Salcbursko

Výstup na Grossglockner Stüdlgratem

Na Velkého zvoníka nečekaně bez lidí

Napsal/a 24 článků a sleduje jej/ji 10 cestovatelů
(1 hodnocení)
Výstup na Grossglockner Stüdlgratem
Vloženo: 07.07.2019
© gigaplaces.com
Vhodné pro:
Horolezce
Byli tam:
Chtějí tam:

Zvolili jsme poněkud netradiční variantu s výchozím noclehem na Erzherzog-Johann-Hütte, která znamenala větší počet našlapaných kilometrů i převýšení, na hřebeni jsme ale zato byli sami a taktéž u vrcholového kříže, což se jen tak někomu nepoštěstí. Stüdlgrat, lezecká cesta na Grossglockner, je značená s obtížností AD, III+, je tam ale hodně míst zajištěných borháky a fixními lany, která celý výstup usnadňují. Zdoláno na Cyrila a Metoděje 2019.

Večerní výšlap na Erzherzog-Johann-Hütte

Kvůli zácpě u Mnichova a drobnému „kufru“ na dálnici (když jedou dvě „bábovky“ na lezení, mohou se lehce „zakecat“) jsme dorazily na parkoviště u Lucknerhausu až po šesté hodině večerní. Kolik, že je to nahoru? Patnáct set výškových. To dáme tak za tři, za tři a půl hodiny…? Voláme na chatu, ať nám schovají večeři. Po necelé hodině šlapání, kousíček nad Lucknerhütte, narážíme na ukazatel: Erzherzog-Johann-Hütte 4h 30 min. Markéto, tos neviděla, hlásí Lucka. A taky, že ne, po desáté jsme tam. (Čas byl zřejmě odhadován kvůli ferratě, obtížnosti cca B.) Večeři nám neschovali, ale zbyla jim gulášovka. Chata byla plná, z poloviny guidy s klienty; odsud se obvykle ráno vyráží na normálku, k vrcholu je to zhruba čtyři sta výškových metrů. Pro zasvěcené: Stüdlhütte byla obsazená, proto jsme volily tuto neobvyklou variantu, přišlo nám to lepší, než zůstat na noc dole.

Večerní výšlap na Erzherzog-Johann-Hütte
Autor: Markéta Fibigerová © gigaplaces.com
Nástup na ledovec
Autor: Markéta Fibigerová © gigaplaces.com

Nástup na ledovec

Grossglockner přímo před námi, ještě snímek z večerní cesty. Trhlin je tu pomálu, ale raději jsme se navázaly. „Tak to vezmem rovnou až nahoru“, padají vtipy, pravda je ale taková, že nám kručí v břiše a ta výška kolem třech tisíc začíná být znát.

Pohled od chaty na vrchol

Na chatě je v pět hodin snídaně, vyrážíme krátce před šestou. Zatímco ostatní jdou nahoru (na fotce je vidět normální cesta vedoucí po ledovci a pak nastupující na skálu), my naopak míříme dolů, čeká nás sestup šest set výškových metrů ke Stüdlhütte k nástupu na hřeben Stüdlgrat (v mlze), po němž je to k vrcholu zhruba jeden výškový kilometr.

Pohled od chaty na vrchol
Autor: Markéta Fibigerová © gigaplaces.com

Stüdlhütte

K chatě Stüdlhütte to nakonec nezabralo ani hodinu, cestou po ledovci jsme samozřejmě vedly úvahy, že bychom si to mohly zkrátit někudy doprava přes hřeben, abychom nechodily zbytečně až dolů, naštěstí zkušenosti dostály své, tedy, že cesta, kterou člověk vidí, i když je delší, je většinou správná a rychlejší, než ta kratší, lákavá… Sedm hodin ráno, nikde nikdo, proč byla ta Stüdlhütte obsazená? Nebo jsou všichni před námi?

Stüdlhütte
Autor: Markéta Fibigerová © gigaplaces.com

Nástup na Stüdlgrat

Na hřeben se nastupuje po asi hodinové chůzi po ledovci vzhůru, zpočátku ujíždí pod nohama suť a kameny, ale rychle se to zlepšuje, hřeben pak už celkem drží a též hledat cestu ve skále se nám daří.

Od vrcholu na západ, zhruba v pravém úhlu k naší cestě, se táhne hřeben Glocknerwand, který představuje kompletní traverz Grossglockneru, sledujeme na něm nějaké postavičky. O této cestě na vrchol je toho poměrně málo k nalezení; člověku utkví hlavně Háčkův popis, že je to „jedenáctihodinová výživná túra, která se vyrovná traverzu Taschhorn-Dom“. Sílí vítr a je vážně celkem nepříjemný, tohle tedy předpověď úplně neslibovala, Lucka zrovna nějak neleze a v tom větru se moc čekat nedá, lézt bez rukavic také ne.

Nástup na Stüdlgrat
Autor: Markéta Fibigerová © gigaplaces.com
Stüdlgrat
Autor: Markéta Fibigerová © gigaplaces.com

Stüdlgrat

Cesta je poctivě zajištěná borháky, průběžně jistíme, občas obhazujeme lano jen přes kameny, abychom si nemusely vracet karabiny, je to lezení maximálně „za tři“, ale vzdušné to je.

Nejtěžší plotna

Plotna (III+/IV-) je nejtěžší místo z celé cesty. S batohem na zádech a v pohorách je to trochu jiné než v lezečkách a z hrany (vlevo) co jediná „bere“, je výhled až dolů na ledovec, nicméně je tam jištění, opravdu není třeba žádná panika.

Nejtěžší plotna
Autor: Markéta Fibigerová © gigaplaces.com
Grossglockner 3 798 m
Autor: Markéta Fibigerová © gigaplaces.com

Grossglockner 3 798 m

Lucka u kříže, dokonce i s modrou oblohou. Grossglockner je nejvyšší horou Rakouska a prvovýstup na něj se zdařil v roce 1800 z popudu korutanské diecéze. Místního kněze sem prý vytáhli, aby mohl být zapsán do análů, což mě nepřekvapuje, výhled měl každopádně velkolepý, především bez tyčí a fixních lan, které dnes brázdí normálku.

Pohled z vrcholu

Pohled z vrcholu na Kleinglockner, přes sedlo Obere Glocknerscharte. Před námi je asi hodina sestupu na Erzherzog-Johann-Hütte. Vlevo je vidět kus staré normálky z východu od Franz Josefs Höhe.

Pohled z vrcholu
Autor: Markéta Fibigerová © gigaplaces.com

Celkový pohled na hřeben Stüdlgrat

Z chaty dolů se nám nechtělo. Počet sestoupaných metrů se ten den nasčítal na 2500. Nocleh jsme řešily ad hoc cestou do Čech pod širákem kousek od Mittersillu. Bylo to pěkné. Nejzprofanovanější kopec ve východních Alpách konečně zdolán, dokonce v den, kdy bratři ze Soluně dorazili kdysi na Velkou Moravu, škoda, že jim neříkáme Crha a Strachota (v překladu staročesky), přijde mi to takové veselejší.

Celkový pohled na hřeben Stüdlgrat
Autor: Markéta Fibigerová © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Praktické informace

Součást gigalistu

Giga List: Alpské výstupy na vrcholy vyšší 3 500m

Valná většina vrcholů v Alpách vyšších než 3 500m n.m. patří již k těm obtížnějším s nutností výstupu přes sníh a led. Nejsou to… pokračovat ve čtení

Alpské výstupy na vrcholy vyšší 3 500m
Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější horské výstupy v Rakousku

Rakouskou nabízí nespočet úžasných horských výstupů, také zde najdete tisíce a tisíce hor. Pojďme se podívat na ty nejznámější a… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější horské výstupy v Rakousku
Součást gigalistu

Giga List: Krásné horské výstupy ve Vysokých Taurách

Vysoké Taury se pyšní nejvyšší horou Rakouska – Grossglocknerem a ten patří mezi hlavní cíle horolezců v tomto prostředí. Můžete… pokračovat ve čtení

Krásné horské výstupy ve Vysokých Taurách
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Rakousko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.