Prohlídka Corku

Prohlídka Corku

Klasická procházka po městě

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 7:00 hod

Cork je malebné na irské poměry větší město nacházející se na jihu ostrova. Jeho jméno vzniklo z irského výrazu pro bažinu „corcach“ a jeho historie vzniku sahá až k expanzi Vikingů do 9.století, později pak ve 12. století bylo prohlášeno irským králem za město. Cork se nachází v hluboce zakrojeném zálivu irského moře a při ústí řeky Lee, která se ve městě větví do dvou koryt a část převážně historického města se tak ocitá na ostrově.

Obsah článku
Recenze [1x]

Trh - English Market

Navigovat na mapě
4 m / 13 ft

Naší první zastávkou po 3 hodinové jízdě v autobuse z Dublinu byl v centru města se nacházející trh. Je to skvělé místo, jak pro ochutnání různých dobrot, tak k seznámení se s duchem města. Tržiště je postaveno v architektonickém stylu poloviny 19. století a pomáhá tak spolu s místními prodejci, kteří tu nabízejí své lokální výrobky, se přenést do doby dávno minulé.

Trh - English Market

Antická budova soudu

Navigovat na mapě
4 m / 13 ft

Při cestě od trhu po hlavní třídě Washington street směrem do vnitrozemí si nelze nevšimnout majestátně vzhlížející budovy městského soudu – Cork City Courthouse. Budova postavená v antickém stylu je zde od roku 1828 a stále slouží svému původnímu účelu

Antická budova soudu

Katedrála Saint Fin Barre's Cathedral

Navigovat na mapě
10 m / 33 ft

Cork se může pyšnit hned několika překrásnými majestátními katedrálami, které jsou místními hojně využívány, protože Irové jsou velmi náboženský národ a převahu zde má pochopitelně křesťanství. Tato anglikánská katedrála byla vysvěcena roku 1870, ale bohoslužby se na tomto místě v centru města poskytovali už od 7. století. Vstup do této katedrály obnáší poplatek, ale její krásy lze obdivovat i zvenku.

Katedrála Saint Fin Barre's Cathedral

Univerzita v Corku

Navigovat na mapě
18 m / 59 ft

Univerzita v Corku – celým názvem National Universtiy of Ireland, Cork (UCC) je součástí Národní Irské univerzity a v Corku byla založena od roku 1845 jako jedna ze tří královských univerzit spolu s Belfastem a Galway. Nás při prohlídce zaujalo hlavně její nové studijní centrum spolu s přilehlým náměstíčkem, kde si studenti ale i kolemjdoucí mohou nerušeně posedět. Hlavní univerzitní budova je postavená v klasickém anglickém stylu z kamene a s dominantní hodinovou věží.

Univerzita v Corku

The Glucksman galerie

Navigovat na mapě
6 m / 20 ft

Galerie Lewis Glucksman je kulturní a vzdělávací instituce, která podporuje výzkum, tvorbu a průzkum výtvarného umění. Nachází se u hlavního vchodu do University College Cork. Budova dostala díky svému modernímu a neotřelému designu mnohá ocenění, která zahrnují.

The Glucksman galerie

Fitzgerald's Park

Navigovat na mapě
3 m / 10 ft

Po procházce historickým centrem města a načerpání všech vjemů a dojmů je na čase zrelaxovat v zeleni. My jsme si našli od univerzity nedaleký velký Fitzgerald's Park, který byl za hezkého počasí náležitě vytížen. I tak se tam ale dá příjemně odpočinout a načerpat nová energie na pokračování v prohlídce města.

Fitzgerald's Park

Holy Trinity Church & Capuchin Friary

Navigovat na mapě
3 m / 10 ft

Pokračujeme v prohlídce města a k tolik ikonickému pohledu na město Cork bezesporu patří
Holy Trinity Church (kostel Svaté trojice) také známý jako Father Mathew Memorial Church (kostel ke vzpomínce otce Matěje). Najdeme ho u jižního ramene řeky Lee. Velmi dobrý výhled na kostel poskytují mostky vedoucí přes řeku. Cestou míjíme i původní irskou gotickou národní památku připomínající povstání, která byla odhalena v roce 1906.

Holy Trinity Church & Capuchin Friary

Pevnost - Elizabeth Fort

Navigovat na mapě
17 m / 56 ft

Za podívání určitě stojí i nedaleko ležící Elizabetina pevnost ze 17. století. Stačí přejít přes mostek a vyjít kousek do kopce, kde se z ochozu pevnosti můžete zdarma pokochat výhledem na samé centrum města. Památka nabízí také volné komentované prohlídky.

Pevnost - Elizabeth Fort

Další zajímavosti

Navigovat na mapě
25 m / 82 ft

Cork je díky své bohaté minulosti opravdu perličkou pro návštěvníky, kteří si tak mohou vybírat z mnoha zajímavostí. Doslova za každým rohem se nachází historický kostel, katedrála, věž nebo zvonice. Tady uvádím další možné zastávky jako je Zvonice s věží kostela Sv. Anny nebo Věž červeného opatství.

Další zajímavostiČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam