Prohlídka Panské skály

Prohlídka Panské skály

Unikátní čedičové varhany

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1:00 hod

Panská skála u Kamenického Šenova patří mezi nejzajímavější přírodní památky z doby před třiceti miliony lety, kdy probíhala na území České republiky poslední sopečná činnost. Při lámání čediče zde došlo k objevu tohoto krásného příkladu sloupcové odlučnosti v podobě kostelních varhan. Nejznámější podobné místo je v Irsku v podobě Obrova chodníku (Gian­t's causeway). Tato dvanáctimetrová skála s přilehlým jezírkem patří mezi jeden z nejvýraznějších symbolů Lužických hor a určitě stojí alespoň za krátkou návštěvu.

Obsah článku
Recenze [5x]

U Panské skály

Už parkoviště u Panské skály vás překvapí svou velikostí. Dále je tu bouda s občerstvením a informační centrum, prostě jak někde u národního parku v USA. Od parkoviště je to ještě nějakých sto metrů chůze k tomuto úchvatnému dílu přírody. Počítejte ale, že v sezoně zde bude spousta nejen turistů, ale i cyklistů. Hned vedle vede cyklostezka z České Lípy.

U Panské skály

Jezírko u Panské skály

Malebnost celému místu dodává i jezírko přilehlé ke skalnímu útvaru.

Jezírko u Panské skály

Výstup na varhany

Lezení po Panské skále je relativně nepohodlné a za mokra i docela nebezpečné. Jednotlivé píšťaly jsou různě dlouhé a můžou být i kluzké. Výhled z vrchu je však docela pěkný, tak to stojí za to se tam vyšplhat.

Výstup na varhany

Varhany zblízka

Zvlášť zblízka a z detailu vynikne zajímavost celého tohoto místa.

Varhany zblízka

Vyhlídka na sever

Vlastní skála stojí na plochém hřebeni vysoce položeném jak nad Novým Borem, tak nad Českou Kamenicí. Asi nejhezčí pohled je severním směrem na celou řadu kopců s dominantním a blízkým Šenovským vrchem (632m n. m.).

Vyhlídka na sever

Výhled na Klůčky

Hned za silničním sedlem a čtvrtí Prácheň je vrch Klůčky (642m n. m.) s dalším čedičovým lomem. V dálce vykukuje i krásná špička Klíče (759m n. m.).

Výhled na KlůčkyČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam