Magazín Realizace cesty

Když vše je naplánované a vydávám se na cestu

Martin Gregor
Napsal/a 179 článků a sleduje jej/ji 17 cestovatelů
Realizace cesty
Vloženo: 03.04.2021
Autor: Martin Gregor © gigaplaces.com

Když vše je naplánované a vydávám se na cestu nebo už jsem na cestě, tak je potřeba dořešit formality. Což je nákup jízdenek, nebo zajištění auta (pokud nepojedu vlastním autem, motorkou). Zjištění měny. Né každý stát má světově směnitelnou měnu. Koupě mapy, zajištění jídla, cestovního pojištění, ubytování, zjištění krizových telefonních čísel. Nebo jak si odlehčit cestu. Vše se odráží od náročnosti a délky pobytu.

Jízdenky, letenky

Jednu z prvních věcí co je potřeba vyřídit k uskutečnění je zakoupení jízdenek. Často bývají levnější je kupovat s předstihem než na poslední chvíli. Zjistit si nadále i přepravní podmínky, jako je platba za bagáž, zda je v ceně jízdenky či nikoliv. U Amerických aerolinií pak můžete očekávat ještě pohovor před nastoupením do letadla. Dalším pravidlem potom je, že jízdenky, letenky jsou výrazně levnější ve všední den než o víkendu. Tzn. levněji vyjde vyrazit na cestu ve všední den a vracet se ve všední den, než vyrážet o víkendu a vracet se o víkendu.

Jízdenky, letenky
Autor: internet © gigaplaces.com

Autopůjčovna

Pokud nepojedu vlastním vozem a budu si zajišťovat auto z půjčovny, tak na trhu a v každém státě je mnoho autopůjčoven. My tyto služby využíváme, když jedeme do zahraničí. Vyjde to dráž než jet vlastním vozem, ale odpadají (minimalizují) tak případná rizika, jako je poruchovost. Je třeba před odjezdem zkontrolovat auto, zda není poškrábané a případné závady hned hlásit. Stejně tak na co se zapomíná, co tankovat do auta a hlavně jak se otevírá nádrž (zažili jsme různé patenty na otevírání či zamykání nádrže). Může se i stát, že některé autopůjčovny chtějí na auto kauci, tak je se na toto zeptat ještě dříve než si auto zarezervujeme, protože pak nás to může stát nečekané výdaje, které by na konci dovolené mohli chybět.

Autopůjčovna
Autor: internet © gigaplaces.com

Měnič napětí

Skvělá věc do auta. V době plné elektroniky, kdy jsme na ní takřka odkázáni je měnič napětí skvělým pomocníkem. Jsou různě silné, že utáhnou i rychlovarnou konvici, či remosku. Dává se do zapalování u auta. Mohu si tak dobíjet foťáky, mobily, notebooky, nebo i vařit. Tehdy nám třeba pomohl hodně ve Skotsku, kdy jsme měli redukci do zásuvky, ale všude byli zásuvky bez nuláku, což nás překvapilo a u nás takováto redukce na v běžném krámě k nesehnání, takže celých 14 dní jsme vše dobíjeli v autě díky měniči napětí.

Měnič napětí
Autor: internet © gigaplaces.com

Redukce napětí

Jedna z věcí na kterou se může zapomenout je zjištění, jakou zásuvku daný stát požaduje. I v Evropě je několik typů zásuvek, proto je dobré ujistit se zda mi můj spotřebič půjde. Bohužel jsme se i setkali s takovým atypem zásuvky, který se běžně neprodává u nás v krámu. Stalo se nám tak ve Skotsku, kde byly instalovány zásuvky na malé spotřebiče (bez nuláku) tuto redukci v běžném krámě jen tak neseženete. Takže pozor.

Redukce napětí
Autor: internet © gigaplaces.com

Měna

Každý stát má svojí měnu a není problém si tak v České bance či směnárně tuto měnu směnit za tu kam vyrážíme. Ale jsou státy které nemají celosvětově směnitelnou měnu! A tuto měnu můžete směnit pouze v daném státě. Což je třeba si zjistit. Tuto měnu pak směníte nejčastěji za dolary, eura a nebo libry.

Měna
Autor: Martin Jack Gregor © gigaplaces.com

Ubytování a aplikace

Ubytování se nechá zajistit po internetu a nebo z předešlého magazínu v plánování se nechají kontakty na ubytování najít v Lonely Planet. Existují i aplikace. Na WikiCamps jsem narazil čirou náhodou a je to skvělá aplikace. Nejen že jsou tam kontakty na ubytování i ceny, ale zároveň jak je kemp, či ubytování vybavené. Stejně tak GPS souřadnice. Tato aplikace nám nesmírně pomohla. Bohužel je omezena na vybrané státy, ale určitě existuje mnoho podobných aplikací.

Ubytování a aplikace
Autor: internet © gigaplaces.com

Mapy

Mapy si můžeme obstarat v několika formách. Nejlevnější je si je vytisknout, koupit v papírové podobě, voděodolné nebo na plátýnku. Je potom možnost si je stáhnout do mobilu nebo přes data. Mobilní aplikace jsou super, ale jsou zároveň nejrizikovější, jako je rozbití mobilu, není signál, nebo vybitá baterie.

Proto vždy doporučuji mít aspoň nějakou papírovou mapu.

Mapy
Autor: Martin Jack Gregor © gigaplaces.com
Pošta
Autor: internet © gigaplaces.com

Pošta

Pošta věc která může být nedílnou součástí realizace cesty. Neslouží jen k posílání čumkarty domů nebo přátelům či milenkám :-D Pošta může odlehčit i pomoci při cestách. Vše záleží na náročnosti a dostupnosti služeb (trek kdy budu na určitý den potřebovat mačky, potraviny, které v této oblasti nekoupím, teplé oblečení, nebo oblečení na horké počasí atd.) Pokud naše cesta bude delší jak na celý týden. Stojí pak za úvahu, že si můžeme díky poště pomoci a to tím, že si z pošty můžeme poslat domů špinavé prádlo nebo nepotřebné věci. Zároveň si zde vyzvednout sem poslané čisté prádlo i věci. Stejně tak s potravinami. Většina pošt drží balík na poště 2 týdny. Když tedy odešlu tyto věci před vydáním na cestu, měl bych mít tedy čas si vyzvednout tyto věci. Stejně tak může pošta pomoci, když něco vypoví službu. Může mi rodina nebo přátelé tak zaslat náhradu. Je jisté, že poštu tak často nejspíš nevyužiju, ale při realizaci cesty s ní někdy je dobré i počítat a usnadnit si tak cestu.

Jazyková bariéra

Může nastat, že vznikne jazyková bariera, když cestujeme do zahraničí. I když neumíme jazyky, nebo tak jak bychom si přáli, tak většinou gesty si dopomůžeme k tomu co potřebujeme. I zde existují mobilní aplikace k překládání. Dokonce existují na trhu hlasový překladače. Je potom možnost si nechat o někoho nechat vypracovat několik vět na papír v rodném jazyce, kam jedeme. Je to dobrá pomůcka k dorozumívání.

Jazyková bariéra
Autor: internet © gigaplaces.com

Slovo závěrem

Když zvládnu úspěšně tyto formality zařídit, tak se mohu těšit na nové zážitky, nová dobrodružství a užívání chvil, kterým jsem věnoval tolik času. Když si vše tohle pohlídám, tak tím minimalizuji nějaký kiks, který by mohl nastat.

Slovo závěrem
Autor: Martin Jack Gregor © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Praktické informace

Láká tě Svět? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.