Prohlídka Telouetu

Prohlídka Telouetu

Sídlo paši z Marakéše

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 2:00 hod

Jen pár kilometrů pod průsmykem Tizi-n-Tichka je silniční křižovatka, kde můžete odbočit do údolí vedoucího k zajímavým kasbahům Telouet a Anemitér a prohlídnout si tak starou marockou architekturu. Pokud byste touto silničkou chtěli pokračovat ještě dále do údolí Ounila třeba až k vůbec nejslavnějšímu kasbahu Maroka – Ait Benhaddou, budete muset mít terénní auto. V jiném případě se budete muset vrátit stejnou cestou zpět.

Obsah článku
Recenze

Políčka u rozcestí

Křižovatka silnice je ještě výš jak dva tisíce metrů nad mořem. Okolo sezónního wadi se rozkládají políčka a sem tam se proběhne oslík.

Políčka u rozcestí

Vesnička El Khemis

Silnička vede ve svahu nad údolím, tak jsou z ní pěkné výhledy, zvlášť kousek před vesnicí El Khemis, kdy se údolí pěkně otevře.

Vesnička El Khemis

Hory na jih od Vysokého Atlasu

Hřeben zvedající se na údolí by nejspíš nebyl špatný na nějaký krátký výstup. Výhledy po okolních údolích a hlavním hřebenu Vysokého Atlasu by nebyly určitě vůbec špatné.

Hory na jih od Vysokého Atlasu

Místní průvodce

Poté co přijedete do městečka Telouet (1 788m n. m.), nebude určitě dlouho trvat, než se vás ujme místní „guide“ a provede vás městečkem. Nebýt satelitů, měli byste pocit, že jste stále v dobách, kdy tu vedla karavanní trasa.

Místní průvodce

Zákoutí v Telouetu

Všechny stavby jsou z místních červených kamenů a červené hlíny, tak vypadají hodně zajímavě. Hodně staveb vypadá bohužel hodně zanedbaně a postupně se rozpadají.

Zákoutí v Telouetu

Hrad v Telouetu

Už z dálky vypadá místní kasbah opravdu hodně mohutně (viz. úvodní snímek fotoreportu). Z blízka bohužel zjistíte, že celá stavba je hodně poškozená. Pokud váš průvodce sežene klíče od stavby, můžete se vydat na průzkum dovnitř.

Hrad v Telouetu

Prohlídka kasbahu

Při vlastní prohlídce nebudete mít na pár místech zrovna dvakrát dobrý pocit. Balkony po kterých budete chodit nevypadají zrovna stabilně a co nevidět se určitě zřítí.

Prohlídka kasbahu

Krásná výzdoba

V některých místnostech na vás úplně dýchne vzpomínka na velmi vlivnou osobu a jednoho z nejbohatších lidí světa své doby – Marakéšského pašu Thami El Glaoui zvaného také Lord of Atlas, kterému to tu patřilo. Za jeho doby to tu muselo vypadat úžasně. Střechy a balkony se určitě nepropadaly.

Krásná výzdoba

V paláci

Krásná výzdoba je zde od podlahy až po strop. Úžasná vyhlídka je z okna na vlastní městečko.

V paláci

Výhled na Telouet

Pohled z okna přes políčka na městečko je parádní.

Výhled na Telouet

Ruiny paláce

Z vrchu je vidět v celé nahotě, jak se palác rozpadá. Velká škoda, že se tuto památku nepodařilo opravit.

Ruiny paláce

Marocký dvorek z vrchu

Dobytek schovaný pod plachtou si pod hradem pěkně užívá stínu.

Po prohlídce Telouetu se můžete buď vydat zpět k hlavní silnici nebo pokračovat dále ke kasbahu Anemitér.

Marocký dvorek z vrchuČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam