Aneb Valašské muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě je prvním muzeem svého typu v České republice. Jedná se o několik komplexů lidových staveb zobrazující život různých společenských vrstev. O jeho vznik se zasloužili členové rožnovského muzejního spolku, zejména sourozenci Alois a Bohumír Jaroňkovi.
Dřevěné městečko
Reálný vznik muzea byl v roce 1925. Na mýtinku lázeňského parku byly tehdy přestěhovány dva roubené domy z rožnovského náměstí spolu s dalšími menšími stavbami, které daly vznik areálu tzv. Dřevěného městečka.

Interiéry
Jedná se o soubor měšťanských staveb včetně vybavení zobrazující, jak tehdejší měšťané žili. U každé stavby je uvedena historie objektu častokrát včetně popisu, kolik lidí zde žilo, čím se živili, atd.


Dřevěný kostelík
Kostel sv. Anny nacházející se v dřevěném městečku je kopií kostela v bývalé obci Větřkovice.
Kolem kostela se rozkládá tzv. Valašský Slavín, který je čestným pohřebištěm významných osobností Valašska, mezi které patří např. Emil Zátopek.
Valašská dědina
Již samotní zakladatelé si uvědomovali, že městská část muzea dostatečně nevypovídá o způsobech života na celém Valašsku, a proto usilovali o realizaci vesnického areálu. Záměr na vybudování Valašské dědiny vznikl na počátku 50. let a o desetiletí později byla zahájena výstavba prvních roubených chalup a hospodářských staveb.

Soulad s přírodou
Valašská dědina je malebně umístěna do krajiny. Jednotlivé unikátní stavby sem byly přeneseny, či došlo k výstavbě jejich kopií. Kromě jednotlivých chat a usedlostí si zde lze prohlédnout i školu, či např. kovárnu. Máte-li štěstí, lze si zde popovídat i s dobovým panem učitelem, či paňmámou pečící koláče.

Skromné vybavení
I ve Valašské dědině lze do téměř všech objektů vstoupit a prohlédnout si vybavený ač častokrát velmi stísněný interiér. Rovněž je také u každé z budov možné si přečíst historii objektu a osob zde žijících.


Větrný mlýn
Jednou ze největších zajímavostí Valašské dědiny je větrný mlýn. Tento mlýn byl původně postavený v Kladníkách nedaleko hradu Helfštýn. V současné době si lze prohlédnout technické zařízení mlýna a máte-li štěstí, třeba potkáte i mlynáře.
Mlýnská dolina
Mlýnská dolina je třetím areálem Valašského muzea v přírodě, s funkčními historickými stavbami poháněnými vodou – valchu mlýn, pilu, lisovnu oleje nebo např. hamr. Na rozdíl od předchozích částí muzea, do Mlýnské doliny je přístup pouze s průvodcem.
Každá část muzea má vlastní vstup a samostatné vstupné. Nejrozlehlejší částí je Valašská dolina.


Jurkovičova rozhledna
V těsné blízkosti areálu skanzenu se nachází Jurkovičova rozhledna. Jméno rozhledna získala podle slovenského architekta Dušana Sámo Jurkoviče, který v této oblasti zanechal výraznou stopu. Ačkoliv původní myšlenka, vybudovat rozhlednu, pochází ze 60. let 20. století, k její realizaci došlo až v letech 2010–11.
Články poblíž
Láká tě Česká republika? Tak na co ještě čekáš!
Cestovní pojištění
Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!
Akční zájezdy
Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.
Levné letenky
Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.
Levné hotely
Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.
Akční průvodci
Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.