Túra Hodkovice - Ještědka

Túra Hodkovice - Ještědka

Vyhlídka do Máchova kraje

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 4:00 hod

Jedna z nejhezčích túr na Ještědsko-Kozákovském hřebenu vede z Hodkovic nad Mohelkou až pod Ještěd. Většinu času se jde po nezalesněném hřebenu, takže výhledy na obě strany jsou naprosto výborné. Jak do hustě zastavěné liberecké kotliny, tak do nejvyšších českých hor či do malebných kopců na jihu.

Obsah článku
Recenze

Raubířské skály

Navigovat na mapě

Start cesty přes východní část Ještědského hřebene začíná v Hodkovicích nad Mohelkou (360m n. m.). Je možnost si dokonce vybrat ze dvou turistických tras. Většina si vybírá červenou vedoucí přes vrch Javorník (684m n. m.), ale jeho vrchol je zarostlý lesem, tak je daleko lepší začít túru po zelené a hned za městem si prohlédnout pěkné Raubířské skály. Celá túra prochází přírodním parkem Ještěd.

Raubířské skály

Luka u Kozích Brad

Navigovat na mapě

Cesta od Raubířských skal stoupá lesem obklopující malý pahorek Kozí brada (524m n. m.) a v cca 500 metrech nad mořem se dostane na pěkná malebná luka s výhledem na hřeben.

Luka u Kozích Brad

Pohled na jihovýchod

Při výstupu k Javornické kaply (kde se dvě turistické cesty z Hodkovic spojují) je i pěkný výhled přes údolí řeky Mohelky na pokračování hřebene, už Kozákovského.

Pohled na jihovýchod

Výhled na Ještěd

Navigovat na mapě

Po 4,5km cesty se u Javornické kaple (645m n. m.) konečně turista vydrápe na hřeben, tedy pokud šel po zelené značce /je tady téměř o 300metrů výše než v Hodkovicích/. Po projití malého lesíka se otevře krásný výhled na pokračování celého hřebene až na nejvyšší vrchol Ještěd. Úplně nalevo je vidět maličká osada Rašovka s ještě menší rozhlednou. 

Výhled na Ještěd

Výhled zpět na Javorník

Od kaple cesta lehce klesá malebnou krajinou do Rašovského sedla (570m n. m.) /viz. úvodní snímek fotoreportu/ s výhledem na Bezděz, Ralsko a desítky dalších kopečků na jihu. Odtud se už cesta zase zvedá směr osada Rašovka (615m n. m.) /7km pochodu/, kde je možnost občerstvení – zaslouženého :-). Přes osadu vede i malá silnička překonávající hřeben, tak tu za pěkného dne pendluje spousta cyklistů. Jsou odtud zároveň pěkné pohledy zpět na prošlou trasu včetně kopce Javorník s vysílačem.

Výhled zpět na Javorník

Liberec

Na úpatí Jizerských hor leží i velké krajské město Liberec vyplňující takřka celou stejnojmennou kotlinu.

Liberec

Rozcestí u Šámalů

Za dva kilometry pochodu z Rašovky se dojde na rozcestí u Šámalů (730m n. m.). Zde na nějakou dobu bohužel končí výhledy, jelikož cesta pokračuje dál tři kilometry lesem přes Hlubocký hřeben /až 827m n. m./ na Pláně pod Ještědem (790m n. m.). Zde je druhá možnost občerstvení.

Rozcestí u Šámalů

Skalky pod Ještědem

Cesta z Plání pod Ještědem vede těsně pod vrcholem Černého vrchu (950m n. m.) a výhledů tu sice moc není, ale jsou tu docela zajímavé skalky.

Skalky pod Ještědem

Ještěd

Navigovat na mapě

Těsně před křižovatkou cest a parkovištěm – Ještědkou (930m n. m.) /14km pochodu/ už je vidět i největší vrcholek hřebenu Ještěd.

JeštědČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam