Velkolepý pražský chrám umění

Na pravém břehu Vltavy se na náměstí Jana Palacha nachází majestátní novorenesanční palác – budova Rudolfina, která je jedním z nejvýznamnějších kulturních stánků v České republice, proslulý svou novorenesanční architekturou a bohatou historií spojenou s hudbou a výtvarným uměním. Interiéry jsou stejně působivé jako exteriér.
Centrum umění a kultury
Rudolfinum je tak nejen architektonickým skvostem, ale i živým centrem umění a kultury, které po celá desetiletí obohacuje kulturní život Prahy a celé České republiky. Již více než 130 let slouží jako významné centrum hudby a výtvarného umění

Architektonický skvost
Rudolfinum ohromuje svou architektonickou propracovaností a elegancí. Novorenesanční styl se zde projevuje v bohaté štukové výzdobě, monumentálních sloupech, arkádách a rozsáhlých oknech, které propouštějí do interiérů přirozené světlo. Fasádu zdobí alegorické sochy a busty významných umělců a vědců, které podtrhují kulturní poslání budovy.

Historie
Budova byla postavena v letech 1876 až 1884 podle návrhů architektů Josefa Zítka a Josefa Schulze. Původně bylo Rudolfinum koncipováno jako víceúčelové kulturní centrum, zahrnující uměleckou galerii a koncertní sály. Název dostalo po korunním princi Rudolfovi Habsburském, pod jehož patronací se stavba uskutečnila. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885. Od počátku sloužila jako multifunkční prostor, hostila koncerty, výstavy i různé společenské události.

Historické události
Rudolfinum bylo svědkem mnoha významných historických událostí a hostilo řadu významných osobností. V jeho zdech se konala zasedání Českého zemského sněmu, koncerty světově proslulých dirigentů a sólistů, a výstavy, které formovaly české výtvarné umění. Mezi historické návštěvníky patřili například Antonín Dvořák, jehož skladby zde často zněly, či Tomáš Garrigue Masaryk, který zde promlouval k národu. Během první Československé republiky sloužila budova jako sídlo Poslanecké sněmovny.

Sídlo České filharmonie
Zásadní okamžik nastal 4. ledna 1896, kdy zde Česká filharmonie odehrála svůj historicky první koncert pod taktovkou samotného Antonína Dvořáka. Dnes je Rudolfinum hlavním sídlem České filharmonie.


Interiér
Interiér Rudolfina je nádherným příkladem novorenesančního stylu, který se vyznačuje bohatou výzdobou, štukaturami, malbami a kvalitními materiály. Celá budova vyzařuje eleganci a majestátnost, což z ní činí ideální prostředí pro kulturní akce.
Impozantní Dvorana
Impozantní Dvorana představuje slavnostní vstupní prostor Rudolfina. Je lemována 25 oblouky a centrální slavnostní schodiště vede do galerijních prostor. Dvorana se využívá pro vernisáže, gala recepce a společenská setkání.

Café Rudolfinum
Na Dvoranu navazuje Sloupový sál, kde se nachází Café Rudolfinum, které nabízí příjemné posezení s výhledem na Alšovo nábřeží.

Dvořákova síň
Srdcem Rudolfina je bezesporu Dvořákova síň, hlavní koncertní sál, který patří k nejprestižnějším v Evropě.. Kapacita sálu je přes 1100 míst. Dvořákova síň je také jedním z hlavních dějišť mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Dominantou sálu jsou monumentální varhany, které byly vyrobeny podle původních návrhů architektů Zítka a Schulze.

Podium Dvořákovy síně
Na podiu pravidelně vystupují špičkoví interpreti z celého světa. Dvořákova síň je proslulá svou vynikající akustikou a je domovskou scénou České filharmonie.

Sukova síň
Dalším významným koncertním sálem je Sukova síň, menší a intimnější prostor, který je také využíván pro komorní koncerty a recitály.

Prezidentský salónek
Reprezentativní prostor, který je využíván pro setkání na nejvyšší úrovni.

Talichův salónek
Tento prostor, pojmenovaný po významném českém dirigentovi Václavu Talichovi, slouží pro komornější koncerty, přednášky, tiskové konference a další společenské akce.

Neumannův salónek
K reprezentačním prostorám patří i salonek pojmenovaný po dirigentovi Václavu Neumannovi.

Ančerlův salónek
Salonek pojmenovaný po dirigentovi Karlovi Ančerlovi, si zachoval svůj historický ráz a nabízí jedinečnou atmosféru pro setkání.

Galerie Rudolfinum
V severní části budovy sídlí Galerie Rudolfinum, která byla otevřena v roce 1994. Galerie nemá vlastní stálou sbírku, ale zaměřuje se na prezentaci současného zahraničního i českého umění prostřednictvím výstav. Galerie Rudolfinum nabízí rozsáhlé výstavní plochy, které umožňují prezentaci rozmanitých uměleckých děl a projektů.

Články poblíž
Láká tě Česká republika? Tak na co ještě čekáš!
Cestovní pojištění
Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!
Akční zájezdy
Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.
Levné letenky
Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.
Levné hotely
Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.
Akční průvodci
Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.