Kyoto a přilehlé zajímavosti

Kyoto a přilehlé zajímavosti

Bambusový les (Saga Arashiyama) a Monkey park (Iwatayama)

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 4:00 hod

Posvátné město Kyoto leží jihozápadně od Tokya na největším japonském ostrově Honšú. Výlet sem určitě stojí za to, jak pro milovníky historie, tak i pro obdivovatele přírodních divů a to především kvůli nedaleko ležícímu bambusovému lesu. Za navštívení bezesporu stojí i přilehlá Opičí hora Iwatayama s asi 120 sněžnými opicemi, které se volně pohybují okolo.

Obsah článku
Recenze [1x]

Bambusový les Arašijama

Navigovat na mapě
67 m / 220 ft

Naše první kroky při návštěvě Kyota mířily k jeho přírodním zajímavostem v okolí městě, protože se snažíme nevyhledávat davy, což se nám v Japonsku moc nedařilo realizovat. První zastávkou tak byl bambusový les Arašijama, kam nás dovezl vláček a od stanice Saga-Arashiyama jsme šli procházkou až k lesu.

Bambusový les Arašijama
Dobová doprava

Dobová doprava

35.01704, 135.671875

Bambusový háj je volně přístupný a neplatí se žádné vstupné, což přispívá k jeho oblíbenosti mezi místními i turisty, kteří jej hojně navštěvují v jakoukoli roční a denní dobu. Místní si potrpí na tradice a tak je často využívána dobová doprava od stanice k háji a to v podobě dvoumístného kočáru poháněného jednou lidskou silou. Součástí jsou kimona a sportovní stejnokroj vozičů včetně ručníku na pot, protože ve 30°C vedru se to bez něj neobejde. Přesto cestující musí mít přes nohy červený šál, bez toho se nikam nejede.

Svatyně

Navigovat na mapě
67 m / 220 ft

Uprostřed lesa stojí zenbuddhstický chrám Tenrjúdži se šintoistickou svatyni Nonomija, kam se dostanate po asi 500 metrech vedoucí cestičce skrz bambusový les.

Svatyně

Inari

Inari

35.01704, 135.671875

Místo je plné posvátných předmětu včetně malé svatyně zasvětcené božstvu Inari, které je vtělením lišky jakožto ochránce plodnosti, rýže, saké, čaje, blahobytu a podnikání.

Opičí hora - Monkey park Iwatayama

Opičí hora - Monkey park Iwatayama

35.011333, 135.676682

Po projití lesa jsme se vydali okolo tyrkysového jezera a přes most k nedaleko ležící hoře Iwatayama, kde se nachází asi 120 sněžných opic, které zde volně dovádí a žijí svým nerušeným společenským životem.

Pravidla opičí hory

Pravidla opičí hory

35.011333, 135.676682

Aby se zde mohly opice pohybovat volně a nerušeně, musí návštěvníci dodržovat určitá pravidla, jako například: nescházet z cest, nehladit opice ale také je volně nekrmit. Jediné místo, kde se smí opicím dát k tomu určené pamlsky, je domek na vrcholu hory, kde se pamlsky podají přes zamřížované okno loudícím opicím. Jen tady si také návštěvníci mohou dojít sníst své svačiny. Opatření má své opodstatnění, ačkoli jsou opice normálně mírumilovné, tak pokud jde o jídlo, začnou být agresivní. Takto přesně vědí, kde si jít jídlo vyloudit a volně pohybující návštěvníky parku nechávají bez většího povšimnutí.


Pozorování opičího života

Navigovat na mapě
58 m / 190 ft

Návštěvníci se tam mohou dostat do blízkosti opic a pozorovat jejich bohatý společenský život bez klecí a mříží. Opice moc dobře vědí, že lidé se mohou pohybovat jen po vyznačených cestách a tak pokud chtějí mít víc klidu, odeberou se do vzdálenější části parku. K pozorování je tu toho opravdu hodně od skupinky starších jedinců probírající si důkladně srst od breberek po ztřeštěně poskakující malé opičky, které jsou jako děti, když je vypustí na hřišti.

Pozorování opičího života
Na skok v Kyotu

Na skok v Kyotu

35.011635, 135.768036

Protože jsme si návštěvu města nechali až po přírodních atrakcích a také protože odpoledne začalo pršet, městu samotnému jsme věnovali už jen chvíli. Přesto je Kyoto zastávka, která se při návštěvě Japonska nevynechává a to vzhledem k jeho historickému významu a nespočtu chrámů (přes 2000), přeci jen to bylo až do roku 1896 hlavní město. Kyoto je také městem geiš, které v úzkých uličkách mezi dřevěnými domky dotváření atmosféru, že se snad ani nenacházíte v 21.století.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam