Moherské útesy

Moherské útesy

procházka po útesech

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 0:30 hod

Moherské útesy jsou nepochybné jedním z nejvyhledáva­nějších míst při návštěvě Irska. Tyto břidlicovo-pískovcové útesy najdete na západním pobřeží irského ostrova, omývané Severním Atlantským oceánem asi 2 hodiny jízdy autem z města Galway. A proč že jsou takovým turistickým lákadlem? Je to především jejich výška přes 200 metru, ze kterých se tyčí nad hladinou oceánu a činí je nejvyššími útesy Evropy. Z jejich vrcholu je nevšední výhled na daleký oceán a kaskádu po sobě jdoucích zelených útesů.

Obsah článku
Recenze [1x]

Jordan Denning Point

Navigovat na mapě
90 m / 295 ft

Moherské útesy tvoří kaskáda za sebou jdoucích zubatých útesu, na jejichž vrcholu se nachází pěší stezka, která poskytuje návštěvníkům projit se po těchto gigantech a to klidně v celé jejich délce 8 km. Začátek trasy je na jejím jižním konci u věže Hag's Head známé jako Hlava čarodějnice na místě označovaném názvem Jordan Denning Point.

Jordan Denning Point

Pastviny na útesech

Navigovat na mapě
158 m / 518 ft

Stezka se klikatí na samém kraji útesu a je většinou široká jen par metru, protože ji lemují ohrady s pasoucími se ovcemi, krávami a koňmi místních zemědělců. Tato zemědělská zvířata k rázu irské krajiny neodmyslitelně patří a spoluutvářejí tak její jedinečný ráz.

Pastviny na útesech

Výhledy ze stezky

Navigovat na mapě
158 m / 518 ft

Na druhé straně stezky jsou návštěvníkům k dispozici výhledy na nedaleké Aranské ostrovy, kam jezdí trajekty a širý Atlantský oceán, který se rozprostírá všude kolem a další pevninou jsou až americké břehy.

Výhledy ze stezky

Počasí vhodné k návštěvě

Navigovat na mapě
158 m / 518 ft

Pro daleký výhled a obecně lepší zážitek doporučuji si nechat návštěvu a zvláště pak delší procházku po útesech, na hezké počasí. Přeci jen tento cíp Evropy často leží pod dešťovými mračny a hustou mlhou, která brání dohlédnout byť jen na další z řady útesu. Pozor je třeba si dát i na silný vítr, který je tu taky běžný, protože stezka na svém okraji neíá po její velké části žádné zábradlí.

Počasí vhodné k návštěvě

Ptactvo k pozorování

Navigovat na mapě
158 m / 518 ft

Útesy jsou také domovem mnoha druhu ptáku. Jejich křik vás bude provázet po celou dobu návštěvy. Nepochybně se zde využije dalekohled nebo dobrý objektiv fotoaparátu k jejich pozorování a zachycení akrobatických kousku, které při lovu ryb předvádějí.

Ptactvo k pozorování

O'Brienova věž

Navigovat na mapě
89 m / 292 ft

Zhruba v polovině trasy se nachází hlavni návštěvnické centrum a O'Brienova věž, která stojí na nejvyšším místě celých Moherských útesů. Věž zde nechal zbudovat sir Cornelius O'Brien v roce 1835 a účel byl čistě pragmaticky – zvýšit místní turismus. Okolo věže je asi 200 metrů chodníček uzpůsobený i pro vozíčkáře nebo kočárky.

O'Brienova věž

Klasický pohled na Moherské útesy

Navigovat na mapě
89 m / 292 ft

Od věže se vám naskytne ten klasicky pohled na Moherské útesy, který znáte z mnoha fotek a pohledu. Všechny útesy jsou zde vyrovnané do po sobě jdoucí kaskády, kterou se můžete kochat z vyvýšeného kopečku u věže.

Klasický pohled na Moherské útesy

Návštěvnické centrum

Navigovat na mapě
156 m / 512 ft

Většina turistů bude mít jako vstupní bod na útesy právě uprostřed trasy umístěné návštěvnické centrum (zabudované ve stráni) a to protože se tu nachází velké parkoviště. Bohužel parkoviště, kde máte i vstup do centra (které, je ale jinak pro všechny volně přístupné) je placené a je poměrně drahé – 8 € na osobu (pokud si ale rezervujete online tak jen 4 €). Vstup do O’Brienovy věže se platí zvlášť. Toto je na celé trase jediný turistický bod s klasickými suvenýry, restauracemi a jinými lákadly. Za prohlídku stojí interiér návštěvního centra, které hezkou formou přibližuje historii místa a život zvířat kolem útesů.

Návštěvnické centrum

Cesta pokračuje

Navigovat na mapě
108 m / 354 ft

Za věži dále na sever cesta pokračuje po hraně útesů a má sestupnou tendenci, nikoli však co do krásy výhledů a kvality cesty, ale co do výšky útesů. Poskytuje tak další 4 km nerušené trasy s minimem lidi, protože většina turistů zůstává jen v okolí centra.

Cesta pokračuje

Město Doolin

Navigovat na mapě
17 m / 56 ft

Konečným bodem je pak městečko Doolin, kde najdete malý kemp a několik hotýlku k ubytování nebo hospůdek k nasání irské atmosféry nad pintou piva nebo whisky. Doolin je přístavní městečko, takže tu restaurace nabízí mnoho rybích specialit, ale také se odtud můžete vydat trajektem na Aranské ostrovy (asi 30 min. plavby).

Město Doolin
Doprava na Moherské útesy

Doprava na Moherské útesy

52.971882, -9.42651

Cestovat po Irsku je obecně nejjednodušší autem, protože hromadná doprava funguje převážně na hlavních tazích. My jsme se pro přechod celých útesů dopravili autobusem z Limericku do městecká Liscannor a pak z Doolinu pokračovali trajektem přes zastávku na Aranských ostrovu dále do Galway. Při naší druhé návštěvě autem, jsme se z Galway dostali na parkoviště u návštěvního centra útesů po silnici R478 přes kamenitou náhorní oblast Burren.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam