Výlet do národního parku Tongariro

Výlet do národního parku Tongariro

Novozélandský Mordor

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 2 dny

Národní park Tongariro ležící téměř ve středu Severního ostrova je jednou z nejzajímavějších oblastí Nového Zélandu. Stále je zde aktivní sopečná činnost s občasnými erupcemi. Jsou zde i nejvyšší sopky celé země. Většina turistů navštěvuje severní část parku v rámci túry Tongariro Alpine Crossing, kde je k vidění i nejkrásnější sopka Ngauruhoe a úžasné emeraldové jezírka.

Obsah článku
Recenze [1x]

1. den - Tongariro Alpine Crossing

První den si projděte sever národního parku Tongariro v rámci slavné túry Tongariro Alpine Crossing. Pokud si přivstanete a budete mít chuť a sílu dejte si navíc dva sidetripy a to výstupy na sopky Ngauruhoe a Tongariro

Článek: Túra Tongariro Alpine Crossing

Nejkrásnější jednodenní pochod

Tongariro Alpine Crossing je asi nejznámější jednodenní túra na Severním ostrově. Procházíte zde sopečnou krajinou využitou jako země Mordor v trilogii Pán prstenu. Jednoznačnou dominantou této túry je sopka Ngauruhoe (2 287m n. m.) ve filmu pojmenovaná jako Mount Doom, na kterou si můžete také vylézt jako (nejlepší doporučovaný boční výlet na této túře). Po cestě uvidíte i krásné Emeraldové jezírka a další sopečné útvary, včetně surealistického Červeného kráteru.

Článek: Výstup na sopku Ngauruhoe

Na nejhezčí sopku v Mordoru

Pokud panuje pěkné počasí a máte dost sil, můžete si slavný jednodenní pochod Tongariro Alpine Crossing rozšířit ještě o dva boční výlety. Ten výrazně náročnější a delší je výstup na sopku Ngauruhoe (2 287m n. m.). Cesta sutí není moc příjemná, ale vrcholové výhledy a procházka okolo kráteru rozhodně stojí za vykonanou námahu.

Článek: Výstup na sopku Tongariro

Krátký, ale krásný sidetrip

Výstup na sopku Tongariro je druhý možný sidetrip na krásné jednodenní túře Tongariro Alpine Crossing. Počítejte s minimálně hodinou cesty ze sedla u červeného kráteru na vrchol sopky a zpět. Výhledy na protilehlou sopku Ngauruhoe však stojí za to.

2. den - Whakapapa

Druhý den se podívejte i na jih národního parku do vesnice Whakapapa ležící pod nejvyšší sopkou Ruapehu. Odtud můžete podnikat krátké procházky na vyhlídky a zdejší krásné vodopády.

Článek: Výlet do Whakapapa

Lyžařské centrum v Mordoru

V národním parku Tongariro, zvaném také Mordor, najdete dokonce dvě lyžařská střediska. Jedno z nich je Whakapapa (1 602m n. m.) ležící na místě bývalého ledovce. I v létě sem stojí za to vyrazit a prohlédnout si toto kuriozní místo. Výlet můžete rozšířit i o krátkou túru k vodopádu Tawhai falls

Článek: Túra k Taranaki Falls

Nejkrásnější vodopády národního parku Tongariro

Krátká a nenáročná okružní procházka z vesničky Whakapapa skrývá jeden z klenotů národního parku Tongariro a jedny z nejúchvatnějších vodopádů na celém Zélandu.

Tipy na výlety na další dny v Tongariro

  • Výstup na sopku Ruapehu
  • Túra k jezeru Tama


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam