat návrat stejnou cestou. Na jižním obzoru láká k průzkumu hradba nejvyšších vrcholů ostrova s nadmořskou výškou kolem 800 m.n.m.     

Lajares


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam