Cestování po středozápadě Irska

Cestování po středozápadě Irska

Burren, Connemara, Cliff of Moher, Galway

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3 dny

Západní pobřeží Irska je bezesporu tou nejhezčí částí země a většina turistů jí při svých toulkám Irskem nemůže vynechat. Naše cestování v rámci prodlouženého víkendu zahrnovalo přesun autobusem do Galway, zde jsme si půjčili auto a dále pokračovali po vlastní ose směr oblast Burren a útesy Cliff of Moher na jihu. Dále pak přesun na sever do Connemary, okolo jezera Corrib a na závěr prohlídka hlavního města regionu Galway.

Obsah článku
Recenze [1x]

1. den

Oblast planiny Burren a útery Cliff of Moher

První den po přejezdu do Galway jsme se vydali na jih a to do oblasti planiny Burren s měsíční krajinou rozpukaných kamenů všude kolem a pak na top atrakci Irska - nejvyšší útesy Evropy Cliff of Moher.

Článek: Výlet do národního parku Burren

Měsíční krajina a hrady

Generál Ludlow o krajině Burren prohlásil: "Není tu jediný strom, na němž by bylo možno člověka pověsit, není tu dost vody, aby bylo možno jej utopit, ani dost hlíny, aby ho bylo možno pohřbít." Do oblasti planiny Burren se dostanete v hrabství Clare, jižně od Galway směrem na tolik známé útesy Cliff of Moher. Tato oblast se rozkládá na poměrně velkém území a jen malá část spadá pod Národní park, přesto zde v okolí najdete několik zajímavostí, které stojí za návštěvu.

Místo: Útesy Cliffs of Moher

Nejmohutnější útesy Irska

Až dvěstě metrů vysoké útesy Cliffs of Moher patří k nejkrásnějším pobřežním pasážím celé Evropy. Krásnou scenérii doplňuje věžička O´Brien a mohutná skalní jehla čnící z oceánu - The Stack

2. den

Další den jsme pokračovali zpět severním směrem okolo Galway a jižní části jezera Corrib až do oblasti Národního parku Connemara, kde jsme podnikli výstup na Diamond hill.

Článek: Výlet do národního parku Connemara

kraj jezer, hor a ovcí

Národní park Connemara najdete hodinu a půl cesty na sever od Galway, hlavního města stejnojmenného regionu, uprostřed dlouhého západního pobřeží Irska. Celé toto pobřeží je jedna perla vedle druhé a Connemara se bezesporu nachází minimálně v prvních Top 5. Jedinečný ráz krajiny zaručují na Irsko poměrně větší hory a mezi mini sedící jezera, kam se sjíždějí rybáři z okolí a to hlavně v sezóně lososů.

3. den

Poslední den jsme ni nechali na cestu zpět do Galway a to cestou podél zbývající severní části jezera Corrib. Zastávku jsou si cestou udělali v malebném městečku Cong s ruinami opatství a hradem Ashford. Po procházce jsme pokračovali směr Galway s krátkou prohlídkou velmi zachovalých ruin kláštera Ross E­rrilly Friary. Zbytek dne jsme strávili prohlídkou samotného hlavního města této části – Galway.


Článek: Výlet do Congu a okolí

Město s keltskou historií

Na samém severu jezera Corrib začíná hrabství Mayo, které pokračuje dále na sever Irska podél západního pobřeží a je také jednou z perel, které stojí za návštěvu. Bohužel má tu nevýhodu, že bez auta je sem doprava opravdu komplikovaná. My se při návratu z Connemary při objíždění jezera Corrib dostali do městečka Cong, ležící právě v této malebné krajině. Najdete tu ruiny opatství, starý keltský hřbitov, hrad Ashford castle, lesopark s vyhlídkovou věží. Mimo to se tu natáčel film The quiet man.

Místo: Ross Errilly Friary

ruiny františkánského kláštera

Ross Errilly Friary je středověký františkánský klášter, který se nachází asi kilometr severozápadně od města Headford v hrabství Galway. Je to národní památka Irska a patří mezi nejlépe zachované středověké kláštery v zemi. Ačkoli jej obyvatelé obvykle označují jako "Opatství Ross", není to technicky správně, protože komunita nikdy neměla opata. Přesto toto místo můžu doporučit ke krátké zastávce. Vstup je zdarma a celý objekt si můžete projít a prohléhnout v celé jeho majestátní velikosti.

Článek: Prohlídka Galway

Město kmenů

Město Galway najdeme na západním pobřeží Irska zhruba v jeho prostředku. Nachází se v zálivu Galway Bay na řece Corrib ústící do stejnojmenného velkého jezera. Galway je 4. nejlidnatějším městem Irska a bylo zvoleno Evropským hlavním městem kultury pro rok 2020. Město nese přezdívku "Město kmenů" ("City of the Tribes") a to kvůli čtrnácti obchodním rodinám zvaných "kmeny Galway", které řídily město v jeho hiberno-normanském období.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam