Slovensko

Prohlídka Bojnice

Impozantní zámek, lázně, parky ZOO

Martin Javorský
Napsal/a 100 článků a sleduje jej/ji 4 cestovatelé
(1 hodnocení)
Prohlídka Bojnice
Vloženo: 23.10.2020
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com
Vhodné pro:
Autoturisty
Rodiny s dětmi
Rodiny s kočárkem
Seniory
Turisty
Výletníky
Dovolenkáře

Bojnice jsou lázeňské město na středním Slovensku asi 1 km západně od Prievidzy.

První písemné zmínky o městě jsou již z roku 1113. Největší dominantou je určitě Bojnický zámek, ale za pozornost stojí i místní lázně, vyhlášená zoologická zahrada a příjemné centrum města s lázeňskou atmosférou. 

Bojnický zámek

Rozsáhlý zámek s třemi nádvořími je vystavěný v romantickém stylu na základech původně gotického a renesančního hradu z 11. století. Na přelomu 19. a 20. století ho hraběcí rod Pálffyů zcela přebudoval do nynější romantické podoby.

Je postaven na travertinové skále nad městem a je díky tomu vidět zdaleka. Zámek byl roku 1970 prohlášen za Národní kulturní památku. Zámek je veřejnosti přístupný a návštěva stojí za to.

Bojnický zámek
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com

Nejromantičtější stavba na Slovensku

Bojnický zámek má v současnosti romantický charakter, což je vidět i na fasádě obytné věže, která je velmi členitá. Také otvory v hradbách, portály, stěny, atiky a různé kované detaily jsou typické pro romantickou architekturu. Díky svému impozantnímu vzhledu byl zobrazen v řadě filmů a seriálů (např. film Šíleně smutná princezna). Pod zámkem byla objevena jeskyně, která je přístupná.

Nejromantičtější stavba na Slovensku
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com

Zámecký park a ZOO

K Bojnickému zámku patří i přilehlý zámecký park, ve kterém roste mnoho různých exemplářů stromů. Podle pověstí sám král Matyáš rád chodíval do Bojnic a sedával pod (nyní asi sedmisetletou) lipou oproti vstupu do hradu, kterou nazvali lipou krále Matyáše. Tato lípa je pravděpodobně nejstarší strom na Slovensku. Součástí zámeckého parku je i zoologická zahrada, v níž se nacházejí vzácné exempláře cizokrajných živočichů. Park pokračuje dále lesoparkem ve Strážovských vrších.

Zámecký park a ZOO
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com

Město

V centru města je Hurbanovo náměstí, dlouhá promenáda s alejí stromů, lavičkami a sochami. Náměstí je podél celé délky lemované restauracemi a kavárnami. Kromě místních specialit je zde možné i občas shlédnout hudební a taneční vystoupení pod širým nebem. Zajímavá je i Bojnická zoologická zahrada, která je nejstarší a nejnavštěvovanější zoologická zahrada na Slovensku. Na kopci nad městem je příjemný park s lanovým centrem a rozhlednou“ ‚Čajka v oblacích“. Bojnice jsou rovněž známé lázně. Areál lázní se rozkládá asi půl kilometru na jihozápad od náměstí.

Město
Autor: Martin Javorský © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (5)

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety ve Strážovských vrších

Strážovské vrchy najdete v západním Slovensku. Oproti jiným pohořím není tak navštěvované, přitom toho nabízí také mnoho… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety ve Strážovských vrších
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Slovensko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka