Prohlídka mešity Jama

Prohlídka mešity Jama

Největší mešita v Indii

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Minimální
Čas: 0:30 hod

Srdcem starého Dillí a největší turistickou atrakcí města je spolu s Červenou pevností mešita Jama (páteční). Je to nejznámější a největší mešita v Indii a jeden z klenotů Mughálské architektury. Svou krásou soupeří s o pár let mladší mešitou Badshahi v pákistánském Láhauru. Navíc je zde možno vylézt na minaret a porozhlídnout se po Dillí trochu z výšky.

Obsah článku
Recenze

Rituální očištění

Poté co vstoupíte jednou ze tří monumentálních bran na nádvoří, dozajista vás zaujme bazének ve středu, který slouží k rituálnímu očištění nohou před vstupem do mešity.

Rituální očištění

Mešita Jama

Čelní pohled na pohádkově krásnou mešitu je samozřejmě z celé prohlídky nejhezčí. Po stranách stojí dva víc jak čtyřicetimetrové minarety. Na jeden je dovolené vystoupat a můžete se tak pokochat pohledem po okolí.

Mešita Jama

Nádvoří z terasy

Z terasy u minaretu je pěkně vidět celé nádvoří s bazénkem uprostřed. Jelikož je povinné chodit zde naboso a červený pískovec, ze kterého je postavena většina mughálských památek včetně Červené pevnosti, se na sluníčku pěkně rozpálí, jsou zde utvořeny cestičky z vlhkých hadrů /noční můra každého dermatologa/.

Nádvoří z terasy

Výhled do starého města

Výhled do starého města jen dokresluje kontrast mezi pohádkovou mughálskou architekturou a velmi nevzhlednou betonovou zástavbou současných indických měst.

Výhled do starého města

Monumentální vstupní brána

Z vyhlídky na minaretu je pěkný pohled na monumentální vstupní bránu a okolní živé bazary. Na obzoru jsou vidět nekonečné hradby Červené pevnosti.

Monumentální vstupní brána

Červená pevnost na obzoru

Přes místní smog a vlhkostí nasycený vzduch je sotva vidět k monumentální vstupní bráně Červené pevnosti – sídla mughálských císařů.

Červená pevnost na obzoruČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam