Procházka okolo hrádku Sloup

Procházka okolo hrádku Sloup

Magický skalní hrad Lužických hor

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 1:30 hod

Jedním z nejmalebnějších míst v Lužických horách je skalní hrad Sloup a jeho okolí nacházející se jen čtyři kilometry od Nového Boru. Okolo tohoto zajímavého skalního hrádku je celá řada turistických stezek vedoucích hlavně k různým pískovcovým skalním útvarům a jeskyním. Nejklasičtější cesta však vede od hrádku okolo lesního divadla na vyhlídku Na Stráži, odkud je nejkrásnější výhled nejen na Sloup, ale i celou řadu kopců Lužických hor včetně majestátního Klíče (759m n. m.).

Obsah článku
Recenze [5x]

Pod skalním hradem

Navigovat na mapě

Skalní hrad leží hned u silnice spojující Nový Bor a Zákupy, takže je velmi dobře dostupný. Mimo placeného parkoviště přímo pod hradem zde ale moc míst na zaparkování nenajdete. Přes Sloup vede celá řada turistických cest spojujících větší města v jeho blízkém okolí (Českou Lípu, Nový Bor a Cvikov), tak je zde celá řada možných variant na delší výlet.

Pod skalním hradem

Hradní rybník

Navigovat na mapě

Mimo klasických turistických tras jsou tu další čtyři výletní okruhy. Pokud byste je chtěli projít všechny, máte na celý den o program vystaráno. Určitě se ale vyplatí dojít pár set metrů k Hradnímu rybníku, odkud je velmi romantický výhled na hrad.

Hradní rybník

Výhled od mokřadu

Vycházka na vyhlídku Na Stráži vede po červené turistické trase podél rozlehlého mokřadu.

Výhled od mokřadu

Lesní divadlo

Navigovat na mapě

Po té co minete poslední chalupy, čeká vás výstup 50 výškových metrů mezi pískovcovými skalami k zajímavému lesnímu divadlu.

Lesní divadlo

Rozhledna Na Stráži

Od lesního divadla vás bude čekat druhá už mírnější část výstupu až k nově postavené chatě a rozhledně Na Stráži. Na rozhlednu ani stoupat nemusíte, protože od skal před chatou je obdobný krásný výhled na hrad hluboko pod vámi.

Rozhledna Na Stráži

Panoráma Lužických hor

Z vyhlídky samozřejmě nejvíc dominuje pohledu skalní hrad, který je ale malebně vrouben na obzoru kopečky Lužických hor.

Panoráma Lužických hor

Klasický pohled na Sloup

Navigovat na mapě

Pokud jste už před tím někdy viděli fotku hradu Sloup, tak to bylo určitě odtud.

Klasický pohled na Sloup

Sloup v Čechách a Ortel

Řadě kopců na severním obzoru dominuje Ortel (554 m n. m.).

Sloup v Čechách a Ortel

Skalní útvar Medvěd

Jen pár desítek metrů od rozhledny je docela zajímavý a výstižný skalní útvar Medvěd shlížející na vesničku Sloup v Čechách.

Skalní útvar MedvědČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam