Slovensko

Článek Žakýlsky hrad

Ruiny v lese

Marian Gabor
Napsal/a 77 článků a sleduje jej/ji 5 cestovatelů
(1 hodnocení)
Žakýlsky hrad
Vloženo: 04.11.2020
© gigaplaces.com
Vhodné pro:
Rodiny s dětmi
Turisty
Výletníky
Cestovatele
Byli tam:

Ruina žakýlskeho hradu sa nachádza na Brezovom vrchu (812 m n.m.), asi 1,5 km od obci Podhorie na trase náučného chodníka Žakýlske pleso. Hrad je ako 4 zastávka na samotnom náučnom chodníku, pričom blízko od hradu sa nachádza ešte 5 zastávka náučného chodníku Žakýlske pleso, ktoré je prírodonou pamiatkou. Hrad sa nachádza na modro značenom turistickom chodníku, ktorý začína na parkovisku v obci Podhorie, časti Žakýl. Cesta na hrad a späť trvá približne 3 hodiny aj so zachádzkou ku Žakýlskemu plesu a krátkej zastávke na všetkých zaujímavých miestach. 


Kultúrna krajina

Prvá časť cesty prechádza po slabšie značenej časti cesty, kde sa dá raz za čas odbočiť aj zle. Zo začiatku prechádza cesta cez obhospodarované lúky, kde vidieť výrazné stopy po pastve. Počas väčšiny cesty je možné sledovať okolie Štiavnických vrchov s výraznou kalváriou nad Banskou Štiavnicou a najvyšším vrchom celého pohoria Sitno 

Kultúrna krajina
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Okolité lesy

Približne v polovici cesty prechádza chodník z lúk do dubovo-hrabových až bukových lesov. Táto čast prechádza po lesnej ceste a z nej po čase vedie odbočka do ľava, ktorá stúpa na vrchol ku hradu. 

Okolité lesy
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Ruiny hradu

Z hradu ostali už len ruiny zobrazujúce základy hradu. Aj keď sa hrad nachádzal na dôležitom mieste kontrolujúcej cestu do Banskej Štiavnice zo severu nie sú o ňom žiadne historické zmienky. Po rozsiahlom výskume bolo zistené, že sa jednalo o väčší hrad s pôdorysom 80 × 20 m, ktorý bol následne ešte aj obohnaný valom a rozsiahlym predhradím s plochou 120 × 60 m. Zaujímavosťou je to, že na hrade sa našli dve štôlne, ktoré smerujú do nádvoria hradu. Na základe výskumu bol hrad pravdepodobne využívaný medzi 13. a 15. storočím. 

Ruiny hradu
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Žakýlske pleso

Po krátkom a intenzívnom klesaní, kedy je potrebné prekonať 50 výškových metrov sa dá dostať ku Žakýlskemu plesu. Jedná sa o malé prírodné jazero, ktoré vzniklo v prirodzenej depresii vo vulkanických horninách. Jazero je chránené z dôvodu ochrany vzácnych vodných a močiarnych biotopov, ktorým poskytuje priestor na život postupne zazemňujúce sa jazero. 

Žakýlske pleso
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Praktické informace

Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety ve Štiavnických vrších

Samotná Bánská Štiavnice je velmi krásné a zajímavé město, zároveň je to i výborné východisko na túry po okolní krajině… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety ve Štiavnických vrších
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Slovensko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.