Túra Špindlerův Mlýn - Výrovka

Túra Špindlerův Mlýn - Výrovka

Putování Dlouhým dolem

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 2:30 hod

Chata Výrovka leží na hřebeni na půli cesty mezi Špindlerovým Mlýnem a Pecí pod Sněžkou s pěkným výhledem na východní část Krkonoš. Zároveň je to významné rozcestí s navazujícími trasami k Černé hoře či přes Modré sedlo k Luční boudě. Cesta ze Špindlerova Mlýna vede přes Svatý Petr a opravdu dlouhý Dlouhý důl. Tato trasa je na krkonošské poměry spíše méně chozená a mimo sezónu zde potkáte jen minimum dalších turistů. Délka trasy je cca 6 kilometrů a převýšení je 640 výškových me­trů.

Obsah článku
Recenze [1x]

Špindlerův Mlýn v zimě

Cesta začíná ve Špindlerově Mlýně (720m n. m.). V zimě je tu velmi živo, hlavně díky náporu lyžařů. Na Výrovku půjdete po zelené turistické cestě /souběžně s červenou/, která hned zkraje prudce stoupá vzhůru na zalesněný hřebínek oddělující Špindlerův Mlýn od Svatého Petra.

Špindlerův Mlýn v zimě

Kostel Sv. Petra a Medvědín

Navigovat na mapě

V půlce prudkého výstupu je kostelík Sv. Petra a pěkná malá dřevěná zvonice. Na obzoru je vidět vrch Medvědín (1 235m n. m.) se sjezdovkami.

Kostel Sv. Petra a Medvědín

Nad Špindlerovým Mlýnem

Navigovat na mapě

Na konci prudkého výstupu, tam kde cesta vstupuje do lesíka, je na louce pěkný altánek s výhledem na Špindlerův Mlýn a na kopce ho obklopující. Ideální místo na svačinku.

Nad Špindlerovým Mlýnem

Výhled na Luční horu

Navigovat na mapě

Po pár set metrech cesty lesíkem, kdy cesta stoupá už výrazně volněji, dojdete na vyhlídku na Svatý Petr a na Luční horu (1 556m n. m.) – druhá nejvyšší hora České republiky, která na obzoru dominuje celému údolí Dlouhého dolu.

Tady je rozcestí. Pokud máte namířeno na Výrovku, budete lehce klesat po zelené do Svatého Petra. Možná ještě více oblíbená cesta je přes Kozí hřbety na Luční boudu. Ta je značená červeně a vede dál po vrstevnici.

Výhled na Luční horu

Svatý Petr

Navigovat na mapě

Cesta Svatým Petrem je hlavně o výhledu na Luční horu a na stavení posazená v lukách nad silnicí. Tato pasáž vede po silnici, tak se občas budete muset vyhýbat autům.

Svatý Petr

Dlouhým dolem

Po té co dáte sbohem Svatému Petru, vstoupíte do lesa a s výhledy to bude na dlouhou dobu už výrazně slabší. Svatopeterský potok je tu ještě relativně mohutný a jeho přítoky docela dravě stékají z okolních svahů.

Dlouhým dolem

Výhled na Kozí hřbety

Cesta Dlouhým dolem stoupá ze začátku relativně málo, ale pochod lesem se zdá subjektivně dost dlouhý. Konečně se otevře i výhled zpět na hřeben Kozích hřbetů. Cesta pod nimi vedoucí je i odtud dobře rozeznatelná.

Výhled na Kozí hřbety

Výhled na Český hřbet

Čím víc se blíží závěr doliny, tím je cesta prudší. Na druhou stranu se začínají konečně otvírat výhledy, hlavně na Český Hřbet s vrcholy Medvědín (1 235m n. m.), Zlaté návrší (1 411m n. m.) a Kotel (1 435m n. m.). Pěkně je vidět i do Labského dolu a na náhorní louky s prameny řek Labe, Mumlava a Pančava.

Výhled na Český hřbet

Výhled na jihovýchodní Krkonoše

Navigovat na mapě

Konečně máte výstup za sebou a jste na hřebenu hned vedle chaty Výrovka. Před vámi je úžasný výhled na jihovýchodní Krkonoše s dominující Černou horou (1 299m n. m.). Pokud jste vyrazili ze Špindlu dopoledne, je chata Výrovka ideální zastávkou na oběd. Možností jak odtud dál pokračovat je celá řada, tak není rozhodně nutné se vracet stejnou cestou zpět.

Výhled na jihovýchodní KrkonošeČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam