Túra po hřebenech na Holubník

Túra po hřebenech na Holubník

Na jizerskou náhorní plošinu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3:00 hod

11 km dlouhé pokračování hřebenovky přes Jizerské hory z Oldřichovského sedla až do sedla Holubníku je prakticky pořád do kopce – nejdřív bujnými lesy, kde toho ale moc k vidění není, až na náhorní pláň Jizerských hor s pozvolnými vrcholky ozdobené menšími skalkami a pěknými výhledy. Ráz krajiny je tu jak někde výrazně dál na severu.

Obsah článku
Recenze

Ptačí kupy

Není radno se přespříliš posilňovat v Oldřichovském sedle, jelikož cesta z něj relativně prudce a dlouho stoupá na hřeben Poledníku (864m n. m.). Po cestě se jde hustým lesem v podstatě bez výhledu a nějaké zajímavosti. Jediným zpestřením jsou v sezóně záplavy borůvek. Bohužel i samotný vrchol Poledník je bez výhledu.

Po chvíli se cesta napojí na cyklostezku /turistický ruch se hned zněkolikanásobí/ a pokračuje prakticky po rovině v cca 840 metrech nad mořem. Po 7 kilometrech z Oldřichovského sedla se dojde k významnému rozcestí Hřebínek s občerstvením. Zde se stýká hned několik cest /od Liberce a Bedřichova/ a je tu opravdu velká spousta lidí, hlavně cyklistů.

Po dalším kilometru a půl /už stoupání/ se naštěstí cesta od cyklostezky odpojuje a stoupá na první víc jak tisíc metrů vysoký vrchol Jizerských hor od západu – na Ptačí kupy (1 013m n. m.). Tady končí snad nejnudnější část celého přechodu Jizerských hor a začínají pěkné výhledy po náhorní pláni.

Ptačí kupy

Výhled na sever

Výhledy severním směrem jsou do Frýdlantského výběžku, odlehlému to kraji České republiky.

Výhled na sever

Ještědský hřeben

Jižnímu obzoru v odpoledním protisvětle dominuje Ještěd a přehrada Bedřichov ležící na Černé Nise.

Ještědský hřeben

Vrcholek Ptačích kup

Na vrcholku Ptačích kup je krásně vidět vegetace Jizerských hor v nejvyšších zdejších výškách – kleč, smrčky, jeřabiny a porosty borůvčí.

Vrcholek Ptačích kup

Výhled na Holubník

Z Ptačích Kup je krásně vidět pohodlná cesta na sousední a nejvyšší vrchol tohoto hřebínku – Holubník (1 071m n. m.). V dálce jsou vidět i další Jizerské horské vrcholy – Jizera a Smědavská hora.

Výhled na Holubník

Hřebenová cesta na Holubník

Na hřebenu leží i malé rašeliniště, tak je cesta vyztužena. Na obzoru už je vidět vrcholek Holubníku.

Hřebenová cesta na Holubník

Vrcholek Holubníku

Vrchol Holubníku je tradiční Jizerskohorská skalka s malým dřevěným křížem. Jeden by ani neřekl, že je z něj úžasný výhled.

Vrcholek Holubníku

Výhled z Holubníku

Z Holubníku je snad nejhezčí výhled na náhorní pláň Jizerských hor a všechny její nejvyšší vrcholky - v dálce Smrk /nejvyšší vrchol české části Jizerských hor/ a dál pokračování Vysokého hřbetu Jizerského (Wysoki Grzbiet ) už na polské straně hor: Stok Izerský, Vysoká Kopa. Poblíž: Jizera, Smědavská a Černá hora

Výhled z Holubníku

Krajina náhorní pláně

Na náhorní pláni je spousta uschlých stromů jako památka znečištění ovzduší z minulých let.

Cesta z Holubníku jen mírně klesá do sedla pod Holubníkem, odkud je možné pokračovat dál po hřebenovce na Černou horu nebo se po cyklostezkách vydat na sever (Smědava) či na jih (Josefův důl).

Krajina náhorní pláněČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam