Prohlídka Dillí

Prohlídka Dillí

Po mughálských památkách

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Velmi velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 3 dny

Většina turistů sice bere Dillí jen jako vstupní či výstupní bod své cesty po Indii a zdržuje se tu jen co nejkratší možný čas. Ale lze zde najít celou řadu krásných památek, zvlášť z mughálské éry. Většina zajímavostí se nachází do 10 km od starého centra, tak jsou nejlépe dostupné taxíkem.

Obsah článku
Recenze

1. den

Návštěva starého centra Dillí

První den prohlídky se vydejte do starého Dillí, kde naleznete ty nejznámější památky. Nejdřív si prohlédněte impozantní mešitu Jama (páteční). Od ní je to necelý kilometr bazarem ke gigantické Červené pevnosti. Po její prohlídce se vydejte hlavní tepnou této extrémně přelidněné části města – Chandni Chowkem. Jen kousek od Červené pevnosti je zajímavý chrám Sri Digambar Jain Lal Mandir, což je nejstarší džinistický chrám ve městě. O kus dál mají zase významný chrám Sikhové – Gurudwara Sis Ganj Sahib. Dále je tu i radnice. Chandni Chowk je pak zakončen zajímavou mešitou Fatehpuri. Mimo to zde narazíte na nespočet různých bazarů a dalších menších templů. 

Článek: Prohlídka mešity Jama

Největší mešita v Indii

Srdcem starého Dillí a největší turistickou atrakcí města je spolu s Červenou pevností mešita Jama (páteční). Je to nejznámější a největší mešita v Indii a jeden z klenotů Mughálské architektury. Svou krásou soupeří s o pár let mladší mešitou Badshahi v pákistánském Láhauru. Navíc je zde možno vylézt na minaret a porozhlídnout se po Dillí trochu z výšky.

Článek: Prohlídka Červené pevnosti

Mughálský palác a hrad vjednom

Mughálští panovníci ovládali svou říši z Červené pevnosti v centru Dillí po více jak dvě stě let. Tato pevnost postavená z červeného kamene, podle kterého je pojmenována, chránila malebné pavilony a zahrady panovníka. V dnešní době je to oblíbená zastávka téměř každého turisty, který do Dillí zavítá. Navíc hned vedle je další zajímavost - krásná mešita Jama a rušná tržiště.


2. den

Mughálské hrobky

Druhý den se vydejte na jih od centra a navštivte krásné mughálské hrobky Humayuna a Safdarjunga. Navíc si projděte zajímavé zahrady Lodhi.

Článek: Prohlídka Humayunovy hrobky

Architektonický klenot v centru Dillí

Rozpálené, špinavé a přelidněné Dillí většinou žene všechny cestovatele co nejrychleji pryč, ale dají se tu najít i velmi krásné architektonické památky ukryté v rozsáhlých zahradách, kde navíc nepochodují tisíce návštěvníků. Jednou z nich je impozantní Humayunova hrobka ležící jen 2,5 kilometrů na jihovýchod od India Gate. Tato stavba je krásnou ukázkou Mughálské pohádkové architektury.

Článek: Prohlídka hrobek v zahradě Lodhi

Opomíjené hrobky v centru Nového Dillí

Zahrady Lodhi (někdy i Lodi) jsou jednou z několika příjemných zelených oáz uprostřed rozpáleného Nového Dillí na jih od India Gate. Nemají sice takový věhlas jako pověstné hrobky Humayuna či Safdarjunga, které odtud nejsou moc vzdálené, ale i tak rozhodně stojí za návštěvu. Téměř zde nenarazíte na turistu a ani se sem neplatí vstup.

3. den

Stará pevnost, India gate a okolí

Třetí den vyrazte na prohlídku staré pevnosti Purana Qila. Zastavte se u monumentu India gate. Podívejte se do vládní čtvrti na budovu parlamentu, Rashtrapati Bhawan (prezidentský palác) a mughálské zahrady. Případně se můžete ještě zajet podívat na Raj ghat – hrob Mahatma Gandiho. 

Článek: Prohlídka pevnosti Purana Qila

Nejstarší pevnost v Dillí

Purana Qila = Stará pevnost pocházející ze 16. století se nachází jen pár set metrů na východ od India Gate. I když nepatří mezi největší turistické trháky Dillí - přeci jen se z ní moc nedochovalo, tak i přesto stojí za návštěvu. Za vidění rozhodně stojí impozantní západní brána Bara Darwaza, mešita Qila-i-Kuhna a zajímavá budova soukromé Humayunovy knihovny.

4. den

Vzdálenější památky

Čtvrtý den se budete muset vydat už dál z centra.

  • K návštěvě zve například moderní Lotusový chrám (Bahai temple).
  • Daleko na jižním konci města leží nejvyšší minaret Qutab Minar.
  • Novodobý, ale i tak naprosto impozantní chrám Swaminarayan Akshardham.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam