Kalifornie

Výlet do národního parku Redwood

Za nejvyššími stromy na Zemi.

Martin Gregor
Napsal/a 170 článků a sleduje jej/ji 11 cestovatelů
(1 hodnocení)
Výlet do národního parku Redwood
Vloženo: 12.10.2017
Autor: Martin Jack Gregor © gigaplaces.com

Redwood National and State Parks (zkratka RNSP) je uskupení čtyř parků v severní Kalifornii ve Spojených státech amerických. Památka se skládá z národního parku Redwood a státních parků Del Norte Coast, Jedediah Smith a Prairie Creek. Celou rezervaci tvoří celkem 542 km2. V parku se nachází 45 % porostu sekvoje vždyzelené (Sequoia sempervirens), je to nejvyšší strom na Zemi.

Redwood National Park

Za nejvyššími stromy na Zemi

Redwood National and State Parks (zkratka RNSP) je uskupení čtyř parků v severní Kalifornii ve Spojených státech amerických. Památka se skládá z národního parku Redwood a státních parků Del Norte Coast, Jedediah Smith a Prairie Creek. Celou rezervaci tvoří celkem 542 km2. V parku se nachází 45 % porostu sekvoje vždyzelené (Sequoia sempervirens), je to nejvyšší strom na Zemi. Ovšem v parku nejsou jen lesy, ale také množství obyvatel z živočišné říše, travnaté prérie, kulturní střediska, části řek a dalších toků.V roce 1850 byly porosty sekvojí vždyzelených na kalifornském pobřeží mnohem větší než dnes až 8 100 km2. Patk byl založený až v roce 1968 a do té doby se zde vytěžilo 90% lesa. Ještě než dojedeme na první plánovanou zastávku, tak zastavujeme v Elk Meadow Cabisns ( Sruby na jelení louce), kde už z názvu jsme viděli první jeleny a laně. Pozorovali jelena, jak si nahání své dámy, aby se mu nezatoulaly. Tohle jsme pozorovali z dálky 30 metrů. Bylo to něco úžasného se takhle přiblížit ke zvěři. Až později jsme zjistili, že americká zvěř není plachá a během našich cest, jsem se dostal ke zvěři nesmírně blízko. Odjíždíme a během chvilky zastavujeme v Prairie Creeku. Prairie Creek Redwoods State Park založený v roce 1923 měl rozlohu 0,65 km2. K dnešnímu dni má rozlohu 57 km2. Nachází se zde mnoho sekvojí, které dosahují výšky přes 90 metrů. Jeden takový jsme navštívili a viděli. Nese název Big Tree (Velký strom) s výškou 92,6 metrů, průměr 6,6 metrů, obvod 20,7 metrů a odhadovaném stáří 1500 let. Opravdu to je impozantní strom a už z parkoviště je vidět, jeho dominance. Předčí ostatní stromy minimálně o třetinu své výšky. Zde jsme se dlouho nezdrželi a jeli dál. Projíždíme, tak Redwoodem a je to neuvěřitelné. Všude jsou neskutečné stromy. Jedeme asi hodinu takovouhle krajinou a opravdu se nechá použít fráze: „Jak z jiného světa.“ Těžko se popisuje něco, co u nás doma není a až když to člověk vidí, tak může žasnout. Připadal jsem si jak mravenec. Zastavujeme v části Jedediah Smith Redwood State Park. Pojmenovaný po stejnojmenným badateli, který byl první Američan, co cestoval po souši, od řeky Mississippi do Kalifornie v roce 1826, prochází prostorem budoucího parku. Tento park byl založený roku 1939. Dnešní rozloha parku je 42,2 km2. Děláme zde túru. I spadlé stromy jsou vyšší jak já. Neuvěřitelné. I kapradiny, zde dorůstají neuvěřitelných rozměrů. Jsou skoro vysoké jak já. Má to nesmírné kouzlo. Opravdu jsem si připadal, jak ve snu, kdy jsem se zmenšil. Takovým dojmem jsem si připadal. Co strom, to kapitální strom. Moc jsme si to tady užívali. V Infocentru je potom možnost zakoupit sazenice, že semena těchto stromů.

Jeleni a laně, jako doma

V Elk Meadow Cabisns ( Sruby na jelení louce), opravdu jak z názvu této obce, či rezervace na okraji Redwood N.P. Zde jelen naháněl své samičky.

Jeleni a laně, jako doma
Autor: Martin Jack Gregor © gigaplaces.com
Big Tree
Autor: Martin Jack Gregor © gigaplaces.com

Big Tree

Opravdu obrovský strom, který bezmála dosahoval výšky 93 metrů a průměr základny má 6,6 metrů. Nikdy jsem neviděl větší strom.

Tomu říkám vývrat

V parku jsou k vidění i vývraty. Jako měřítko jsem posloužil. Vývrat velikosti malého domu.

Tomu říkám vývrat
Autor: Martin Jack Gregor © gigaplaces.com
Obří nádor
Autor: Martin Jack Gregor © gigaplaces.com

Obří nádor

Jsou stromy jako u nás, které mají nádory, ale tyhle mají opravdu obří nádory, které mohou vážit i několik tun.

Les jak z jiného světa

Přišel jsem si tu opravdu miniaturní. S těží se popisuje něco, co se musí zažít, aby druhý pochopil

Les jak z jiného světa
Autor: Martin Jack Gregor © gigaplaces.com
I ostatní rostliny dosahují velkých rozměrů
Autor: Martin Jack Gregor © gigaplaces.com

I ostatní rostliny dosahují velkých rozměrů

Dostali mě i kapradiny, které byly vysoké jako já.

Obejít takový strom je zažitek

Obcházení takto mohutných stromů je opravdovým zážitkem.

Obejít takový strom je zažitek
Autor: Martin Jack Gregor © gigaplaces.com

Mezi velikány

Mohu doporučit navštívit park. Tyto stromy zanechají jeden z největších zážitků ze západozemí USA

Mezi velikány
Autor: Martin Jack Gregor © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (2)

Chtějí tam (2)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety západu USA

Díky nádherné krajině a desítkám národních a státních parků na západě USA zde můžete podniknout jedny z nejlepších výletů a túr… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety západu USA
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě USA? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka