Prohlídka Ani

Prohlídka Ani

Město 1001 kostelů

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 2:00 hod

Přímo na turecko-arménských hranicích leží ruiny bývalého mocného hlavního města arménského království Bagratuni. V době své největší slávy soutěžilo svým významem s největšími městy Blízkého východu. Ze tří stran bylo chráněno kaňony řek a ze čtvrté mocnými hradbami. Město bylo prakticky nedobytné a do doby než přišlo velké zemětřesení v roce 1319 a srovnalo jej se zemí, tak krásně prosperovalo. V ruinách místních prastarých kostelů nyní panuje zvláštní opuštěná atmosféra. Skoro se nechce až věřit, že tu kdysi žilo až dvě stě tisíc lidí.

Obsah článku
Recenze

Hrad v Ani

Navigovat na mapě

Po necelé hodině jízdy z Karsu (1 760m n. m.) po zemědělsky obdělávané náhorní plošině konečně přijedete k bájnému městu Ani. Před vámi jsou hradby a zbytek mohutného hradu.

Hrad v Ani

Katedrála v Ani

Navigovat na mapě

Od hradeb pokračujete pustou plání posetou spoustou kamenů ze zničených staveb. Široko daleko nad terén ční jen několik zachovaných ruin, jako například bývalá katedrála.

Katedrála v Ani

Zbytky budov v Ani

Z hodně staveb zbyly v Ani jen jejich kamenné základy. Zajímavý je pohled na kostel Spasitele, který vypadá, jako kdyby byl rozříznut vejpůl.

Zbytky budov v Ani

Kostel sv. Řehoře

Navigovat na mapě

Přímo nad kaňonem řeky Akhourian se vypíná zbytek krásného Kostela sv. Řehoře.

Kostel sv. Řehoře

Detail kostela sv. Řehoře

Kostel sv. Řehoře je zajímavý nejen zvenku, ale i zevnitř. Stále jsou zde vidět zbytky starých náboženských kreseb.

Detail kostela sv. Řehoře

Kaňon řeky Akhourian

Navigovat na mapě

Jižní hranice města byla nejbezpečnější. Hluboký a strmý kaňon řeky Akhourian nedovolil prakticky žádný útok. Navíc byl ještě posilněn  hradbami. Nyní zde turečtí vojáci postavili ještě plot, kdyby snad náhodou nějaký Armén chtěl překonat řeku.

Kaňon řeky Akhourian

Opevnění Ani

Na malém skalním ostrohu nad řekou, dříve skoro schovaný za hradbami, trůní malý kostelík.

Opevnění Ani

Katedrála v Ani

Největší budovou v rozvalinách města je bývalá katedrála, která je víc jak tisíc let stará. Ve své největší slávě to musela být úžasná budova. Když jste uvnitř u propadlé kupole a kolem vás hvízdá vítr, máte opravdu zvláštní pocit a chtěli byste to tu určitě vidět v době největšího rozkvětu.

Katedrála v Ani

Nejstarší mešita v Turecku

Navigovat na mapě

Jen kousek vedle katedrály je kupodivu i mešita Ebul Manucehr, nejstarší mešita postavená seldžuckými turky v Anatolii. Na pozadí je vidět i stará pevnost, nejvyšší bod prohlídky Ani.

Nejstarší mešita v Turecku

Hraniční kaňon

Hraniční kaňon je malebný i přesto, že Arméni na druhé straně řeky těží kamení v oblých kopcích a krajinu tím tak trochu devastují.

Hraniční kaňon

Údolí Tsalkotsajour

Při výstupu na pevnost uvidíte konečně i třetí údolí, které chránilo město od západu. Ve skalních svazích jsou vidět i vytesaná jeskynní obydlí.

Údolí Tsalkotsajour

Cesta podél údolí Tsalkotsajour

Po nabažení se výhledů z pevnosti budete pomalu uzavírat prohlídkový okruh cestou nad údolím Tsalkotsajour. Stále budou kolem vás nevzhledné pohraniční ploty. I tak občas dole uvidíte stádo s pastevcem. Zajímavé jsou výhledy na skalní obydlí a poslední kostelík po cestě.

Cesta podél údolí TsalkotsajourČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam